1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

препорака за smart watch

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од crcic, 8 Февруари 2019.

1. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    препорака за smart watch некој некое искуство да сподели и сл. значи за добар саат прават муабет, за возрасен не за оние детскине. нешто до кај 300-400 евра горе доле... го меркав samsung watch galaxy ама верувам дека има и подобри, само немам никакво искуство и допирни точки со таа област па за тоа прашам.

фала

2. bLaCk AnArChY

bLaCk AnArChY
    Gaining Experience

94
    184
    13 Јуни 2017
    Машко
    Jas imam Samsung Galaxy Watch 46mm

Go imam uste od prviot den koga izleze i sum nemal nikakov problem.

Mozam da go preporacam.

3. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
  4. bLaCk AnArChY

bLaCk AnArChY
    Gaining Experience

94
    184
    13 Јуни 2017
    Машко
  5. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    кој модел е точно знаеш? бидејки ги гледам овие и овој а гледам и лелеком продаваат па немам поима овој у ледиком кој модел е точно за да споредам?

6. bLaCk AnArChY

bLaCk AnArChY
    Gaining Experience

94
    184
    13 Јуни 2017
    Машко
    Samsung Galaxy Watch | Ledikom
    Ovoj vo Ledikom ti e posledniot znaci Samsung Galaxy watch 46mm, isto taka treba da ima i 42mm pa ke mozes da proveris koj povise ti odgovara vo raka.

Smart часовник SAMSUNG GEAR S3 Frontier, SMR760NDAASEE
    Ovoj vo neptun e predposleden Saat od Samsung

Паметен часовник SAMSUNG Galaxy Watch 42mm (SM-R810NZDASEE) Gold
    Ovoj ti e istiot od Ledikom samo 42mm i e zenski

7. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    значи да не го дрвиме да си го земам тој од ледиком и тоа е тоа.

фала!

8. bLaCk AnArChY

bLaCk AnArChY
    Gaining Experience

94
    184
    13 Јуни 2017
    Машко
    Pa toa e moja licna preporaka, mozda nekoj drug ke ti preporaca nesto drugo pa poarno pocekaj malce

9. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    не бе, доволно е ова. си мислев пошто ова е на samsung да не го плакаш само името, а дека за исти пари има подобри шо ти ги знам на xiomi, nexsys или таму некој сл. али овој ме бендиса така да овој ке биде.

10. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

482
    429
    12 ноември 2013
    Jaс периодов ги гледав овие:
    Fossil Men's Gen 4 Explorist HR
    и
    TicWatch Pro Bluetooth Smart Watch
    Ако има некој искуство некакво нека сподели. Сепак се мислам да почекам новата генерација на smartwatches да искочат со Qualcomm Wear 3100.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,041
    1,159
    11 Март 2011
    Samsung Galaxy Watch ти е најдобра препорака, имаш 46 и 42 mm, првиот ти е за нијанса поскап, подобра батерија и ако не ти смета гломазен часовник подобар избор. Вториот лично повеќе ми се бендисува, димензија, бои, филинг, доста е сличен со Gear S3. Всушност не се голем апдејт од претходната генерација, но лично мислам дека се најдобар избор на пазарот. Веројатно знаеш дека не се на Андроид и от тој аспект си лимитиран.

Fossil, најдобро изгледа од сите, со метално тело и каишка, но мислам дека не е ни блиску оптимизиран за да е премиум смартвоч.

TicWatch, може еден од подобрите андроиди, но доста жалби читав на Амазон дека се кварат и квалитетот на изработна не им е најдобар.

На Скоти и Psycore им се допаѓа ова.
  12. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    е тоа не сум знаел дека не е на андроид. али не дека ми менува нешто. верувам дека сите апликации што се потребни ги има, а и јас не сум некој кој што експериментира нови работи и сл. роб сум на старите навики. сакам убаво да изледа а прилишно добро личи ко што го гледам. го земам дефинитивно, само да разгледам каде има најдобра цена. сега за сега ледиком се прилично поефтини од било кое друго место.

13. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,041
    1,159
    11 Март 2011
    На Tizen OS е, некои се задоволни, некои велат Work in Progress, мислам дека ќе ти е ОК

Tizen - Wikipedia

14. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    брат верувам дека тие шо викаат work in progress пробуваат шо знам, да стават libre office на него. јас сум свесен дека тоа е саат и дека намената му е да се користи како саат и тоа е тоа. музика, јавување, гпс, конекција со моб. и BT за у кола да стримам да ми прави тоа е тоа што очекувам, се друго е бонус.

15. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

482
    429
    12 ноември 2013
    Јас кога истражував последно пред некој месец главни мани (за мене) на Tizen ОS беа што нема Google Maps, Google Calendar, Google Assistant и Spotify. Последново како што знам е решено.

16. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

243
    172
    3 Јануари 2010
    Машко
    Fossil Sport Smartwatch - Black Silicone

Со здравје да си го користиш - СД 3100 , Water Resistant: 5 ATM , removable strap , WearOS и сите останати благодети.

БТЊ цената на официјалната страна е 200 долари , па имаш фазла за до солун / софија бидејќи најверојатно кај нас го нема

На Psycore и bxxxn им се допаѓа ова.
  17. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,034
    2,305
    28 Јануари 2017
    Машко
    Дали има некој од сатојве што држи 15-20 дена батерија? Со нормално користење, нотификации вклучени, без ГПС.

18. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

243
    172
    3 Јануари 2010
    Машко
    Amazfit | Bip Smartwatch - 30 Days Battery, GPS, HR

19. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,034
    2,305
    28 Јануари 2017
    Машко
  20. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

243
    172
    3 Јануари 2010
    Машко
    Ticwatch Pro , ама па незнам дали у essential mode прикажува нотификации , разгледај по јутуб

21. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    шо е разлика 46мм и 42 мм? големината на екранот? сега се слушнав до дечково што ми набавува такви ствари ми вика дека имал пред некој ден 24мм? нешто треба да ми значи или....?

22. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,041
    1,159
    11 Март 2011
    46 mm и 42 mm, големина на екран, на батерија и комбинација на бои. Првиот има поголем екран, поголема батерија и е со сребрено, црна рамка. Помалиот е целосно црн.

Големиот е масивен на рака, подобро стои на некој со поголем рачен зглоб, мене лично помалиот ми е поубав естетски.

На crcic и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
  23. gego

gego
    Gaining Experience

254
    265
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Глас предлог за Галакси. Едниот е спортски дизајн, пандан на С3, другиот е по елегантен, пандан на С3 класик. Користам 2 год. С3 и го земав бидејќи сакав спортска нота на часовник кој со соодветен избор на часовнички дисплеј се претвора во одлично надополнување на облеката што се носи, спортска или одело. Сега би земал Галакси 46, мислам дека е супер, го споредив и визуелно со С3, поголем е и го прави по преставителен со металниот дел кој не е пренагласен, па може и при спортска гардероба да се вклопи. Дисплеот е подобрен, дал има повеќе пиксели или подобро стакло, или и двете, не е ни важно. И софтверот изгледа по напреден како и апликациите. Малку сум љубоморен :). Јас го земав преку познат, од Амазон.де за 230€, начекав попуст, ама ќе дадев и 300€ колку што е сега Галаксито.

На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
  24. crcic

crcic
    Gaining Experience

345
    181
    2 Април 2014
    готово стигна галаксито, 46 мм

На SpiritBond, gego, fikus и уште 3 други им се допаѓа ова.
  25. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,041
    1,159
    11 Март 2011
    Честито, :) што цена го зеде ако не е тајна

Сподели

Вчитување...