1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за сараунд систем

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Pashata, 6 Декември 2018.

1. Pashata

Pashata
    Intern

57
    0
    29 Септември 2009
    Барам мислење за сараунд систем, сакам да го врзам на PS4 и ќе биди поќе за филмој гледање, и музика нормално али побитно ми е за филмој зато предпочитам сараун 5.1 одколку стерео...

Буџетот ми е 12-15 и не ми треба плеер нормално оти на пс ќе го врзам...

Го пробав овај ( Soundbar Sony HT-RT3 5.1Ch ) во АМЦ беше монтиран, ми изгледаше солиден али само то можев да најдам во битолава , така да не можев да споредам ако има нешо поубо за парите :)

Ани тхотс ?

2. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

278
    110
    20 Април 2008
    Машко
    Паша како што гледам имаш неколку опции за поврзување...
    ТВ можеш да го врзиш на HDMI ARC(Audio Return Chanel),
    додека компјутерот можеш да го врзиш на Optical TOSLINK...
    има и некој Bluetooth што ќе ти врши работа од други соби...
    со тој буџет сега за сега тоа е скоро најдобро што можеш да најдеш кај нас...

На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Pashata

Pashata
    Intern

57
    0
    29 Септември 2009
    Предпоставував дека тој е изборот, али да побарам и друго мислење :)
    Optical TOSLINK ќе го користам за Плејстешн уствари, оти тој ќе го користам како плеер , не требаше ПС да напишам :) за копмјутеро ќе нам друго чаре , не ми е толку битен и со bluetooth можи на компјутер , главна цел ми е на PS4 да го врзам.

Исто и овај ( Pioneer DCS-222K - 5.1 Home cinema set ) го најдов во ЗЕЦ електроникс ама не му е во ред нешо страната глеам сеа... 16К е , 1000ка над буџетот али е ако многу поубав од Сонито од анхоч , нема гајле за едно иљадарче :)

Последна промена: 7 Декември 2018
  4. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

278
    110
    20 Април 2008
    Машко
    Pioneer-от не би ти го препорачал
    од еднставна причина поради мое размислување
    дека секогаш јас кога земам земам модуларни работи...
    овој Pioneer комплетот звучници е врзан со некој нивни DVD player...

5. Pashata

Pashata
    Intern

57
    0
    29 Септември 2009
    Good to know, фала :)

6. Pashata

Pashata
    Intern

57
    0
    29 Септември 2009
    Се решив да го земам ова Сонито денес , али го одложив оти приметив нешо... на PS4 Slim оти неам Pro , нема Digital Opcital Out , то било само на про, и сеа опција ми останва PS4 да го врзам на ТВ ( LG Smart TV 43LJ624V ) со HDMI и после од ТВ дека има Digital Audio Out (Optical) да го врзам саунбарот...

Само ме интересира дали исто ќе биди квалитетот на звукот, дали ќе го има то ефектот на сараунд , дека е така врзано а не дирек од PS4 ?

7. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

581
    229
    5 ноември 2013
    Машко
    Јас имам хбох 360, врзан е преку хдми на тв, и од таму на сараунд. Нема баш сараунд како што очекувам, како обични слушалки да имам уклучено тој ефект го слушам.

8. Pashata

Pashata
    Intern

57
    0
    29 Септември 2009
    се сомневав во такво нешто зато одложив купвањето ... а од ТВ до саунбарот со Digital Opcital Out ти е врзано ?

9. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

488
    891
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Одлично е сонито 5.1, јас го земав пред некоја недела, презадоволен сум за кешот.

10. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

581
    229
    5 ноември 2013
    Машко
    Не... појачалото нема таков влез

Сподели

Вчитување...