1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

препорака за smart watch

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од crcic, 8 Февруари 2019.

 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  препорака за smart watch некој некое искуство да сподели и сл. значи за добар саат прават муабет, за возрасен не за оние детскине. нешто до кај 300-400 евра горе доле... го меркав samsung watch galaxy ама верувам дека има и подобри, само немам никакво искуство и допирни точки со таа област па за тоа прашам.

  фала
   
 2. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  94
  184
  13 Јуни 2017
  Машко
  Jas imam Samsung Galaxy Watch 46mm

  Go imam uste od prviot den koga izleze i sum nemal nikakov problem.

  Mozam da go preporacam.
   
 3. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
 4. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  94
  184
  13 Јуни 2017
  Машко
 5. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  кој модел е точно знаеш? бидејки ги гледам овие и овој а гледам и лелеком продаваат па немам поима овој у ледиком кој модел е точно за да споредам?
   
 6. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  94
  184
  13 Јуни 2017
  Машко
  Samsung Galaxy Watch | Ledikom
  Ovoj vo Ledikom ti e posledniot znaci Samsung Galaxy watch 46mm, isto taka treba da ima i 42mm pa ke mozes da proveris koj povise ti odgovara vo raka.

  Smart часовник SAMSUNG GEAR S3 Frontier, SMR760NDAASEE
  Ovoj vo neptun e predposleden Saat od Samsung

  Паметен часовник SAMSUNG Galaxy Watch 42mm (SM-R810NZDASEE) Gold
  Ovoj ti e istiot od Ledikom samo 42mm i e zenski
   
 7. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  значи да не го дрвиме да си го земам тој од ледиком и тоа е тоа.

  фала!
   
 8. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  94
  184
  13 Јуни 2017
  Машко
  Pa toa e moja licna preporaka, mozda nekoj drug ke ti preporaca nesto drugo pa poarno pocekaj malce
   
 9. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  не бе, доволно е ова. си мислев пошто ова е на samsung да не го плакаш само името, а дека за исти пари има подобри шо ти ги знам на xiomi, nexsys или таму некој сл. али овој ме бендиса така да овој ке биде.
   
 10. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  Jaс периодов ги гледав овие:
  Fossil Men's Gen 4 Explorist HR
  и
  TicWatch Pro Bluetooth Smart Watch
  Ако има некој искуство некакво нека сподели. Сепак се мислам да почекам новата генерација на smartwatches да искочат со Qualcomm Wear 3100.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Samsung Galaxy Watch ти е најдобра препорака, имаш 46 и 42 mm, првиот ти е за нијанса поскап, подобра батерија и ако не ти смета гломазен часовник подобар избор. Вториот лично повеќе ми се бендисува, димензија, бои, филинг, доста е сличен со Gear S3. Всушност не се голем апдејт од претходната генерација, но лично мислам дека се најдобар избор на пазарот. Веројатно знаеш дека не се на Андроид и от тој аспект си лимитиран.

  Fossil, најдобро изгледа од сите, со метално тело и каишка, но мислам дека не е ни блиску оптимизиран за да е премиум смартвоч.

  TicWatch, може еден од подобрите андроиди, но доста жалби читав на Амазон дека се кварат и квалитетот на изработна не им е најдобар.
   
  На Скоти и Psycore им се допаѓа ова.
 12. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  е тоа не сум знаел дека не е на андроид. али не дека ми менува нешто. верувам дека сите апликации што се потребни ги има, а и јас не сум некој кој што експериментира нови работи и сл. роб сум на старите навики. сакам убаво да изледа а прилишно добро личи ко што го гледам. го земам дефинитивно, само да разгледам каде има најдобра цена. сега за сега ледиком се прилично поефтини од било кое друго место.
   
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  На Tizen OS е, некои се задоволни, некои велат Work in Progress, мислам дека ќе ти е ОК

  Tizen - Wikipedia
   
 14. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  брат верувам дека тие шо викаат work in progress пробуваат шо знам, да стават libre office на него. јас сум свесен дека тоа е саат и дека намената му е да се користи како саат и тоа е тоа. музика, јавување, гпс, конекција со моб. и BT за у кола да стримам да ми прави тоа е тоа што очекувам, се друго е бонус.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  Јас кога истражував последно пред некој месец главни мани (за мене) на Tizen ОS беа што нема Google Maps, Google Calendar, Google Assistant и Spotify. Последново како што знам е решено.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 16. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Fossil Sport Smartwatch - Black Silicone

  Со здравје да си го користиш - СД 3100 , Water Resistant: 5 ATM , removable strap , WearOS и сите останати благодети.

  БТЊ цената на официјалната страна е 200 долари , па имаш фазла за до солун / софија бидејќи најверојатно кај нас го нема
   
  На Psycore и bxxxn им се допаѓа ова.
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,034
  2,305
  28 Јануари 2017
  Машко
  Дали има некој од сатојве што држи 15-20 дена батерија? Со нормално користење, нотификации вклучени, без ГПС.
   
 18. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Amazfit | Bip Smartwatch - 30 Days Battery, GPS, HR
   
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,034
  2,305
  28 Јануари 2017
  Машко
 20. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Ticwatch Pro , ама па незнам дали у essential mode прикажува нотификации , разгледај по јутуб
   
 21. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  шо е разлика 46мм и 42 мм? големината на екранот? сега се слушнав до дечково што ми набавува такви ствари ми вика дека имал пред некој ден 24мм? нешто треба да ми значи или....?
   
 22. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  46 mm и 42 mm, големина на екран, на батерија и комбинација на бои. Првиот има поголем екран, поголема батерија и е со сребрено, црна рамка. Помалиот е целосно црн.

  Големиот е масивен на рака, подобро стои на некој со поголем рачен зглоб, мене лично помалиот ми е поубав естетски.

  [​IMG]
   
  На crcic и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 23. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  265
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Глас предлог за Галакси. Едниот е спортски дизајн, пандан на С3, другиот е по елегантен, пандан на С3 класик. Користам 2 год. С3 и го земав бидејќи сакав спортска нота на часовник кој со соодветен избор на часовнички дисплеј се претвора во одлично надополнување на облеката што се носи, спортска или одело. Сега би земал Галакси 46, мислам дека е супер, го споредив и визуелно со С3, поголем е и го прави по преставителен со металниот дел кој не е пренагласен, па може и при спортска гардероба да се вклопи. Дисплеот е подобрен, дал има повеќе пиксели или подобро стакло, или и двете, не е ни важно. И софтверот изгледа по напреден како и апликациите. Малку сум љубоморен :). Јас го земав преку познат, од Амазон.де за 230€, начекав попуст, ама ќе дадев и 300€ колку што е сега Галаксито.
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 24. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  345
  181
  2 Април 2014
  готово стигна галаксито, 46 мм

  [​IMG]
   
  На SpiritBond, gego, fikus и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Честито, :) што цена го зеде ако не е тајна
   

Сподели

Вчитување...