• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за SSD/M.2

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
604
415
На гробишта
Здраво
Моментално барам SSD и M.2 за ефтино можи да биде 250GB или 480GB.Брам препорачки од каде да купам и кои фирми да ги одбегнувам.Моментално имам неколку модели на ум и барам мислење за нив,ако некој знај подобар продукт за парите нека пиши коментар или во DM.Моментално ги имам најдено овие:
Western Digital NAND Blue M.2 SSD 500GB:3840 Ден.
Intel SSD 760P Series NVME SSD 256GB:3100 Ден.
Western Digital NAND Blue SSD 500GB:3800 Ден.
ADATA SP580 480GB 2630 Ден.
Kingston A400 480GB 3060 Ден.
Овие се некој од SSD/M.2 шо ги најдов кој мислам дека се "арни" за парите,ако некој можи да најди нешто подобро за оваа цена нека пиши коментар/DM
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,197
3,699
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво
Моментално барам SSD и M.2 за ефтино можи да биде 250GB или 480GB.Брам препорачки од каде да купам и кои фирми да ги одбегнувам.Моментално имам неколку модели на ум и барам мислење за нив,ако некој знај подобар продукт за парите нека пиши коментар или во DM.Моментално ги имам најдено овие:
Western Digital NAND Blue M.2 SSD 500GB:3840 Ден.
Intel SSD 760P Series NVME SSD 256GB:3100 Ден.
Western Digital NAND Blue SSD 500GB:3800 Ден.
ADATA SP580 480GB 2630 Ден.
Kingston A400 480GB 3060 Ден.
Овие се некој од SSD/M.2 шо ги најдов кој мислам дека се "арни" за парите,ако некој можи да најди нешто подобро за оваа цена нека пиши коментар/DM
Ping @gOJDO
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,197
3,699
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Не го пингај Гојдо, кога ќе го види Kingston-от во прв пост срце ќе го фати човекот. :)

Иначе ниедно од оние кои си ги гледал.
Види од овде Нови SATA SSD
Ако му е останат самсунгот.
Го пингнав пошто знам дека има подобра понуда од ова наведеното :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,363
16,469
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
„Kingston“ и „добро SSD“ во иста реченица можат да стојат само со негација.
Му пишав на чоекот. :)
MX500 не е NVMe SSD, но е добро SSD. Сепак за парите има доста подобро SATA SSD, а тоа е Intel 545s кое има доста подобри 4К перформанси, т.е. е во ранг на Samsung 860 EVO. Погоре на линкот на Фатален имам за продавање такво SSD, Intel 545s 256GB.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Ако имаш поддршка за NVMe тогаш секако ти препорачувам... вреди да платиш малку повеќе за да добиеш многу повеќе :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако имаш поддршка за NVMe тогаш секако ти препорачувам... вреди да платиш малку повеќе за да добиеш многу повеќе :)
Што е тоа многу повеќе што ќе го добие, баш ме интересира.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,197
3,699
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Многу повеќе брзина? Абе ај :)

Јас би советувал, за малку повеќе пари да се земе Samsung SATA M2 драјв како 860 EVO на пример, тек тогаш ќе се добие на 4К брзина за малку повеќе пари.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
604
415
На гробишта
„Kingston“ и „добро SSD“ во иста реченица можат да стојат само со негација.
Му пишав на чоекот. :)
MX500 не е NVMe SSD, но е добро SSD. Сепак за парите има доста подобро SATA SSD, а тоа е Intel 545s кое има доста подобри 4К перформанси, т.е. е во ранг на Samsung 860 EVO. Погоре на линкот на Фатален имам за продавање такво SSD, Intel 545s 256GB.
Не реков добро реков арно ито во наводници колку да се речи дека е SSD
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Што е тоа многу повеќе што ќе го добие, баш ме интересира.
Ќе добие грубо 1500MB/s минимум наместо 500MB/s што значи приближно 30% разлика во брзина, а ако земе поквалитетен модел како кај обичните SATA ќе добие и повеќе. Нема да го кочи застарениот SATA протокол. Башка ќе има нова технологија која нема да ја снема наскоро.
Јас лично никогаш не би купил M.2 формат ако не е NVMe освен во специјални ситуации зошто поефтино и далеку покомпатибилен е 2,5" формат ако веќе зимаш SATA варијанта.

Испратено од G3121 преку IT.mk форум апликација
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Меѓу најслабите е од NVMe SSD-ата, нешто подобро од обично Sata 860 Evo, ама за цената е ОК.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,363
16,469
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Меѓу најслабите е од NVMe SSD-ата, нешто подобро од обично Sata 860 Evo, ама за цената е ОК.
Воопшто не е подобро од 860evo, две класи е под него во перформанси, конзистентност и издржливост. Нема ни 60% 4к рид перформанси од оние на евото, а тие се најбитните.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Воопшто не е подобро од 860evo, две класи е под него во перформанси, конзистентност и издржливост. Нема ни 60% 4к рид перформанси од оние на евото, а тие се најбитните.

Еве линк кој убаво ги опишува разликите...
UserBenchmark: Adata XPG SX6000 NVMe PCIe M.2 vs Samsung 860 Evo
Разликата кај 4К е под 10% значи скоро занемарлива, ама затоа во запишување е доста побрз така да на крајот излева нешто подобро како што пишав.

Ако ја гледаме таму цената тогаш подобар избор е Evo ама оваа цена која ја добил тој е екстра односно помала од Evo така да е подобар избор.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Western Digital Blue SN500 M.2 500GB 3950 Ден
ADATA XPG GAMMIX S11 Lite 4300 Ден
Мислење за овие драјвој?

Гледај го продуктниот број ако се овие кои ги гледам тука...
UserBenchmark: WD Blue SN500 NVMe PCIe M.2 vs XPG Gammix S11
Тогаш подобар е S11 ама ако рачунаш дека WD се малку подобри како бренд и плус е малце поголемо односно 500GB vs 480GB а имаш и разлика во цена тогаш јас би избрал WD.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134

Еве и го тој во споредба со WD...
UserBenchmark: Samsung PM981 NVMe PCIe M.2 vs WD Blue SN500
За нијанса подобро е и плус поголемо малце така да ако е мала разликата во цена уште подобар избор.

Генерално вака може во недоглед... разлики мали и во цена и во перформанси затоа ако сакаш перформанси и издржливост без компромиси тогаш земи си било кој модел од Samsung NVMe нема да згрешиш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,363
16,469
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Еве линк кој убаво ги опишува разликите...
UserBenchmark: Adata XPG SX6000 NVMe PCIe M.2 vs Samsung 860 Evo
Разликата кај 4К е под 10% значи скоро занемарлива, ама затоа во запишување е доста побрз така да на крајот излева нешто подобро како што пишав.

Ако ја гледаме таму цената тогаш подобар избор е Evo ама оваа цена која ја добил тој е екстра односно помала од Evo така да е подобар избор.
860 evo на повеќе системи мене ми вадел над 45mb/s во ASSSD. Sx6000 имам само еден тестирано и вадеше околу 30 и нешто ситно.
 

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
Да, можеби... не викам не... поедини примероци или зависи од други фактори може секојпат да има флуктуација во резултатите, затоа овие информации се валидни зошто пишува и во колку тестови било погоре/подоле со резултатите и ова е некоја средна вредност.

П.С. Се гледа дека кај Samsung нема толку флуктуација во резултатите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,241
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно