Препорака за телефон до 16k

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Draynor, 3 Април 2017.

 1. Draynor

  Draynor
  Intern

  49
  29
  16 Април 2016
  Машко
  Кеј е хардверски најдобриот телефон до 16k?
   
  На Antonio Vasilevski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  242
  181
  27 oктомври 2016
  Xiaomi Redmi Note 4X - 13600 hi.com.mk

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  Трајче Дрварчето, kirev, spiritBreaker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  1. Намена

  2. Приоритети

  3. Претходен телефон

  Одговори на овие работи.
   
 4. Draynor

  Draynor
  Intern

  49
  29
  16 Април 2016
  Машко
  Note 4 so Helio X20 не е подобар?
   
 5. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  991
  1,325
  25 oктомври 2012
  Машко
  Подалеку од Шаоми телефон со Mедиатек процесор. До таа сума можеш да побараш Huawei Honor 6x и Motorola G5 Plus, не сум проверил дали некој ги има донесено кај нас.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Draynor

  Draynor
  Intern

  49
  29
  16 Април 2016
  Машко
  Намена: Слушање музика,гледање видеа на youtube, и лајт гејминг
  Приоритети: Меморија и добар екран
  Претходен телефон: Постар модел Sony xperia mislam E1 ili taka nesto. Ne e za mene telefonot pa zatoa ne znam tocno
   
  На pacerMK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  1. Ако е за слушање музика, HTC M9, за гејминг - не знам

  2. Најдобар дисплеј у таа класа - Galaxy S5, и поготово S6 користен

  3. Од тој телефон се е апгрејд
   
 8. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  242
  181
  27 oктомври 2016
  Дали е прашањево за Нов телефон од продавница или за половни? Баш заради одбегнување на медиатек те советувам за Note 4X со снапдрагон (и 5.5 екран) или Redmi 4 Pro (со 5ка екран).

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Arsenal му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cheekybreeky

  cheekybreeky
  Intern

  17
  8
  28 ноември 2016
 10. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  403
  249
  13 Јули 2015
  Машко
  Ова е едно од поголемите ѓубриња.

  За добар екран барај LG G, ама можи гратис боотлооп да добиеш, или самсунг од s6 нагоре.
  За слушање музика, ако слушаш на слушалки, нема да осетиш некоја огромна разлика (има разлика од телефон до телефон, особено на потивко слушање, но не е голема разликата)
  Меморија можиш да прошириш со мемориска речиси кај сите андроид телефони.

  За нов види xiaomi 4 pro/ 4x
  За половен, s6, p9, nexus (макар да тешко да најдеш половен нексус кај нас по реална цена)


  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,524
  5,409
  27 Март 2014
  +1.
   
 12. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  Праша за дисплеј, најдобар дисплеј у тој ценовен ранк е S5 или S6 користен. Огромна разлика има од телефон до телефон, тука специфично одговарав кој уред што нуди, микс од најдобрите работи е S6, кој има exynos чип, кој користи Wolfson DAC - a камерата му е неколку класи над сите у тој ценовен ранк.
   
 13. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,102
  1,249
  25 ноември 2014
  hijacking thread

  xiaomi note 4x 13k
  za taa para ima bolje?

  za zensko e telefonot, fejsbuk, mejl, messenger, viber, takvi sitnici
   
 14. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  Redmi 4 pro/prime
   
 15. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  403
  249
  13 Јули 2015
  Машко
  И G3 е во тој ценовен ранк и има далеку подобар екран од S5. Сега не вреди ни едниот ни другиот, особено не на ново да се купи.
  На некој начин и s6 не вреди половен да се купи. Прво, се работи за телефон стар 2 години. Сите знаеме дека батеријата е лоша. 2600mah е премалку за тој телефон. Второ нема можност за надградба на меморијата, ниту пак можност за дуал сим. Екранот е неколку класи над секој телефон на ново во тој ценовен ранг, но хардверски не губиш многу. И еден xiaomi од 13к има 3гб рам, 8 јадрен процесор со речиси ист клок како кај s6, кој е со 4 јадрен процесор.
  Ако јас би избирал, би избрал нов телефон, кој барем една година ќе има гаранција и најмалце 2 години софтверска поддршка.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На dastaner и mnikolce им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  Oва со дисплејот на G3 ќе го сфатам како заебанција. Ако мислиш дека резолуцијата е најбитна кај еден телефон, ептен си се зезнал.

  Дали ти го спореди 7420 со 625? и каква врска има клокот и бројот на јадрата исто така?

  S6 за 250е е 10 класи над било што во тој ценовен ранк, батеријата вади 4h SOT што е горе доле доволно за просечен корисник. Брзината, дизајнот, изработката, процесорот се on another level, G4 на пример има S808, кој е 2x поспор, и иде у бутлуп, ни еден LG G телефон веќе не се препорачува сем G6 можеби.
   
  Krkac, Fredy, Arabian и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  403
  249
  13 Јули 2015
  Машко
  Очигледно си фан на Samsung.

  Со дисплејот за г3 не е заебанција, нели зборувавме за подовар екран?
  Ако колкот нема врска, зошто сите на форумот ги фаворизираме отклучените процесори?
  Батерија 2 години стара е веќе. Кога беше нов вадеше над 4 часа СОТ со користење на WiFi само. Сега ако гејмер на него, или го користиш само со 3г не е повеќе од 3 часа СОТ. Ова не го трескам така од памет....
  ЛГ имав, и повеќе никогаш.
  А инаку мислам дека и с6 немаше ФМ радио. Чисто да спомнам, пошто се бара телефон за слушање музика,
  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 18. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  737
  654
  22 Април 2013
  Машко
  На 7.0 S6 вади 30-40тина минути СОТ повеќе у просек што е задоволително,претходно беше од 2-2ипол а сега во просек е 3часа(бар кај мене) секако во зависност дали тераш повеќе од ден и што се работи со телефонот.
  пс- С6 е одличен премиум телефон ту дејт, цената што иде на старо е ненормално добра.
   
  На Krkac и psyside им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  Очигледно ви смета реалноста, и пробувате да рационализирате со BS обвинување како фанбој и слично како и секогаш. На кратко, немаш доволно информации како работат процесорите, и кои се битни карактеристики на еден дисплеј, па така нема поента понатака да дискутираме. Тоа ѓубрето на G3 поминува само на луѓе што се палат на хајп како 1440p дисплеј, и слични BS хајп тактики -- наместо правилен white balance, осветленост на сонце, прецизност на бои итн.

  На 3G сите телефони траат осетно помалце, па така повторно нема никаква поента да се дискутира понатака.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  737
  654
  22 Април 2013
  Машко
  LG G3 уште у старт имаше проблеми со високата резолуција ( а тоа не мора да значи дека дисплејот е врвен), па затоа мораше да излева верзија со 3гб рам, затоа што флегшип телефон имаше фрем-дропови со самото излегување, таков телефон би го избегнал.
   
 21. psyside

  psyside
  Модератор

  24,248
  23,902
  4 Септември 2008
  Немаат врска фрејм дроповите со дискусијата, зборевме за квалитеот на дисплејот, кој е очаен - ама кога на некој што не е запознаен со дисплеи ќе му кажеш прв телефон со 1440p, или како ѓубрето на Sony телефоните 4K мора да е добро :D :D :D
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  737
  654
  22 Април 2013
  Машко
  Точно така, чисто како факт го напоменав и тоа заради таа висока резолуција бар дисплејот да беше топ-ноч, а тој на лџ лцд ипс беше многу зад амолед на S5 и ајфон своевремено и се забележуваа остри ивици.
   
 23. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  517
  196
  5 ноември 2013
  Машко
  Јас користев Самсунг с6, не знам зошто некој го хејтате ,некои гледаат да ве исправат и упорно се карате. Самсунгот реално да нема батерија нешто wow што ке можеш цел ден да си гледаш клипчиња на јоутуб и да си дремиш на 4г, реално 8часа без испуштање од рака тоа му е максимумот што на мене ми беше издржал. За екранот молам ти се @Piwcho не збори, ако не си го користил тој телефон не збори празни муабети. Телефонот има прекрасен екран, висока резолуција, и висок контраст на боите. Камерите се супер, брзината на телефон е супер, сум го полнел до степен да нема меморија да ми зачува кој последен ме барал и сепак пак не е закочил/замрзнал/лагувал. Секако половен е многу терсене денес да купиш особено од фаца од реклама, оти секогаш искочи некој глуп проблем, многу се ретки лугето што ке ти продадат 100% исправен телефон. Да најголем минус на с6ката е што нема слот за мемориска картичка. Можеби на некој му се доволни 32гб некому не. За таа цена (половен телефон) е с6 или евентуално ако успее да најде јабука 6ка. Друго не би ти препорачал. А за на ново стварно не знам , ниеден телефон до 250евра на ново не може да биде како овие 2 што ти ги спомнав
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  403
  249
  13 Јули 2015
  Машко
  Споредбата за г3 беше со дисплејот на с5. Г3 го имав, со кастам ромови добро работеше. Ајде да речеме дека е ѓубре кое може да заглави во боотлооп или да се појави blue screen of death, или пак некој друг проблем за кој ќе треба да се менува матична. Но, с5 е далеку поголемо ѓубре. Заклучок: двата се ѓубриња, кога би ги гледал од денешен аспект.
  С6 е добар телефон, слободно цитирај ме некаде каде што напишав дека е лош. Но, дали би издвоиле 250е за телефон кој е 2 години користен, нема гаранција, непозната историја... Сами одлучетеси
  И зошто да гледа С6 само... Можи некој да ми каже што му фале на п9?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На dastaner му/ѝ се допаѓа ова.
 25. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,548
  1,262
  27 Јануари 2011
  Машко
  Што ми фали на Шаоми и Mедиатек?
  Редми Про со х25 е закон телефон.
   
  На the_maker и mnikolce им се допаѓа ова.

Сподели