Препорака за продолжен кабел

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Molec, 3 Мај 2017.

 1. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,329
  2,010
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Само квалитетен да е! Со заштити со чуда со 5-6 утикачи/дупки.
   
 2. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,078
  3,356
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Legrand од Бриколаж земав, околу 1600-700 беше. Се' од заштита има демек на него, ама па не е UPS. Неколку години го користам и до сега не сум имал проблем, иако и претходно не сум имал реално. Приклучено на него е ТВ, НТРС, A/V Receiver, рутер, МаксТВ.
   
  На Oktar и Molec им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,728
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Legrand има и во Елмонд Ин Елмонд ин . Прашај, може има и лопови
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,329
  2,010
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Вчера од грмењето ми цофна продолжниот од бриколаж што го купив Commel нешо така беше...среќа само што почна да грми бев дома и по навика откачувам све од ПЦ (струја, етернет, озвучење....све што може да пренесе громче)

  Не знам дали да зиам пак од бриколаж...сумјиви ми се со квалитет нивните производи и најчесто се поскапи од други продавници. ЛЕД плафоњерка платена 1200ден у бриколаж, ја најдов истата за 650ден. во продавница во Бисер со 2 год гаранција а у бриколаж немаше гаранција.
   
  На goce03 и kirev им се допаѓа ова.
 5. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,329
  2,010
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Овие Legrand важат за поквалитетни?
   
  На turbiny и kirev им се допаѓа ова.
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,078
  3,356
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ова јас што го имам е нешто вакво, само без тие за мрежа:

  [​IMG]

  Конкретниот продолжен, во Електроелемент беше 600-700 денари поскап.

  Инаку да, по дуќанџииве не ретко се наоѓа и поевтино и залиха на роба.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,078
  3,356
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Па голема фирма се, француска. Е сега имаат производи со иста цена како и останатите, некои поскапи, квалитетот веројатно соодветно на цената.
   
  На goce03 и Molec им се допаѓа ова.
 8. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  451
  764
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Колку пари беше овој во Електроелемент?
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,849
  2,359
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Иди на битпазар купи со 5-6 дупки. Ако удри гром нема да те спаси и најскапиот("најквалитен") со сите "заштити".
   
  aleksandar.divitarov, goce03 и на G4M3R им се допаѓа ова.
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,078
  3,356
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Околу 2500 тогаш кога гледав, сега не знам.

  Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација
   
 11. goce03

  goce03
  On your way to fame

  612
  943
  20 Јануари 2015
  Машко
  За продолжен кабел, освен за големи потрошувачи, термо печка, греалки, клима, машини итн.. бит пазар it will do just fine.
  Да, Бриколаж лупаат маржи безвезе, предноста е што можен да најдеш на едно место повеќе ставри, а голем дел од робата им е пластичарска улица квалитет... е чат пат се наоѓаат ствари на акција.
   
 12. xenon

  xenon
  Guru

  3,911
  9,636
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас сам си правам продолжни, 3х2.5мм кабел наместо лисест 3х0.75, и бакелитна шуко низа со гумирани рабови. Апарат за заварување работи со 30м ваков кабел, се друго особено 0.75 продолжните горат цели фази.
   
  Krkac, Lokvan, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,329
  2,010
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Фала на сите за предлозите...купено е ова...работи :)
   
  На Necromancer и Ficiani им се допаѓа ова.
 14. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  451
  764
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  фала ти...и ја ке го зеам ова :)
   
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,078
  3,356
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Слично земав од Анхоч за на работа, и го заменив со ова, не сите кабли имаат дупки за тоа пиновите и не ми бркаше работа.
   
 16. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  205
  216
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Го гледав дечково србин е и направи мн квалитетен кабел кој го користел за печка, така да би требало да издржи се останато еве и линк и ја се спремам да напраам еден за низ дома ќе се најде :D
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  390
  118
  13 Април 2007
  Машко
  На StalkeR и AlexanderMK им се допаѓа ова.
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,250
  2,987
  11 Декември 2008
  Машко
 19. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  390
  118
  13 Април 2007
  Машко
  StalkeR, Krkac и на olikomerc им се допаѓа ова.
 20. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,431
  1,559
  19 Јули 2013
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,353
  1,277
  8 Мај 2007
  Машко
 22. Sephiroth1

  Sephiroth1
  Gaining Experience

  83
  113
  17 Мај 2011
  Јас го имам веќе 2 години и нема гајле. Секоја вечер се полнат телефоните на него. Има 1 порт со 1А и 1 со 2.1А.

  Испратено од MI 3W преку IT.mk форум апликација
   

Сподели