• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за Wireless Headset

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.233
Дечки, дајте препорака за (gaming) слушалки, т.е. headset.

Преференци:
 • Wireless (пожелно);
 • Detachable микрофон;
 • Нормално, солиден звук;
Буџетот ми е <100€.

Од тоа што разгледав, Corsair HS70 е доста добра опција, кои моментално можам да ги земам за 95€ (или ~70€ за bluetooth верзијата).

(во Германија сум и ќе земам од тука... да не ве чуди линкот од амазон.де)

Се извинувам доколку темава е на погрешно место.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
Дечки, дајте препорака за (gaming) слушалки, т.е. headset.

Преференци:
 • Wireless (пожелно);
 • Detachable микрофон;
 • Нормално, солиден звук;
Буџетот ми е <100€.

Од тоа што разгледав, Corsair HS70 е доста добра опција, кои моментално можам да ги земам за 95€ (или ~70€ за bluetooth верзијата).

(во Германија сум и ќе земам од тука... да не ве чуди линкот од амазон.де)

Се извинувам доколку темава е на погрешно место.

Никако Bluetooth за гејминг. Барај со dongle, инаку ризикуваш delays и немат да мојш да користиш микрофон од слушалките.

Иначе HS70 се пристојни, и јас ги меркав, ако си со ограничен буџет мислам дека немаш подобра опција. Можда HyperX Cloud Core Wireless, ама пре би ги Corsair-от.

EDIT со линк до муабетот за микрофонот преку Bluetooth, да не е само муабет.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
102
66
Најверојатно не ги ни знаеш но ти препорачувам да ги погледнеш xMpow. Кинези се, но се многу добри. Имам три пара нивни слушалки, over ear H5 е моделот што го имам. Ги земав пред 2 години, презадоволен сум. Никогаш не сум имал проблеми со конекција, солиден бас и јасни високотонци. За гласноста нема ни да спомнам, речиси никогаш не ми се на максимум. Имаат и ANC и работи натпросечно добро за ваков непознат бренд.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.233
Никако Bluetooth за гејминг. Барај со dongle, инаку ризикуваш delays и немат да мојш да користиш микрофон од слушалките.

Иначе HS70 се пристојни, и јас ги меркав, ако си со ограничен буџет мислам дека немаш подобра опција. Можда HyperX Cloud Core Wireless, ама пре би ги Corsair-от.

EDIT со линк до муабетот за микрофонот преку Bluetooth, да не е само муабет.
Искрено ни 100€ не ми се даваат :LOL:. Два до три пати неделно играм warzone со другарчињата и за ништо друго не ми требаат. Моментално ги користам AKG слушалките што ми останаа од S8, со сплитер за да работи и микрофонот. За работа сум најчесто на Mac и користам AirPods.

Блутут верзијата ја спомнав со идеја да ги коритам преку кабел, т.е. USB. Јасно ми е дека БТ и гејминг не идат заедно.

Најверојатно не ги ни знаеш но ти препорачувам да ги погледнеш xMpow. Кинези се, но се многу добри. Имам три пара нивни слушалки, over ear H5 е моделот што го имам. Ги земав пред 2 години, презадоволен сум. Никогаш не сум имал проблеми со конекција, солиден бас и јасни високотонци. За гласноста нема ни да спомнам, речиси никогаш не ми се на максимум. Имаат и ANC и работи натпросечно добро за ваков непознат бренд.
На прв поглед изгледат ветувачки. Го разгледав BH415 Air моделот, и единствено нешто што ме мачи е дали ми микрофонот е detachable. На една слика вели дека е fixed, на друга detachable. Не успеав да најдам конкретно инфо.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
946
868
Најверојатно не ги ни знаеш но ти препорачувам да ги погледнеш xMpow. Кинези се, но се многу добри. Имам три пара нивни слушалки, over ear H5 е моделот што го имам. Ги земав пред 2 години, презадоволен сум. Никогаш не сум имал проблеми со конекција, солиден бас и јасни високотонци. За гласноста нема ни да спомнам, речиси никогаш не ми се на максимум. Имаат и ANC и работи натпросечно добро за ваков непознат бренд.

Овие не доставуваат кај нас во црнава дупка на балканот или грешам?
Ако е така од каде може да се набават, ги има во некоја од нашиве продавници?
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
102
66
Ее тоа не би знаел. Да им пишеш мејл за микрофонот :D
Овие не доставуваат кај нас во црнава дупка на балканот или грешам?
Ако е така од каде може да се набават, ги има во некоја од нашиве продавници?
Доставуваат кај нас. Јас од сајтот нарачував. Имаат и официјални амазон и алиекспрес продавници.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
946
868
Ее тоа не би знаел. Да им пишеш мејл за микрофонот :D

Доставуваат кај нас. Јас од сајтот нарачував. Имаат и официјални амазон и алиекспрес продавници.
Хммм, не ја наоѓам нашава држава во менито.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
899
Скопје
Никако Bluetooth за гејминг. Барај со dongle, инаку ризикуваш delays и немат да мојш да користиш микрофон од слушалките.

Иначе HS70 се пристојни, и јас ги меркав, ако си со ограничен буџет мислам дека немаш подобра опција. Можда HyperX Cloud Core Wireless, ама пре би ги Corsair-от.

EDIT со линк до муабетот за микрофонот преку Bluetooth, да не е само муабет.
Ова со микрофонов е така, и моментално кога се користи микрофон преку блутут на уше добиваш звук со квалитет 16KHz моно(ако поддржува mSBC кодек), а постари без тој кодек идат со 8KHz моно. Само за муабет брка работа, али и да слушаш истовремено звуци од игра малку е тапа.
Со блутут 5.2 и LC3 кодекот ќе биде решено ова, само уште да се распространи. Ваљда ќе биде годинава.

А за латенција не баш еднострана работата, пошто добар дел од слушалките што се со донгл користат иста фреквенција што и блутут(2.4 GHz) и се подложни на истите лимитации. Наиме колкку е уверен производителот во квалитетот на антените и колкав бафер подесил за конекцијата. Кога е помал може да има прекини доколку сигналот не е со добар квалитет, а кога е поголем се намалува ризик од прекини и на понеквалитетен сигнал но расте латенцијата.
Пример HS70 со донгл имаат 53мс латенција. А блутут слушалки со aptx LL(истиот кодек ко aptx но со минимален бафер) се исто тука негде, има и модели со латенција блиска до 30мс.
Додатно зависи и како им е имплементиран чипот и дали користат DSP кој додава латенција, и дали има опција да се исклучи за да се подобри дилејот.
Можда тие со донгл што се на 5GHz се далеку подобри, незнам не сум ги прател.
 

Davcev

Intern
4 декември 2015
21
23
Ја ги иам истите и сум презадоволен , звукот е предобар , гласни се ептен дури ги иам намалено од позади на слушалките има volume controller , сигналот е предобра никогаш не каснат , одма добива конекција , ако не фака конекција значи дека апликацијата iCUE е изгасена само ја пушташ и одма ги поврзува. батеријата им одлична ги полнам 2 пати нед максимум зависи колку ги користиш али си држат батерија. за таа цена нема шанса да најдеш болје слушалки . ги земав од анхоч ја и скоро година ги иам и сум презадоволен . плус у апликацијата имаш и модс каков звук да вадат , микрофонот е солиден и е гласен и и намален ми е негде на 80% али можеш и преку матична да го подесуваш.
 

Атачменти

 • hs70.jpg
  hs70.jpg
  1,3 MB · Прегледи: 63

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
912
1.086
Ја ги иам истите и сум презадоволен , звукот е предобар , гласни се ептен дури ги иам намалено од позади на слушалките има volume controller , сигналот е предобра никогаш не каснат , одма добива конекција , ако не фака конекција значи дека апликацијата iCUE е изгасена само ја пушташ и одма ги поврзува. батеријата им одлична ги полнам 2 пати нед максимум зависи колку ги користиш али си држат батерија. за таа цена нема шанса да најдеш болје слушалки . ги земав од анхоч ја и скоро година ги иам и сум презадоволен . плус у апликацијата имаш и модс каков звук да вадат , микрофонот е солиден и е гласен и и намален ми е негде на 80% али можеш и преку матична да го подесуваш.
Каков е тој држач за 2 монитори?
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
А зошто никој не го контактира @omegaRED. Пратите огласи? Човекот продава high end безшични слушалки по добри цени. Јас вчера исто така продадов high-end wireless headset што ги исполнува сите твои критериуми за 4.500 денари нови неотворени. Во огласи имате сѐ.

EDIT: Извинување fineprint дека си Германија не прочитав. My bad. Анегдотален доказ дека никој не чита fineprint.
 
Последна промена:

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
912
1.086

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.426
3.107
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Членот ќе купува од Германија, така да...

Инаку од мене препорака во тој ранг да ги пробаш HyperX Cloud Flight S или HyperX Cloud II Wireless, или евентуално Logitech G Pro X Wireless. Можеш и Roccat Elo.

Појди во MediaMarkt или Saturn и пробај ги, барем квалитет на изработка итн да осетиш.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.233
Членот ќе купува од Германија, така да...

Инаку од мене препорака во тој ранг да ги пробаш HyperX Cloud Flight S или HyperX Cloud II Wireless, или евентуално Logitech G Pro X Wireless. Можеш и Roccat Elo.

Појди во MediaMarkt или Saturn и пробај ги, барем квалитет на изработка итн да осетиш.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

HyperX идат преку 100€, а Logitech-от накај 200€, што ми е секако над буџетот. До крајот на месецов сум во изолација, така што не би можел да ги идам да ги видам. Инаку одлична идеја.

Овие xMpow ми изгледаат интересно, посебно за цената. Моделот што ми фати око, BH415 е ~45€ со најскапиот шипинг. Штета што не успеав да дојдам до инфо дали микрофонот е detachable, што ми е многу битно. Пробав да ги контактирам преку мејл, но feedback-от е дека не им работи мејлот оти сајтот им бил во maintenance mode. :LOL: Типично кинеска работа.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.233
Купено Corsair HS70. Благодарам на сите за одвоеното време!

За малку ќе земев xMpow, но тоа што ме предомисли е дека немаат никаква индикација за статус на батеријата. Т.е. умира батеријата и тоа е тоа, ставаш да се полнат. И уште полошо, не можеш да ги користиш додека се полнат.

Во врска со HS70, ги користам веќе скоро две недели и се океј, ништо посебно. Претпоставувам тоа е тоа што може да се добие за 100€ од слушалки од ваков тип.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
946
868
Купено Corsair HS70. Благодарам на сите за одвоеното време!

За малку ќе земев xMpow, но тоа што ме предомисли е дека немаат никаква индикација за статус на батеријата. Т.е. умира батеријата и тоа е тоа, ставаш да се полнат. И уште полошо, не можеш да ги користиш додека се полнат.

Во врска со HS70, ги користам веќе скоро две недели и се океј, ништо посебно. Претпоставувам тоа е тоа што може да се добие за 100€ од слушалки од ваков тип.

Јас по долго истражување и според тоа што е достапно кај нас, се одлучив за ASUS TUF Gaming H3 Wireless и мислам дека тие перформанси и комодитет за таа цена се бест бај, па ќе видиме.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.787
1.147
Да не отварам нова тема, барам over-ear блутут слушалки до накај 50 евра. Ги гледав Anker Soundcore Life Q20, ама од али се и шипингот е 15-90 дена, а веројатно нема да биде 15. Нешто слично од кај нас?
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
946
868
Да не отварам нова тема, барам over-ear блутут слушалки до накај 50 евра. Ги гледав Anker Soundcore Life Q20, ама од али се и шипингот е 15-90 дена, а веројатно нема да биде 15. Нешто слично од кај нас?
И јас бев во тој ценовен ранг, гледав, рачунав, читав, зависи за што ќе ги користиш?

Ако ти се само за слушање музика или филмови, Сониво имаат перфектен звук со многу јака батерија 20-25 часа, само се on ear, но имаат екстра padding и се многу удобни за таков модел. Пластиката им е малце поефтина, крцка, но е јака. После 1 година отприлика, ке испука еко кожата, не сум сигурен дали се менува, на Асусот се менува. Бидејќи микрофонот е во самата слушалка, нема да те слушаат баш добро како на други модели. Исто така се со БТ конекција, што значи дека ако ти се за гејминг ќе имаш малце повеќе лаг од ваерлес 2.4Гхз. БТ конекцијата на тој модел дозволува само конектирање со 1 уред во даден момент, за разлика од други што можеш да ги поврзеш паралелно со повеќе уреди.


Ако ти е битно да те слушаат добро и сакаш да намалиш латенција, земи го овој модел на Асус, слушалките за тие пари се врв, едни од најудобните за повеќе часовни сесии, 15 часа батерија, стабилна врска, многу квалитетно изработени, длабок бас, чист перфектен звук со 7.1 сараунд (подобар од Сонито), е сеа микрофонот не се вади ако тоа ти менува нешто.

Асусов се над буџет, и јас сакав да земам нешто до кај 2000-2500 макс, ама за тие пари нема ништо добро освен Сонито со тие горните недостатоци (што во мојот случај значеа).

Дефинитивно Асусов парираат на модели од по 100е и нагоре.

 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.787
1.147
И јас бев во тој ценовен ранг, гледав, рачунав, читав, зависи за што ќе ги користиш?

Ако ти се само за слушање музика или филмови, Сониво имаат перфектен звук со многу јака батерија 20-25 часа, само се on ear, но имаат екстра padding и се многу удобни за таков модел. Пластиката им е малце поефтина, крцка, но е јака. После 1 година отприлика, ке испука еко кожата, не сум сигурен дали се менува, на Асусот се менува. Бидејќи микрофонот е во самата слушалка, нема да те слушаат баш добро како на други модели. Исто така се со БТ конекција, што значи дека ако ти се за гејминг ќе имаш малце повеќе лаг од ваерлес 2.4Гхз. БТ конекцијата на тој модел дозволува само конектирање со 1 уред во даден момент, за разлика од други што можеш да ги поврзеш паралелно со повеќе уреди.


Ако ти е битно да те слушаат добро и сакаш да намалиш латенција, земи го овој модел на Асус, слушалките за тие пари се врв, едни од најудобните за повеќе часовни сесии, 15 часа батерија, стабилна врска, многу квалитетно изработени, длабок бас, чист перфектен звук со 7.1 сараунд (подобар од Сонито), е сеа микрофонот не се вади ако тоа ти менува нешто.

Асусов се над буџет, и јас сакав да земам нешто до кај 2000-2500 макс, ама за тие пари нема ништо добро освен Сонито со тие горните недостатоци (што во мојот случај значеа).

Дефинитивно Асусов парираат на модели од по 100е и нагоре.


Фала ти се предлозите, сонито имав ги видено, ама барам главно over-ear за подобар noise-cancellation.

За гејминг не ми се. Не разговарам којзнае колку така да микрофонот реално кажано ми пречи, ама и да не беше, не ми вршат работа со wi-fi пошто сакам и на лаптоп(macbook со 2 thunderbolt ports само) и на телефон да ги врзувам.

Нешто како овие ми е океј - Philips TAH5205BK/00 ( Black ), ама Phillips се и неможам да најдам никаков review по интернет.

Ипак анкерот најдобро ми изгледаат до сега
 
Последна промена:

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
327
375
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
RTX 2060s
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Фала ти се предлозите, сонито имав ги видено, ама барам главно over-ear за подобар noise-cancellation.

За гејминг не ми се. Не разговарам којзнае колку така да микрофонот реално кажано ми пречи, ама и да не беше, не ми вршат работа со wi-fi пошто сакам и на лаптоп(macbook со 2 thunderbolt ports само) и на телефон да ги врзувам.

Нешто како овие ми е океј - Philips TAH5205BK/00 ( Black ), ама Phillips се и неможам да најдам никаков review по интернет.

Ипак анкерот најдобро ми изгледаат до сега
Ако си за добри слушалки можам да ти понудам Logitech G435 за 4.200 ден. Земени се бандл со маус и тастатура не се ни еднаш носени, само пробани.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.787
1.147
Со регистрирана пошта ги праќа, би требало за некои 3 недели да се овде.
се надевам си во право :D
Ако си за добри слушалки можам да ти понудам Logitech G435 за 4.200 ден. Земени се бандл со маус и тастатура не се ни еднаш носени, само пробани.
Фала ти, ама ете ги порачав анкерот, најмногу ми фатија око и ANC имаат
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
315
216
Јас имам Steelseries Siberia 800 презадоволен сум од него (кога гејмав, сеа вака стои прашина фаќа).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.196
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно