Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за веб камера

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.161
5.160
Битола
Она што пишува во насловот дечки. Потребна ми е добра веб камера за стримерски активности. Философијата ми е да најдам најдобар баланс на цена и перформанс секогаш. Не барам најскапо, но она за парите што нуди најмногу. Зедов една од али експрес мислев со ефтино можам да поминам но цук. Не чини. Дајте препорака од наши продавници, не ми се чека од странство пак.

Да е минимум 1080p 30 fps. Микрофон небитен бидејќи имам pro микрофон веќе.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
285
455
Оваа ја купив пред точно една година затоа што после истражување и гледање примероци излезе дека најдобра слика вади во тој ценовен ранг.
После една година задоволен сум, нема никаков проблем со конекција, сликата е добра и во потемна соба, но јас ја користам за состаноци. За стримање можда ти е боље да идеш со Logitech C920 или StreamCam ако ти се дават 100 евра. Моите потреби не беа толку високи за 100e да дадам....
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
@Маша зеде добра Logitech камера па може да каже искуство од прва рака.

Гледај видеа. Ниедна не е сјајна. Некои мака мачат со фокусот, некои едвај вадат 20-ина фрејма на полошо осветлување, некои имаат лош микрофон итн.

Јас имам Logitech C922 која на добро осветлување дава одлична слика но мака мачи со фокусот (треба рачно да се намести), на (по) лошо осветлување драјверот ја префрла на low light compensation но така не вади ни 20 фрејма на 1080p па треба да ја префрлаш на 720p.

Генерално гледај да има 60 fps @1080p.

Пак ќе речам, гледај видеа за да не бидеш изненаден.
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
67
94
Skopje
Јас користам Logitech C920s PRO HD WEBCAM (линк) и сум многу задоволен, со задоволство би ти ја препорачал. Ја зедов од Amazon.de за некои си ~65 евра. Но да напоменам дека ја користам за MS Teams & Cisco Webex meetings, не ја користам за никакви стримерски активности. И за online meetings ептен си брка работа.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.161
5.160
Битола
Јас имам моментално makeshift ПРЕМИУМ камера. Ги користам камерите од Pixel 7 Pro како веб камери преку DroidCam но не е воопшто практично така бидејќи ќе стримам 2-3 сати а ми треба телефонот во меѓувреме. Скапи се камерите со таков квалитет. Сакам да најдам реални 1080п барем со добар фрејмрејт. Ќе се најде нешто.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.967
5.121
Скопје
Logitech Brio 4K (4k/30fps; 1080p/60fps) ~ 200 EUR
Logitech StreamCam (1080p/60fps) ~ 115 EUR
Logitech C920 (1080p/30fps) ~ 100 EUR

Јас имам c920e, одлична е. Мислам дека StreamCam или Brio повеќе би ти одговарале. Ги има на маркет со попуст некој за членови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.780
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно