1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за нов монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од UnderMyRules, 24 Декември 2014.

 1. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  659
  174
  27 ноември 2008
  Машко
  Сакам да земам нов монитор после 7год(16:10 22" Asus) кој сеуште е во топ состојба :D и сменети 3 конфигурации на него но време е за нов...моето познавање на монитори е основно..сакам препорака за добар монитор во рангот на 15000 би дал и над 20000 ако се поклопи со моите барања...панелот не е битен доколку дава добри бои..значи може да е TN,IPS, битно ми е да има низок инпут лаг 24"(1080p)...знам дека TN панелите се крш кога се работи за добри бои но затоа имаат предности како мал мс до 1ms и инпут лаг но и големи refresh rates до 144hz(BenQ Asus etc)...сакам нешто како хибрид мегу TN i IPS но да не е VA панел(само BenQ видов таков модел)...знам дека таквите комбинации се скапи но ете ако може препорака до таа цена нешто со приближни карактеристики....и да мониторот ке се користи и за претежно гејминг и за филмови.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,260
  13,197
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нека не те лажат бројките за input lag, тоа 1ms се комерцијални финти. Мерат gray to gray а не black to blcak, што всушност е меродавно. И практично ако не си hard-core Кантер-страјк гејмер не верувам дека ќе успееш да забележиш разлика помеѓу монитор со 3ms gtg и 8ms gtg. Но затоа и те како ќе забележиш огромна ралика помеѓу било кој TN и било кој IPS.
  Ако ти е битен приказот најтопло ти препорачувам да ги одбегнеш варијантите со TN.

  Одличен IPS монитор, најреспонсивен кој ми текнува да ти го препорачам и треба да ти се вклопи во буџетот од ~20K е Eizo Foris FS2333. Има 3.4ms gray to gray input lag, но во black to black ги прави попара сите TN-ки.
   
  gremlin, Necromancer, UnderMyRules и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  659
  174
  27 ноември 2008
  Машко
  мониторов е гром дури сеа кога побрарав на google best IPS monitor for gaming го даде овој и Dell U3212...само кај нас dell знам има во Анхоч а Еizo кај може да се најде кај нас зашто немам видено до сега.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,260
  13,197
  23 Јануари 2008
  Манга
 5. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,345
  2,159
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ваљда U2312 мисли
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 6. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  659
  174
  27 ноември 2008
  Машко
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тоа е одличен монитор али за жал е end-of-sale, па нема шанси да го најдеш, ептен некаде некое заостанато парче.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  U2412 16:10
  Тρеба да мислиш и на моментите κога не игρаш
   
  На UnderMyRules, Alucard, omegaRED и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,345
  2,159
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Пред недела дена го земавме за на работа...одличен е за парите.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Мислам дека го видов 2312 во ценовникот на Вортекс пред неколку дена, беше на лагер, 10500 ден.
  BTW јас би идел на 16:10 модел во тој ранг, не се секирај многу за инпут лаг, не се прметува освен во некои fast paced игри како Unreal Tournament. Го имаа во Анхоч донесено U2415 ама гледам одма го снема, можеш да ги прашаш кога пак ќе донесат. Цената му е посоленка од 2412, накај 18-19к, ама ништо чудно имајќи во предвид дека кога го донесоа кај нас за првпат 2412 цената исто му беше пожар, дури и повисока. Башка кога сме кај инпут лаг, во ривјуто на TFT Central го пофалија за истото.
  Јас би ти рекол освен ако не ти е ептен итно да почекаш и да ги разгледаш сите опции, прво види дали можеш од негде да го нарачаш Eizo-то, ако не тогаш разгледај ги U2412M и U2415.
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 11. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  659
  174
  27 ноември 2008
  Машко
  дада не сум хардкор гејмер али за тоа го купувам сеа за кога ке играм да уживам и за филмови...неам купено монитор 7 год така да ги гледам сiте препораки добредојдени се и совети...:)

  затоа барам така некој кој има best of both worlds али TN ги отфрлив зашо го пребарав нетот не постои TN со добри бои така да сеа глеам само IPS со добри карактеристики..не се брзам никаде ипак купувам монитор после 7 год добро ке размислам :D
   
  Изменето од модератор: 25 Декември 2014
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,260
  13,197
  23 Јануари 2008
  Манга
  U2412 не го спомнав зошто е стар модел. Одличен монитор, вреди повеќе за парите од било кој TN. Ако го најдеш негде одма товари и носи.
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Нема да згрешиш со U2412M
  За поновите модели не ставам рака во жар. За цената е ненадебливо добар монитор
  За над 15.000 денари навистина не можам да ти дадам совет. Други води се тоа особено ако се се занимаваш со графика па мораш да правиш колор сепарации (и тогаш не можеш да се потприш само на мониторот)

  За домашен корисник кој не е хардкор гејмер и кој паралелно со игрите сака да ужива во филмови секоја препорака. Песнопојките од типот на инпут лаг или 10 бита се за во друга тема.
  Згора на се има поприличен број на корисници на форумов кои го користат баш овој модел.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 14. igorce1

  igorce1
  Баниран/a

  140
  133
  31 Август 2013
  Машко
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,565
  3,507
  11 Декември 2008
  Машко
  16:10 u2412m или наследникот u2415 ќе го има пак во анхоч наскоро, може и да се порача.

  или ако ти смета ips glow пошто е доста изразен кај горниве два, тогаш 16:9 u2414h.
   

Сподели

Вчитување...