• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за нов монитор

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
93
59
Го нема веќе на залиха
Овој дали е добар да даде некој препорака дали одговара за графичката.Извини во букмаркс ми беше линкот само го копирав, не видов дека го немаат, бтв да топ си е мониторот што го прати, нема зошто не би одговарал со таа графичка.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
448
1,035
Битола
Го нема веќе на залиха
Овој дали е добар да даде некој препорака дали одговара за графичката.

За игри ќе го користиш?
Колку ти изнесува буџетот ?
Какви панели преферираш IPS,VA,TN и доколку hz?
Мониторот кој го линкаш е 165Hz a со 1050Ti би можел да креваш до 160 FPS на rocket league,CS-go,ApexLegends на други игри тешко а се под 165Hz ќе имаш пресеци на слики т.е screen tearing итн.
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
244
75
За игри ќе го користиш?
Колку ти изнесува буџетот ?
Какви панели преферираш IPS,VA,TN и доколку hz?
Мониторот кој го линкаш е 165Hz a со 1050Ti би можел да креваш до 160 FPS на rocket league,CS-go,ApexLegends на други игри тешко а се под 165Hz ќе имаш пресеци на слики т.е screen tearing итн.
За игри само
Гта5
Farcry 5
Буџет до 12000-14000 денари
За панели не се разбирам ама мислам дека ипс е подобар од ва и тн?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
448
1,035
Битола
За игри само
Гта5
Farcry 5
Буџет до 12000-14000 денари
За панели не се разбирам ама мислам дека ипс е подобар од ва и тн?
IPS панелите имаат подобар приказ на бои од ТН а се не многу побавни во response time.Најдобар избор ти е Aoc g2u2 1080p 24" 75-144hz IPS panel со цени до 11к денари.
Мислам дека @gOJDO има сеуште такви нови со гаранција.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
Го нема веќе на залиха
Овој дали е добар да даде некој препорака дали одговара за графичката.

Овој е најдобар на темава според мене, VA е многу подобро од ефтин IPS, само ова Curvature: 1000R провери дали ти одговара, види го на youtube.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
78
171
Да не отворам нова тема , ми треба и мене предлог за монитор . Минимум 27 инчи , мин 144hz , 1440 најчесто ке се користи за гејминг . Цена до 30-35к
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,031
1,463
Да не отворам нова тема , ми треба и мене предлог за монитор . Минимум 27 инчи , мин 144hz , 1440 најчесто ке се користи за гејминг . Цена до 30-35к
Gigabyte G27Q моделите. Тие со 165Hz се заоблени, а со 144Hz се со стандарден екран.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје
Дали мониторов е партали за цена од 11,4к или може да се најде со слични спецификации за поефтино?
Скап е...Да е бар 144хц ... Иначе добар екран...
Едит На пример АОЦ 24 инчи 144хз беше 9800 јас кога купив а АОЦ 27 инчи 144хц 13200 ден
 
Последна промена:

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
56
94
Вчера бев во Анхоч па во живо го видов и највеќе ми фати око од 24те што беа упалени.
Знам дека пред некој месец во Сетек АОЦ24 беше 9800 ден. Ајде сега за сега ќе лупам на стариов Самсунг па околу нова година ако избацат попусти да искористам можност за нов 24.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје
Вчера бев во Анхоч па во живо го видов и највеќе ми фати око од 24те што беа упалени.
Знам дека пред некој месец во Сетек АОЦ24 беше 9800 ден. Ајде сега за сега ќе лупам на стариов Самсунг па околу нова година ако избацат попусти да искористам можност за нов 24.
Абе за цената - мање више 1500 денари ама за фрејмрејтот ? Да не се каеш утре што немаш 144хз екпириенс !
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно