Препорака за UPS

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од DarkoG, 24 Јули 2017.

 1. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  707
  572
  27 Јуни 2012
  Живеам во место во кое за жал често има прекини од страна на ЕВН како и поради замена на старата и дотраена инфраструктура. Компјутерот ми треба нонстоп да е пуштен поради работа, а да го уклучувам одново и сите тие апликации е вистинска болка, дали може некој да препорача UPS за кратки прекини до 30-40 минути дневно или некогаш 1-2 саати.

  Благодарам.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,546
  2,634
  18 Април 2007
  Барај уред со 2000KVA.

  Јас имам Еатон купен пред 3 години мислам од Неоком, еднаш само му мењав батерии пошто мора после Х период.
   
  На DarkoG му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  63
  138
  13 Јуни 2017
  Машко
  Po moe mislenje najdobro e da kupuvas Inverter i nesto pogolem akumulator za da nemas problemi (osobeno koga ti snemuva struja za1 ili 2 saati)
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,153
  602
  6 Јануари 2012
  Машко
  Какви проблеми би имал? И како со овај начин ќе направи кога ќе снема струја да не му се изгаси компјутерот? И како ќе го полни акумулаторот?
   
  На DarkoG и smole им се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  2,546
  2,634
  18 Април 2007
  Пошто мора да се тресне нешто, макар и немало врска со темата.

  Зашто да биде просто (УПС) кога може да биде комплицирано (акумулатор, инвертер).
   
  На alumen :), STEFF, DarkoG и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  707
  572
  27 Јуни 2012
  фала ви на предлозите, обавезно ќе земам ако може да најдам и од брендот Eaton и такво ќе земам.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  6,303
  5,786
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од зависност на буџетот можеш да погледаш и UPS-и од брендот APC.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cakii

  cakii
  On your way to fame

  398
  726
  23 Февруари 2011
  Разгледај ги Infosec.
  На претходното работно место ги користевме кај сите клиенти и никакви проблеми не сме имале.
  Имаш повеќе модели, па види што би ти завршило работа.

  Ние ги земавме од Рема преку фирма преку некое партнерство, ама претпоставувам дека продаваат и на физички лица (не сум сигурен за ова, најубаво да прашаш).
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,546
  2,634
  18 Април 2007
  Рема е големопродажната фирма на Неоком. И јас сим чул за Infosec добри работи, но за гооолеми системи.
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  Gaining Experience

  516
  301
  29 Март 2011
 11. cakii

  cakii
  On your way to fame

  398
  726
  23 Февруари 2011
  Зависи што ти треба, имаат и за Desktop компјутери одлични UPS уреди.
  За Рема најубаво нека се јави нека праша како иде.
   

Сподели