1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за волан

Дискусија во форумот 'PC' започната од Enigma, 16 Јули 2018.

1. Enigma

Enigma
    Gaining Experience

1,080
    494
    1 Септември 2012
    Машко
    IT филозоф
    Препорака за волан за ПЦ, не сум упатен воопшто, па не ни знам како се движат цените и затоа може неколку различни предлози да дадете. Благодарам однапред.

2. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

640
    1,006
    13 Јануари 2014
    Машко
    Кажи си буџет. Имаш од 900-1000 денари, па до 20к+. Ако имаш можност барај Logitech G25/G27. Ако ти се даваат пари за нов, имаш G29 за 18,480, плус шифтер за 3,290. Ова би бил апсолутен врв, а за поефтино имаш варијанти од Thrustmaster. Најефтините се Gembird, ама јас би ги избегнал, имаат многу проблеми и се далеку од прецизни.

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,635
    1,270
    13 Август 2009
    Машко
    +1 за G29, најдобар волан што може да се купи кај нас. Мада размисли убаво за волан дали ти треба, да не мине меракот за 2 недели па да стои во кутија и да собира прашина :)

На Nostradamus, fuzzjaw, Noumenon и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. Noumenon

Noumenon
    Gaining Experience

103
    57
    14 ноември 2009
    Машко
    Волан и орбитрек најчесто така завршуваат :)

На barneymk, ImTheDude, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

8
    2
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент
    +1 за Logitech G29 дефинитивно најдобар кај нас, плус додатокот за мењач и терај. Мене ме коштате мислам дека околу 19,000 ден се на се. Не сум сигурен морам да си ја најдам гаранцијата и све тоа. Али работи одлично мене ми е прв волан али многу едноставан за подесување, имав проблеми со конектрињането али тоа поради некои драјвери. Иначе работи на 99% од игрите дури и некои што не се подржани како Dirt 2 - 3 ги леташе.

6. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

1,838
    2,834
    7 ноември 2014
    Машко
    Јас имав голем мерак, особено со Forza Horizon и Forza 4. Потоа апгрејднав од обичниот на Microsoft на Logitech G27, па ја земав и Forza Horizon 3 да ја играм во 4к...џабе, некако се изгуби привлечноста. Ја дочекав и Forza 7, фрлив 60 евра и на неа и пак џабе. Од најголем фан за 1 година толку многу се сменија работите...

Волан е многу минлива работа, затоа мој совет е да си земеш на старо Logitech G серија, па здравје за година дена ќе можеш за иста или слична цена да го продадеш.

7. Blahah

Blahah
    Gaining Experience

83
    55
    13 Јануари 2018
    Некој G25 користен

8. zak1711

zak1711
    Intern

7
    2
    19 Март 2011
    возам со Logitech G25 веќе 10 години и сум презадоволен. 1000+ саати возење и воланот нема гајле. Има по некои огласи на старо за од 7000 денаари нагоре. А ако по некој случај Бил Гејтс или некој сличен ти е роднина моеш да им побараш да ти купат Fanatec ;)
    Fanatec Europe

Слични теми
  1. Стап
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    651
  2. gligor
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    1,147