1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за сараунд систем

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Pashata, 6 Декември 2018.

 1. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  Барам мислење за сараунд систем, сакам да го врзам на PS4 и ќе биди поќе за филмој гледање, и музика нормално али побитно ми е за филмој зато предпочитам сараун 5.1 одколку стерео...

  Буџетот ми е 12-15 и не ми треба плеер нормално оти на пс ќе го врзам...

  Го пробав овај ( Soundbar Sony HT-RT3 5.1Ch ) во АМЦ беше монтиран, ми изгледаше солиден али само то можев да најдам во битолава , така да не можев да споредам ако има нешо поубо за парите :)

  Ани тхотс ?
   
 2. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  353
  159
  20 Април 2008
  Машко
  Паша како што гледам имаш неколку опции за поврзување...
  ТВ можеш да го врзиш на HDMI ARC(Audio Return Chanel),
  додека компјутерот можеш да го врзиш на Optical TOSLINK...
  има и некој Bluetooth што ќе ти врши работа од други соби...
  со тој буџет сега за сега тоа е скоро најдобро што можеш да најдеш кај нас...
   
  На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  Предпоставував дека тој е изборот, али да побарам и друго мислење :)
  Optical TOSLINK ќе го користам за Плејстешн уствари, оти тој ќе го користам како плеер , не требаше ПС да напишам :) за копмјутеро ќе нам друго чаре , не ми е толку битен и со bluetooth можи на компјутер , главна цел ми е на PS4 да го врзам.

  Исто и овај ( Pioneer DCS-222K - 5.1 Home cinema set ) го најдов во ЗЕЦ електроникс ама не му е во ред нешо страната глеам сеа... 16К е , 1000ка над буџетот али е ако многу поубав од Сонито од анхоч , нема гајле за едно иљадарче :)
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
 4. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  353
  159
  20 Април 2008
  Машко
  Pioneer-от не би ти го препорачал
  од еднставна причина поради мое размислување
  дека секогаш јас кога земам земам модуларни работи...
  овој Pioneer комплетот звучници е врзан со некој нивни DVD player...
   
  На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  Good to know, фала :)
   
 6. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  Се решив да го земам ова Сонито денес , али го одложив оти приметив нешо... на PS4 Slim оти неам Pro , нема Digital Opcital Out , то било само на про, и сеа опција ми останва PS4 да го врзам на ТВ ( LG Smart TV 43LJ624V ) со HDMI и после од ТВ дека има Digital Audio Out (Optical) да го врзам саунбарот...

  Само ме интересира дали исто ќе биди квалитетот на звукот, дали ќе го има то ефектот на сараунд , дека е така врзано а не дирек од PS4 ?
   
 7. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  565
  276
  5 ноември 2013
  Машко
  Јас имам хбох 360, врзан е преку хдми на тв, и од таму на сараунд. Нема баш сараунд како што очекувам, како обични слушалки да имам уклучено тој ефект го слушам.
   
 8. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  се сомневав во такво нешто зато одложив купвањето ... а од ТВ до саунбарот со Digital Opcital Out ти е врзано ?
   
 9. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  498
  912
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Одлично е сонито 5.1, јас го земав пред некоја недела, презадоволен сум за кешот.
   
  На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  565
  276
  5 ноември 2013
  Машко
  Не... појачалото нема таков влез
   
 11. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  353
  159
  20 Април 2008
  Машко
  Transform any TV into a home entertainment center with the Denon DHT-S316. The low-visibility, wall-mountable sound bar features high-fidelity sound with two-way speakers and a wireless subwoofer. --> Price: 16.990 MKD <--

  @Аудио Центар Болин
   
 12. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  395
  199
  26 ноември 2008
  Машко
  Како сте задоволни од Сонито?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 13. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
  И јас го меркам.

  На форум досега никој нема споделено искуство, така да мислам дека никој го нема.

  Во друга тема потенцираа од некое ривју дека бил гласен вентилаторот на вуферот и требало погласно да се пушта за да се надмини таа бучава.

  Во дума сме верувам повеќемина :)
   
 14. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  395
  199
  26 ноември 2008
  Машко
  Јас го земав
  Први впечатоци одлични, звукот е чист и има одлична репродукција. Врзано ми е преку ХДМИ на ARC и се контролира преку далечинското на телевизорот. Каблите на задните звучници се доволно долги да можеш да ги вртиш по места каде што нема толку да паѓаат во очи.
  Јас сум задоволен од системот
  [​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  gokica, olikomerc, cyberbaze и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
  Ете имаме и со искуство.

  Навалете народе :)
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,546
  3,459
  11 Декември 2008
  Машко
  Имам LG SH4, си врши работа.

  Наследник му е поновиов модел 2.1 Саундбар LG SJ4, 300W, BT
  само на овој сабвуферот е 180вати, кај мене се 200 вати вуфер + 100 вати звучникот.

  Бежични, само кабел во струја, со LG телевизори може да работи исто бежично, со самсунгот ми е врзан со оптички кабел, си функционира даљинското од телевизорот и на саундбарот.

  За тие пари се ептен солидни.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Sony HT-RT3 го земав денес за децава. Не очекував толку солиден звук во овој ценовен ранг. Ги надминува поскапи модели во дефиниција на звук од тоа што преслушав денес по маркети. Нема DTS ама воопшто не е греда, бар за мене дома.

  Топла препорака доколку не ви пречат кабли.
   
  На shooter и krema им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Честито нека е, не се сомневам во сони.

  Малку ме збунува ова, системот нели е ваерлес?
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Не е ваерлес. Со жици се поврзани сите поединечни звучници.

  Бев тргнал да барам ваерлес бар со вуфер (2.1ch). Ама ниту еден до кај 300 евра не ме бендиса како овој кога станува збор за звук. Го земав па макар биле и жици.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Изгубив време денес ама го решив проблемот со Sony HT-RT3 и сараунд звук преку PC (NUC).

  Па ај да споделам искуство ако некој се мачи или не знае.

  Имено конекција PC (Intel NUC 6CAYS) -> HDMI -> TV -> HDMI ARC -> Soundbar нуди само стерео звук. Ова значи дека HT-RT3 ќе пробува да емулира сараунд звук само кога е вклучена Clear Sound+ опцијата. И само тогаш ќе работат задните звучници во конфигурација лев преден со лев заден, централен со два задни, десен преден со десен заден звучник. При било кој друг пресет како на пример movie, sports, music и сл. работат само предни звучници.

  Проблемот потекнува од аудиото кое интеловата графичка картичка го доставува до телевизорот преку HDMI. Односно го детектира како стерео телевизор и нема можност да процени дека има сараунд саундбар. Бидејќи звукот потоа од телевизорот оди до саундбарот, исто ти се фаќа односно оди само стерео звук. Не е страшно но сепак нема вистински сараунд звук да се чуе преку саундбарот кој по спецификација е 5.1.

  Не најдов чаре како драјверите од Intel HD600 да пуштат сарунд звук. Но успеав да го решам проблемот поинаку. И тоа со оптички кабел. Со сони саундбарот доаѓа оптички кабел но нема со него mini TOSLINK адаптер кој е потребен за врзување со PC. Па мора и адаптeрче да се купи. Јас купив кабел со адаптерче од Логинг за некои 500 денари.

  Сега конекцијата е иста како погоре. Но има уште еден оптички кабел пуштен директно од PC во Soundbar. На ваков начин звукот на PC го контролира Realtek а не интел драјверот. Нема никакви подесувања на виндовс 10. За најлесно да дојдам до сараунд звук инсталирав Media Player Classic и го сетирав да пропушта Dolby звук. Завршена работа. HT-RT3 работи совршено.

  И за крај последната заебанција:

  Sony HT-RT3 ги комбинира во еден пресет HDMI и Optical. При тоа HDMI има приоритет ако се двата врзани истовремено на саундбарот. Ова значи дека за да имате сараунд звук од PC треба да го одштекате HDMI кабелот кој оди од телевизор во саундбар. Па кога сакате да исклучите PC и гледате телевизија треба пак да се уштека. Чарето е да се исклучи ARC фидбекот од телевизор. Да нема CEC. И тогаш нема потреба од HDMI кабелот да се одшекува. Штом сакаш телевизија само вклучуваш ARC со еден клик во менито на телевизорот.

  Сето ова патешествие е со постар телевизор. Наскоро ќе го врзам со самсунг понов телевизор па ќе видиме дали интел драјверите ќе го препознаат уредот поинаку.

  Поздрав.
   
  На krema, -Ata-, Metuzalem и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...