• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за VPN

 • Ја почнал/а темата
 • #1

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,540
2,022
Кој е најдобар VPN сервис nowadays?

По интернет се спомнуваат 3-4:
 • NordVPN
 • ProtonVPN
 • CyberGhost VPN
 • ExpressVPN
Моментално сум во Германија и првично ми треба за геолокација, но чат-пат знам да симнам некоја пиратерија, што овде е страшно забрането. Казните може да стигнат до десетици илјади евра.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
841
764
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Јас користиам Windscribe за само 2 долари месечно или 1 долар по премиум локација. Потребно е минимум 2 локации за да имате неограничен премиум пакет. Избрав Естонија и Швајцарија како премиум локации тогаш и уште многу други се достапни како бесплатни локации.

Имаат апликација за Windows, Mac, Linux. Исто така можеш да симнеш .ovpn фајлови наместо да ги користиш нивните vpn клиенти.

Нема ограничувања по број на конекции.

Го користам за торенти и интегрирано ми е со Deluge веб клиентот.

Ова ми беше најефтина комбинација. Пред тоа користев VPS со 128мб рам и openvpn ама ми стигна DMCA пријава и морав да земам нешто посериозно.

На интернет пишуваат дека NordVPN е најдобар, но немам лоши коментари и за Windscribe видено. Јас го одбрав Windscribe пошто не сакам да трошам кој знајт колку пари на VPN пошто немам некоја голема потреба освен симнување на неколку филмови и серии.
 
Последна промена:

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,564
1,244
За пиратерија најдобро е сетап на некој пријател од тука, на телекабел, само сетираш рутер што има vpn сервер feature и толку е.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
841
764
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
За пиратерија најдобро е сетап на некој пријател од тука, на телекабел, само сетираш рутер што има vpn сервер feature и толку е.
Лоша идеја е ова. Ќе дојде време да не гонат за пиратерија за брзо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,540
2,022
За пиратерија најдобро е сетап на некој пријател од тука, на телекабел, само сетираш рутер што има vpn сервер feature и толку е.
Секако ми треба и за геолокација, така да би инвестирал некој долар у VPN, само да одлучам кој. :) Но, може малку подетално околу ова, ме заинтересира.

Глупо прашање, кога ќе земам VPN, дали треба да се конектирам на држава во која е "легално", т.е. нема регулација за пиратерија или е небитно?

И поглупо прашање, дали ќе сум 100% заштитен и нема да ми тропнат на врата?
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,381
1,153
Ohrid
Кој е најдобар VPN сервис nowadays?

По интернет се спомнуваат 3-4:
 • NordVPN
 • ProtonVPN
 • CyberGhost VPN
 • ExpressVPN
Моментално сум во Германија и првично ми треба за геолокација, но чат-пат знам да симнам некоја пиратерија, што овде е страшно забрането. Казните може да стигнат до десетици илјади евра.
Од долгогодишно искуство:
1.Express VPN
2. Nord VPN

Друго не гледај воопшто.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,192
3,110
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Mitsumi KFK-EB9HY Black
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,381
1,153
Ohrid
Секако ми треба и за геолокација, така да би инвестирал некој долар у VPN, само да одлучам кој. :) Но, може малку подетално околу ова, ме заинтересира.

Глупо прашање, кога ќе земам VPN, дали треба да се конектирам на држава во која е "легално", т.е. нема регулација за пиратерија или е небитно?

И поглупо прашање, дали ќе сум 100% заштитен и нема да ми тропнат на врата?
Се коментираш на која држава сакаш и да заштитен си 100% со тие провајдери што ти ги набројав погоре.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
841
764
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Windows 10

Nikola100

Intern
30 септември 2019
36
15
За пиратерија најдобро е сетап на некој пријател од тука, на телекабел, само сетираш рутер што има vpn сервер feature и толку е.
Zasto bi bilo piraterija ako jas mu dozvolam na nekoj(ili jas licno od stranstvo) go koristam mojot VPN od ruterot? Sto e tuka nezakonski ? Jas ne prodavam na razni lugje pristapot ?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,564
1,244
Zasto bi bilo piraterija ako jas mu dozvolam na nekoj(ili jas licno od stranstvo) go koristam mojot VPN od ruterot? Sto e tuka nezakonski ? Jas ne prodavam na razni lugje pristapot ?
Aкој рече дека користење на ВПН е незаконско?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Баш ова на @marv , во Македонија не е незаконски, затоа и го дадов тој предлог. Не си ме разбрал изгледа.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Pa eve vo komentarot sto go citirav @Cika veli deka toa bi bilo "piraterija"(vtoriot zbor)
Не си разбрал. Користење како користење ВПН е сосема легална работа. За што ќе го користиш и што ќе оди преку него е веќе знак прашање.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,192
3,110
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Mitsumi KFK-EB9HY Black
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
841
764
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Зошто да не? Пиратерија е многу озбилна работа и сериозен прекршок... Да не заборавиме дека имаат големи пари на располагање и ако сакаат можат да ме гонат и овде како што имаше случаеви што ги гонеле за нелеглано преземени stock слики за на крај човекот плати илјадници евра оштета. За ова има дури специјализирани агенции во странство. Исто и со оглед на тоа какви квислинзи имаме на власт не гледам зошто не би ме затвориле ако примат некој посериозен DMCA поздрав од нивниве западни другарчиња. Верувам дека торентинг се следи и овде само прашање на време е кога ќе почнат со казнување или кога ќе им наредат да казнуват, гледам да си се заштитам.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
6,901
8,119
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
Corsair VX 450W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Deepcool Steam Castle
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Dell
Audio
E sea....
Monitor
Benq GW2480E IPS
OS
Windows 10 Pro
+1 за Windscribe.

1602869626054.png Fake Antarctica :D
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,424
3,147
VyprVPN, голем избор на сервери и нема никаков проблем со стриминг сервисите.
 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
Кој е најдобар VPN сервис nowadays?

По интернет се спомнуваат 3-4:
 • NordVPN
 • ProtonVPN
 • CyberGhost VPN
 • ExpressVPN
Моментално сум во Германија и првично ми треба за геолокација, но чат-пат знам да симнам некоја пиратерија, што овде е страшно забрането. Казните може да стигнат до десетици илјади евра.
Сум ги користел NordVPN, ProtonVPN, SurfShark, Windscribe. За последните 2 неможам да ти кажам во врска со торенти, но Nord и Proton супер функционираат.
 

teokitan

Intern
11 октомври 2017
96
36
SurfShark се прилично добри имајќи предвид дека се малку поевтини од повеќето
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,381
1,153
Ohrid
Најдобар и најскап од сите е Express VPN после него се сите останати.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
Semi off topic.
Најдов еден филм на Amazon Prime и сакав да го гледам. Секако region locked, упалив NordVPN, пробувам, и Amazon вика дечко чекај не може да глеаш детектиравме користиш VPN.
И си викам, ај да го пробам chat support-от на NordVPN. Се упали еден бот, после ботот успеав да дојдам до човек, поточно жена (бев скептик од тука па натаму), и почна некој generic траблшутинг, смени DNS, кој OS користиш, кој browser, смени ова, смени она, ама на крај рифрешнав и ми се пушти филмот :D и ѝ реков дека е amazing human being и да има убав викенд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,620
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно