1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за склопување на конфигурација!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од AndrejGagale, 31 Март 2011.

 1. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Би сакал да ми помогнете да составам конфигурација најмногу до 25,000ден.
  Значи само куќиштето, без маус,тастатура,монитор....

  Еве мое нешто, ама не знам што ќукиште да биди и која графичка....

  Phenom™ II X4 955 Quad-Core 3200MHz, BOX
  GA-MA785GMT-UD2H
  2GB DDRIII 1333 X2
  500GB, 7200 16MB SATA2, Caviar Blue
   
 2. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Куќиште земи си Cooler Master Elite 430 во сет е околу 2700 денари без напојување. Одлично е и ги собира поголемите кулери Освен V10 другите сите мислам дека ги собира. барем за hyper 212+ го собира.
   
 3. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  sto ventilator ke zems nekoi v10 , v8 ??? ako nema da zemes takvo nesto nema ni da ti treba tolkavo kukiste..ke ti bide dovolno Hantol 2007s... od anhoch 1200 denari...stom ja sobira 6950 ke gi sobira site drugi graficki...pozdrav
   
 4. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Сеа зависи за што ти е,ама еве моја препорака :

  Intel i3 Core 550
  P7H55-M LX/SI
  RAM : 4GB DDR3 1333MHZ
  1 TB HDD
  NVIDIA GTS450 1GB DDR5
  CM Elite 430

  Тоа ќе те кошта негде околу 26-27 илјадарки,топ конфиг..Иначе можеш место i3 да си стаиш некој Атлон во заменa,и ќе те фати поевтино :)
   
 5. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Сакам да земам куќиште со напојување...да ме фати пак поефтино....се мислам околу ELITE 332 со 420W....
  Може таа GTS450 графичка...

  Отприлика ова сега засега, кажете нешто +-..?
  Phenom™ II X4 955 Quad-Core 3200MHz
  GA-MA78LMT-S2,DDR3
  2GB DDRIII 1333 X2
  500GB, 7200 16MB SATA2, Caviar Blue
  GeForce GTS 450
  ELITE 332, 420W PSU

  Сакам да го заменам процесорот со послаб, поефтин ама незнам со кој....:plachko2:
   
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ke mozes da i im gi pises cenite na sekoj komponent kollku cini ???pa da vidime da sporedime za 200-300 denari da zemes nesto po TOP ! ? fala :)
   
 7. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Оди со Sapphire ATI PCX HD 5770 само 290 ден. е поскапа во anhoch а е побрза од GTS450
   
  1 person likes this.
 8. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Цените се дилерски, па затоа не ги напишав...а што менуваат цените, сега засега сум на тоа мислење или на ова:

  Intel® Core™2 Quad Q8300 BOX
  P5P41D
  2GB DDRIII 1333 X2
  500GB, 7200 16MB SATA2, Caviar Blue
  GeForce GTS 450
  ELITE 332, 420W PSU

  Само пак ми ја заминува границата, па затоа прашувам нешто да сменам, заменам да си дојде како што треба....
   
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Procesorot (Q8300) e katastrofa ne go zimaj toj.

  Eve moj predlog:

  CPU: Phenom II X2 555 - 2000 denari e poevtin no imas sansi da go otklucis vo 955 :bravo: ako ne i nataka e soliden gejming procesor ...

  Maticna: MSI 880GM-E41 - mnogu solidna maticna za ~3600 denari, plus podrzuva OC i unlock za procesorot :bravo:

  Graficka: Predlogot na AlexM - HD5770
   
 10. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Според мене немој никако да семаш АТИ РАДЕОН,јас ти дадов предлог а ти како сакаш ;)
   
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  a zosto nikako da ne zeme ATI RADEON ??? sakas da kazes GTS450 e podobra od HD5770 ?
   
 12. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  НВИДИА секогаш ќе бидат пред АТИ еден чекор,плус АТИ имаат многу багови,баш таа 5770 на Бед Компани 2 фризува...

  И те како е подобра ;)
   
 13. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Нема врска тоа ати-мати еве јас имам ати па супер се покажа сега засега. Туку дајте препорачајте некоја конфигурација до 24-25000ден. незнам дали i3ка да ставам па да се поднамали цената..
   
 14. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  20
  8 Декември 2009
  Не треси глупости.. прво размисли што ќе пишеш па после напиши. Ако ти замрзнува играта не мора да значи дека е до графичката. Ете јас ја имам таа графичка па шиба на секоја игра па дури и Bad Company 2 ја вози без проблем..
  Во секој случај графичката е топ земи си ја 5770-kata.
  Само да нафрлам на кратко, со наполувањето правиш лош избор... баш најбитната компонента ја запоставуваш, размисли си поубаво ...
  Како и да е за било што и да се одлучиш пиши ни.. позз
   
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Se soglasuvam so Mo3oK4e vidi vo TDK ima 2 napojuvanja po niska cena a kollku se kvalitet ne znam...
  -POWER SUPPLY JNC 550W REAL POWER 20+4 pin P4 CE ATX,W/CORD,SATA ----- 1,391 den
  -POWER SUPPLY JNC 600W REAL POWER 20+4 pin P4 CE ATX,W/CORD,SATA ----- 1,478 den

  pozdrav
   
 16. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Друже мое искуство моја ствар...не реков јас дека АТИ се лоши,но секој си има свое мислење,перформансиски се тука некаде,АТИ е поевтина за 1000,сега на тебе стои што ќе земеш,искрено јас ти реков мое мислење дека НВИДИА секогаш ќе бидат чекор испред АТИ а ти како сакаш...

  Иначе друже ти сакаш ем да ставиш i5 ем да дадеш 25 илјади,е не може бе брат,гледам кинеш од рамот и ХДД да земеш што појак процесор,ама твоја ствар..
   
 17. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Епа дај предложи некој процесор?
   
 18. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Па ти реков,имаш две алтернативи според мене : или Интел I3 Core 540/550 или AMD Athlon II X4 640..Е сега ако зимаш атлон имаш и поевтина матична па ке можеш нешто да си додадеш со тие пари што ќе ти останат...
   
 19. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Мој предлог место 2x2GB RAM стави една плоча од 4GB, мислам дека 4GB беа 2200 а 2GB 1200.. така да ке заштедиш 200че :)) + free slot.
   
 20. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Ати се пред Нвидиа повеќе од година дена. Излези од пештерата и вдиши воздух малце. Луѓево ти се смеат на изјавите.
   
  1 person likes this.
 21. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Немам ништо против ако се смеат,слободно...Иначе ако баш толку сакаш i5 у ТНТ мислам дека видов i5,4 GB RAM,1 TB HDD,GTS 450 за 29.000 ;)
   
 22. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Не сакам баш јас i5ка туку реков да препорачате некој. А и буџетот ми е до 25.000ден. не 29.000ден.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  А колку процесори мислиш дека има во тој ценовен ранк, 20?

  и5 и3 и Фехом 945, друг асален за таа цена нема.
   
 24. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...