1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за смартфон од а1

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од dejan_str, 6 Декември 2019.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Планирмн да го продолжам деновиве договорот со A1 на тарифа нео л па ве молам препорака кој тел да го изберам со максимум 3000 ден доплата.
  Благодарам.
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Телефони - A1

  Не си губи време да гледаш друг.

  Исто и овој е солиден, ама стар модел.

  Телефони - A1

  Eдит, извинување! овој е убедливо најдобар, не кажа кои ти се приоритети?

  Телефони - A1
   
  На cgfreak, Gaston, Misko6000 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. topic

  topic
  Intern

  35
  38
  29 ноември 2018
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  97
  114
  23 Август 2017
  Машко
  Дефинитивно Xiaomi Mi Mix 2s, иако е постар модел.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Приоритет ми е добра камера ,дизајн и батерија.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Mix 2s
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Mi mix 2s има подобра камера од redmi note 8 pro? Исто ме интересира кој држи повеке батерија покрај камерата.
  Значи прв приоритет ми е камера и дизајн а втор приоритет батерија и перформанси.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Подобра. И перформанси, и дизјан (изработка) се на страна на Mix 2s. RN8P има малце подобар дисплеј, и попрактичен е заради тоа што горе има звучник, додека Mix2s самиот дисплеј вибрира и продуцира звук, ма малце е незгодно при повици.
   
  Gaston, dejan_str и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 9. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  Kako Odi ova so online cena?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Треба да се порача со картица мислам, јави се прашај.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Веке го нарачав mi mix2s . Инаку не е со картица, и јас мислев со картица треба ама не. На адреса ти го носат и тука склучуваш договор и уплаќаш доплата.
  Инаку ме чуди што регуларната доплата е 18к а онлајд е 3к. Али ке видиме ко ке стигне. Јас се јавив и за тоа околу цената и ми кажаа дека битно е да се нарача онлајн а цената од 3000 треба во кеш да им се плати. Ке пишам кога ке се реализира све,се надевам ке биде во текот на нареднава недела.
  Благодарност до сите за советите пошто не пратам многу смартфони последниве 3 год па незнам што е добро и актуелно.
   
  cgfreak, psyside и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 12. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  796
  748
  5 Април 2015
  Машко
  Јас го земав со Neo M (9,999.00) пред два месеци, одма го бутнав (unlock) и од прв ден е со Android 10 и EU Rom. Има за него GCam без да се рутира. Сега за сега спие, се си работи како што треба, лизгав е без оригиналната маска која доаѓа во пакување ама па со неа губи на дизајн, презадоволен.
   
  farkizz, psyside и на dejan_str им се допаѓа ова.
 13. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  364
  17 Март 2010
  Машко
  Ако имам три броја со Нео М на иста претплата, дали доплатата за Mix 2s пак би била 9999 денари?
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Јави се и прашај.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Ништо не доаѓа ни блиску за таа цена до него, нереално добар уред за парите. Топ камера, подобра од Mi9, неверојатна изработка - квалитет, само мана е тоа што нема класичен звучник за слушалица.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  За првиот дел се сложувам со ова...само ако ти е битно haptic engine-ot, т.е. вибрациите, ќе се разочараш. Ставен е колку да вибрира нешто...
  За камера не знам дали е подобра од Ми9, али Ми9 има и широкоагална камера. Екранот е каде кадњ подобар на Ми9, Ипс вс Амолед. Дизајнот и ергономичноста на Ми9 се ептен подобри.

  А иначе, Микс 2С има звучник класичен горе и тоа би требало дс се води како стерео сетап (најлоши стерео звучници). Претгодникот, првиот Микс беше експеримент за звук преку вибрации.

  Го имав телефонот некое време, така да...

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Запамти, дека контекстот е секогаш битен. Јас ги зимам сите работи во предвид, го знам Дејан, знам што користеше претходно, и знам дека овој уред за него ќе биде огромен апгрејд.....Mi9 како комплет е секако подобар уред, но во 2 категории тепа MIX 2s, нагласив за камерата заради тоа што е постар модел а има подобра главна камера, што не е баш малце со оглед на тоа дека телефонот ќе го земе за само 3.000 денари.
   
  На dejan_str и cipiripi им се допаѓа ова.
 18. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  Во право си за контектстот.
  А со која претплата е 3000 денари телефонот?

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  На Нео Л
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,343
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  1.399ден месечно.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 21. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  Уфф, многу е... Со претплатата го преплаќа телефонот...

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  Секако е на таа претплата, и секако другите уреди во сличен ранг се далеку поскапи.
   
 23. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  Да, ама кога веќе обновува Договор, подобро е да си земе 700ден претплата и пример У11.

  Разлика од 1400 до 700 денари, по 24 месеџи е 16800 денари.

  Ако не го сака у11 за 10к денари ќе го продаде (би требало толку да иде).


  Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,726
  27,400
  4 Септември 2008
  U11 е исто така добар, одлична камера.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Пишит дека има горен и долен звучник односно стерео.Али не го фалат баш звукот на снимен материјал ма да имало некој фикс за тоа.
   
Слични теми
 1. TATA_MATA
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,045
 2. Enigma
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,194
 3. Sukhoi
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  874
 4. Enigma
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  709
 5. loc geek
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  215
Вчитување...

Сподели

Вчитување...