1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Mayson, 12 Јуни 2019.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  имам другар у кина, за ~20 дена се врака, кој телефон е најдобро да ми го донесе?

  се мислам мегу овие, дајте и друг предлог, битна ми е камерата и батерија, 710/730 и 4гб рам доволни ми се.
  Mi 9t
  k 20
  Realme X

  дали ке може да се инсталира глобал или еу ром на к20,
  би платил некој што се разбира поише да ми го среди, или да платам малце поише за ми9т?

  другиве брендови како се приступачни со ромови и рутирање?
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  852
  986
  9 Јуни 2011
  Машко
  OP 7 PRO :)
   
  На goran_oh и Mayson им се допаѓа ова.
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  се мислев за не про верзијата, ама не ми се даваат 500 и нешто евра за телефон...
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Redmi K20 Pro ти е бомба. На али е ~$450, така да во кина треба да е уште поевтин.
   
  gremlin, DonFrozex и на Mayson им се допаѓа ова.
 5. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  320 евра е таму, ама да не бидам без гугл, или да го брикнам :ghost:
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Нека пребара глобална верзија, како што се овие на Али. Ако купува од продавница, би требало да може да го провери.
   
 7. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  34
  77
  30 Август 2018
  Машко
  Све освен IOS :)
   
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Зошто?
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,732
  24,792
  4 Септември 2008
  Некои прашања не заслужуваат одговор :D

  Он, k20p, meizu 16s
   
  На Mayson и DrMTR им се допаѓа ова.
 10. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  K20 pro веројатно ке биде, на миуи еу гледам има еу ром за него, пингнете некој или пп што флешува , колку би коштало?
   
 11. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  34
  77
  30 Август 2018
  Машко
  Бидејќи наместо ти да бидеш газда на телефон, телефонот ти е на тебе газда. Заклучен си у него, нит имаш слобода нит ништо.
  И како да речам тогаш дека IOS е добар?
   
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  688
  205
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Red Magic 3 или Mi9 моментално е 330Е со 64GB ram. Преку Kimovil.com купон за BANGGOOD. Ке ставиш адреса на престој одма ке ти го донесат кај што престојува другарчето. Само гледај да одбереш глобал верзија. Телефонот е џам.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  mi9t 300e, прават алиекспрес достава у кина?
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  688
  205
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не сум сигурен најлесен начин е да отидеш на нивната страна и да видиш дали вршат достава во кина кога ја правиш порачката (Пред да платиш нормално).
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,732
  24,792
  4 Септември 2008
  Mi9 има полоша камера од Mi8, не би рекол дека е џам.
   
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  имаше 1 само во хонк конг прави... баталив ова од кина, од амазон.ит, хонорбу или али, до словенија ке го нарачам имам и таму другар, на амазон ке го има на 24ти, незнам која е најдобра опција дали да чекам таму или од другиве да нарачам?
   
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  852
  986
  9 Јуни 2011
  Машко
  од али тој линкот не ти доставува до МК.
   
 18. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  ако, ја у словенија како што пишав ке го нарачам
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GAMEKING

  GAMEKING
  Intern

  35
  35
  11 Јануари 2018
  Машко
  Провери го xiaomi k20 pro. Еден од најмоќните sверови во 2019 :)
   
 20. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  658
  270
  10 Април 2011
  јасно ми е, ама за кинеско тржиште е, прашував по мобилари никој не се нафака да флешне глобал/еу ром, нема б 20..., не се исплати кога ке се земе све у обзир
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,732
  24,792
  4 Септември 2008
  Има пријави за проблем со тачот, пази.
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,856
  3,911
  28 oктомври 2008
  Redmi K20 Pro will make its way to global markets as the Mi 9T Pro
  Биди малку трпелив...:)
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 23. GAMEKING

  GAMEKING
  Intern

  35
  35
  11 Јануари 2018
  Машко
  Реално и не е тешко да се флешне ром/фрмвер на шаомиво барем а за него ке испадне за брзо и еу ром и официјален и кастом,а алтернатива ми 9 :D
   
 24. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  852
  986
  9 Јуни 2011
  Машко
  Јас ќе имам еден слободен Redmi K20 PRO со Глобал флешнат Ром за брзо време :)
   
  На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  688
  205
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не би требало да е случај. MI8 има оптичка стабилизација да ама MI9 има солидна електронска стабилзација. Во DXOmark Mi9 vs Mi8 e 107 : 99.

  Преголема разлика да е Mi8 подобар. Плус во други работи Ми9 е подобар и му иде ко небо и земја на крај. Еве неколку: батерија, IR Blaster, Ultra-Wide камера, побрз процесор, Wireless charge, 4k60Fps. Gorilla Glass 6 + Sapphire (Далеку поиздржлив), макро мод. За парите кине за сликање/видеа. Во споредба со S10+ има само 2 поена повеќе во DXOmark а кошта пола цена (Ахм, третина од цената на S10+ ако го порачаш од кинезите).

  Со други зборови телефончето е ѕверче. Сакав да земам за бекап телефон ама нема што да му праам веќе иам 3. Ке треба да креирам јутуб канал за споредби xD
   
  Последна промена: 21 Јуни 2019
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...