1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за волан

Дискусија во форумот 'PC' започната од Enigma, 16 Јули 2018.

 1. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Препорака за волан за ПЦ, не сум упатен воопшто, па не ни знам како се движат цените и затоа може неколку различни предлози да дадете. Благодарам однапред.
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,232
  13 Јануари 2014
  Машко
  Кажи си буџет. Имаш од 900-1000 денари, па до 20к+. Ако имаш можност барај Logitech G25/G27. Ако ти се даваат пари за нов, имаш G29 за 18,480, плус шифтер за 3,290. Ова би бил апсолутен врв, а за поефтино имаш варијанти од Thrustmaster. Најефтините се Gembird, ама јас би ги избегнал, имаат многу проблеми и се далеку од прецизни.
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,296
  13 Август 2009
  Машко
  +1 за G29, најдобар волан што може да се купи кај нас. Мада размисли убаво за волан дали ти треба, да не мине меракот за 2 недели па да стои во кутија и да собира прашина :)
   
  На Nostradamus, fuzzjaw, Noumenon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  126
  69
  14 ноември 2009
  Машко
  Волан и орбитрек најчесто така завршуваат :)
   
  На Pane-G, barneymk, ImTheDude и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Nostradamus

  Nostradamus
  Intern

  42
  39
  23 Мај 2017
  Машко
  Студент / Software Engineer
  +1 за Logitech G29 дефинитивно најдобар кај нас, плус додатокот за мењач и терај. Мене ме коштате мислам дека околу 19,000 ден се на се. Не сум сигурен морам да си ја најдам гаранцијата и све тоа. Али работи одлично мене ми е прв волан али многу едноставан за подесување, имав проблеми со конектрињането али тоа поради некои драјвери. Иначе работи на 99% од игрите дури и некои што не се подржани како Dirt 2 - 3 ги леташе.
   
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас имав голем мерак, особено со Forza Horizon и Forza 4. Потоа апгрејднав од обичниот на Microsoft на Logitech G27, па ја земав и Forza Horizon 3 да ја играм во 4к...џабе, некако се изгуби привлечноста. Ја дочекав и Forza 7, фрлив 60 евра и на неа и пак џабе. Од најголем фан за 1 година толку многу се сменија работите...

  Волан е многу минлива работа, затоа мој совет е да си земеш на старо Logitech G серија, па здравје за година дена ќе можеш за иста или слична цена да го продадеш.
   
 7. Blahah

  Blahah
  Gaining Experience

  115
  63
  13 Јануари 2018
  Некој G25 користен
   
 8. zak1711

  zak1711
  Intern

  15
  7
  19 Март 2011
  Машко
  Безбедност и здравје при работа
  возам со Logitech G25 веќе 10 години и сум презадоволен. 1000+ саати возење и воланот нема гајле. Има по некои огласи на старо за од 7000 денаари нагоре. А ако по некој случај Бил Гејтс или некој сличен ти е роднина моеш да им побараш да ти купат Fanatec ;)
  Fanatec Europe
   
Слични теми
 1. Стап
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  800
 2. gligor
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,364
 3. Harrabed
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,252
 4. Стап
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,089
 5. viktorce
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,705
Вчитување...

Сподели

Вчитување...