Препорака за Video/Audio Player со стрим ?

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од DrMTR, 12 Февруари 2018.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Здраво момци.

  Потребна ми е препорака за добар Андроид Плеер со можност за стримање содржина од SAMBA/FTP сервер. Се што најдов на Гугл Плеј, или FTP стримот не функционира, или има милион реклами. Некој да користи нешто слично, па да сподели искуство?
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  711
  822
  11 Март 2011
  Дома стримам на Plex од HTPC на iOS и Андроид уреди. Бидејќи за Plex ти треба и сервер (кој е бесплатен) и клиенти, кои се плаќаат некој долар, ако ти треба нешто без сервер, тогаш наједноставно, а стабилно што ми текнува е VLC player.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  VLC работи исправно на/со ftp и samba
   
  На bxxxn и Astraion им се допаѓа ова.
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,361
  2,011
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  VLC for Android - Android Apps on Google Play

  Дали мислиш дека ќе ти треба повеќе од ова?
  Пробано е и со FreeNAS, нема мака.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  И Kodi ги гледа ftp и samba шеровите. Јас користам Kodi за гледање.
  Ако не се лажам ти прашувам за боксот, така?
   
  DrMTR, Astraion и на bxxxn им се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Да, за боксот прашувам. Ја пробав веќе последната верзија, никако да се најави на ФТП. пробав и од боксот и од телефонот, истиот болест го имаат.

  пробав со Коди. Ме најавува на ФТП, ама не ми дава ниеден фајл. Сите фолдери ми ги листа без фајлови.. WTF ? Има некои посебно поставки ? На телефонот ми ги дава сите фајлови кога се најавам на фтп.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Чудно, сега ни мене не ми работи VLC со ftp. Само врти .
  Иначе моето ftp е стик приклучен во рутерот.
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Изгледа во последната верзија го багнале..

  Кај мене кога пробам да отворам преку фтп, мми дава прозорец да напишам пасворд, го пишувам и потоа не се случува ништо.. Ниту ме логира, ниту ми дава грешка.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Читав дека требало, експлицитно, да биде исклучен anonymous logon во фтп серверот / рутерот затоа што овој по дифолт пробувал да се логира така.
  Де пробај.

  Јас не сум на Десктоп
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Користам и уште една примитивна фора.
  Со тотал командер си го копирам филмот во боксот.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Исклучено е веќе, не е до тоа. Багната е апликацијата. Чекај да пробам со една верзија подолу. Ке пишам дали работи.

  EDIT: Не работи ни една верзија подолу.
   
  Последна промена: 12 Февруари 2018
 12. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако нече милом, хоче силом :D
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Не е решение тоа. Ако е така можам да си го земам филмот и на УСБ да си го пуштам. Работата е да си го влече од хардот врзан на мрежата.
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  711
  822
  11 Март 2011
  Пробај инсталирај ФТП клиент, па отвори го фајлот преку него (ако има опција), т.е. клиентот да се грижи за протоколот.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Така е, инаку мислев кога веќе нема друга опција.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Мора да има. И ке ја најдам. ;)
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Запни му се на Kodi-то. VLC не пушта титлови преку FTP (ама не сум многу сигурен)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  327
  238
  12 ноември 2013
  Можам да ставам на рутерот (ТP Link WDR-3600) екстерен хард диск и да гледам на смартТВ директно (Samsung со TizenOS) ? Дали има поддршка
  за формати кои треба да се транскодираат? Како функционира со преводи?

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 19. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  121
  66
  25 Април 2011
  BS Player има поддршка за SAMBA за FTP не сум сигурен, но можеш да пробаш преку ES File Explorer знам дека преку него со било кој од популарните плеери можеш да стримаш од SAMBA. Можно е да го има истото преку FTP.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Можеш а ќе гледаш на еден од овие начини:
  1. Индиректно преку менијата од телевизорот: Дискот ќе биде гледан од DLNA на телевизорот како DLNA сервер и транскодирањето ќе се случува секогаш кога со филмот има и титл.
  2. Дискот ќе биде гледан како ftp/smb share и филмот ќе го гледаш со екстерна (андроид) апликација без транскодирање бидејќи за телевизорот тој е исто како и USB диск (но овој пат на мрежа)
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  И вака можи. Ќе си доделиш дефинирана (default) апликација за видео.
  Ако дојде нож до коска тогаш инсталираш Universal Media Player како сервер и во боксот ќе го најдеш како UPnP server)
   
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,262
  2,999
  11 Декември 2008
  Машко
  Немораш ни екстерен хдд, стави PS3 Media Server на PC, одбери си кои папки со филмови да ги гледа и готово.
  На ТВ во Source ќе ти го покаже медиа серверот и си пушташ филмови.
  Плус преводите ги вчитува автоматски ако се со исто име како филмот. Преку Plex не работи убаво на новиве TizenOS.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  327
  238
  12 ноември 2013
  Имам Plex на компјутерот и преку Plex апликацијата на телевизор си работи одлично. Но, сакав решение кое ќе работи 24/7. Пробав и на Raspberry Pi да ставам медиа сервер, но не успеав бидејќи не знаев дека повеќето од филмовите (MKV со H.264/H.265) треба да се транскодираат, а ARM-то не е доволно јако за тоа. Не може Direct Play / Direct Stream на овие кодеци.
  Ќе пробам деновиве директно со USB во рутер, ќе ве информирам.
   
 24. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Успеав да сетирам FTP преку Коди-то. Сеа си работи како што треба. Истотака пробав и преку ES File Manager, и си работи ок, ама Кодиво подобро ги менаџира фајловите.
   
  Astraion, FLEGMA и на DareDevil им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  За што го користиш ES File Manager ?
   
Слични теми
 1. _EAX
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,679
 2. Juraga
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  723
 3. Cair
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  858
 4. hipper
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  831
 5. igor_xxxx
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  593
Вчитување...

Сподели