Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за over ear - low budget слушалки

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
356
397
Во потрага сум по нови over ear слушалки (откако старите Philips SHP2000 беа повлечени со кабелот и натерани на самоубиство :) ). Преферирам слушалките да бидат over ear, поради тоа што ги носам подолго време и таквите слушалки ми обезбедуваат најголема комоција. Исто така и звучната изолација е најдобра кај ваквиот тип слушалки.

Намената на слушалките е за секојдневна употреба (музика, играње, Youtube, NBA live streams итн.) Слушалките ќе се користат заедно со интегрирана звучна картичка.

Буџетот ми е 1500 денари (+/- некоја стотка доколку за таа доплата се добива значително подобрување).

Од неколку претходни дискусии на слични теми почнав да ги разгледувам Behringer моделите :
HPM1000, HPS3000, HPX2000, HPX4000. Исто така во предвид ги земав Sennheiser HD 201/202, но неможев да најдам конкретни цени за нив.

Секако во предвид ги земам и моделите на слушалки понудени по Анхоч (1, 2, 3) Сет (1, 2) и Техномаркет (Philips 2 имаат најефитини цени кај нив) кои ги задоволуваат претходно споменатите барања.

Ви благодарам на мислењата и се извинувам за долгиот пост :)
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.966
31.076
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
356
397
Би преферирал да можам локално да ги купам слушалките @psyside. Како ви делуваат споменатите модели во првиот пост ?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.966
31.076
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Генерална употреба беше клучна, слушалките звучат феноменално и се доста удобни. За тоа да дојдат фалични ретко се случува тоа, па така ризикот со оглед на тоа колку добар звук ќе добие се исплати.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
356
397
Интересна можност кај SuperLuxot е променливиот кабел и неговата должина.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1.370
1.542
Од овие подобри неможе се најде, буџето ти е 1500 и ако нема да ти биде проблем да си доплатеш и 500 денара. SuperLux се најдобри слушалки за low-budget.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
356
397
Имам можност и за нарачка од USA, па во тој ценовен ранг спаѓа Sennheiser HD 201. Во споредба со претходно препорачаните SuperLux, брендот е поетаблиран, но дали тоа значи и квалитет во случајов ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.106
Мислења
955.558
Членови
34.509
Огласи
2.315
Најнов член
Hristijan7
На врв Дно