Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за монитор

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.388
Дечки, ќе ве замолам за препорака за гејминг монитор. Најчесто ќе се игра Warzone.

Преференци:
 • 1440p
 • 144hz
 • 1ms
 • 24-27 инчи (искрено не знам дали 1440p би било доволно на 27 инчи, без да гледам пиксели)
Сум имал неколку гејминг монитори за времето, скоро сите имале онака измиени бои.
Се надевам дека веќе технологијата е напредната и ќе најдам монитор со deep blacks, без да треба да продавам орган.

И уште нешто, би преферирал минималистички дизајн, не сум фан на оние баш набилдани гејмерски ствари. Сепак ова е опционално, не би било одлучувачки фактор.

Буџетот ми е 300-400€. Живеам во DE, така што изборот ми е малце поголем.

Од тоа што разгледав, реално овој ми највеќе фати око, плус моментално цената мислам дека му е одлична.
ViewSonic Elite XG270QG
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Генерално ти требаат баш тие спецификации кои ги имаш на ViewSonic-от кој го покажа. 1440p 27" нема да гледаш никакви пиксели. Има IPS, 1ms refresh и 144hz. За да гледаш убави бои ти треба дефинитивно IPS екран.

Разгледај што има со такви спецификации, мислам дека ќе ти влезе во буџетот. Good luck
 
20 јуни 2008
552
595
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Дечки, ќе ве замолам за препорака за гејминг монитор. Најчесто ќе се игра Warzone.

Преференци:
 • 1440p
 • 144hz
 • 1ms
 • 24-27 инчи (искрено не знам дали 1440p би било доволно на 27 инчи, без да гледам пиксели)
Сум имал неколку гејминг монитори за времето, скоро сите имале онака измиени бои.
Се надевам дека веќе технологијата е напредната и ќе најдам монитор со deep blacks, без да треба да продавам орган.

И уште нешто, би преферирал минималистички дизајн, не сум фан на оние баш набилдани гејмерски ствари. Сепак ова е опционално, не би било одлучувачки фактор.

Буџетот ми е 300-400€. Живеам во DE, така што изборот ми е малце поголем.

Од тоа што разгледав, реално овој ми највеќе фати око, плус моментално цената мислам дека му е одлична.
ViewSonic Elite XG270QG
Види го Dell S2721DGFA. И јас земав баш за Warzone и потрошив доста време на review-a, споредби и слично.
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.858
2.383
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Види го Dell S2721DGFA. И јас земав баш за Warzone и потрошив доста време на review-a, споредби и слично.
Dell S2721DGFA е дефинивно најдобриот избор за парите ради панелот, исти панел е и LG GP850 нешто беше моделот но веќе го немаат во Анхоч, за малце поевтино е и Mi 2K gaming исто со добри спецификации, и гигабајт G27Q е со слични спецификации. повеќето ги нема на лагер така да кој и да го најдеш од овие мислам дека нема промашај, јас го фатив на промоција Mi 2K за 18К и тој го земав, одличен монитор во секој поглед но некои работи како backlight bleeding и униформност е малце лотарија како ќе ти се погоди јас кај мојот не приметив такви проблеми.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.388
Фала ви на препораките!

Напоменав дека живеам во Германија и не се водам по залихите на наши продавници. Исто цените ги кажувам за овде што можам моментално да најдам.

Дали и зошто S2721DGFA би бил подобар од XG270QG?
Dell-от е 400€, ViewSonic-от 360€. Не дека 40€ се проблем, туку чисто како референца.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Дали и зошто S2721DGFA би бил подобар од XG270QG?
Dell-ot користи понова верзија од истиот панел, па би требало да е подобар според статистиката.
Мислењето е автоматски споено:

 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Фала ви на препораките!

Напоменав дека живеам во Германија и не се водам по залихите на наши продавници. Исто цените ги кажувам за овде што можам моментално да најдам.

Дали и зошто S2721DGFA би бил подобар од XG270QG?
Dell-от е 400€, ViewSonic-от 360€. Не дека 40€ се проблем, туку чисто како референца.
Многу фактори се во игра кога е во прашање цената, така да не е деверлив и релевантен фактор само цената. Можеби е на промоција, може е до трговецот, можеби е нов модел/стар модел, може да е грешка на крај краева.
Цената е кучка, така да гледај ривјуа, разгледај мислења, дали преовладуваат позитивни или негативни мислења, технички карактеристики, сличности/разлики, вреднувај ги истите според личните преференци..
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.858
2.383
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Еве повели профи споредба на двата монитора, јас сепак би одел со Дел моделот но ако РГБ и некои такви додатоци за маус и слушалки се битни тогаш да Viewsonic-от е по атрактивен, исто приметив дека Дел от има подршка за ХДР за овој не пишува или не приметив како и да е тоа не е којзнае колку битно кај овие панели.

 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.061
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Само идеа ти давам. О-лед технологијата е некст-левел и навистина многу подобра слика има во брзи ФПС шутери. Инаку овој монитор од 999УСД е најефтиниот што може да се купи. Сигурно цените ќе паднат со тек на време па можеби вреди да почекаш па да си купиш монитор без компромиси кој ќе биде и тоа како релевантен во наредните можеби 10 год.

Ениуеј видеово може да ти помогне во избор
View: https://youtu.be/x6Hhe8EygdQ

Најдобар избор (ако најдеш на лагер не му мисли) -

Gigabyte M27Q P 27" 1440p HDR 165 Hz Gaming Monitor​

 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.388
Фала ви на сите за препораките.

Како што гледам, Dell-от ќе е најдобра опција, но сепак ќе го нарачам и ViewSonic-от за да направам директна споредба. Едниот секако ќе го вратам.

За Gigabyte M27Q има некоја залиха, но би стигнал дури последната недела од Јануари, а не ми се чека толку.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.388
Update:

Стигнаа двата монитори - XG270QG и S2721DGFA и ги тестирав по 2 дена и двата. Одлуката падна на Dell-от.

Неколку забелешки:
 • ViewSonic-от има мноогу подобра изработка - од сталак, пакување, сѐ до самиот монитор.
 • Изработката на Dell- от е онака океј, ништо посебно. Сепак, да не би знаел, не би рекол дека е монитор од ~400€.
 • Екранот/панелот е океј и кај двата, со тоа што Dell-от има подобри и, според мене, поточни бои out of the box. Во секој случај, и двата панели се одлични, баш тоа што очекував.
 • Единствено нешто што ми сметаше кај ViewSonic-от е тоа што стакалот е многу голем во длабочина, со тоа што мониторот доаѓа скоро на средина на биро и мислам дека е голем проблем, особено ако бирото не ви е >75цм длабочински. Ова мислам беше одлучувачкиот фактор за мене.
Благодарност до сите за одвоеното време!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.178
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно