1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од 1s3ct0wN, 9 oктомври 2019.

 1. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
  Добар ден ИТ МК!

  Предлог монитор од 15-20к денари со ВА(VA) панел, мониторот ќе се користи за секој денвна работа на компјутер и играње "cinematic" игри.

  Поздрав фала.
   
 2. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,715
  2,032
  25 Март 2013
  Машко
  Последна промена: 9 oктомври 2019
  На GGTT1 и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 3. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013

  Искрено немам хардвер за 144Мхз и5 8500 со рх580 8Гб, што сакам од мониторот е да има добра слика или најдобра за парите, ќе се играат "cinematic" игри, не е битен рефреш рејт да има 1мс и слично само квалитетот на боите, контрастот да изгледа одлично.
   
 4. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,715
  2,032
  25 Март 2013
  Машко
  TN panel е, не ти е за Cinematic игри, повеќе за шутери. Ако не ти значи 144hz, подобро земи поефтин IPS панел отколку поскап ТN
   
  На 1s3ct0wN и Rukfash им се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Samsung 24 inchen so PLS панел од анхоч има прекрасна слика и за игри како Tomb Raider, Witcher, GTA V, rasing games е одличен. А плус има и одлична чена 7000 ден.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Овај е подобар у смисол на гејминг ако имаш јака графичка која ке дава над 120 fps. 144 херцен монитор е, затоа е дупло поскап. Ама ако ти за игри од 60 fps апсолутно немаш потреба од овај, туку моделот шо го имам јас лично од кој сум презадоволен. Има прекрасна слика, прекрасни бои и за гемјинг и за филмови гледање.
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" LS24F350FHU Samsung LED PLS Full HD 1920x1080, VGA, HDMI, 4ms Super Slim
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toplel

  toplel
  On your way to fame

  574
  615
  18 Август 2016
  Машко
  AOC во Сетек?! Од ко затвори „АМЦ“ или имаше претходно ама не сум фрлил дикат? :)
   
 11. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
 12. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  147
  116
  21 oктомври 2014
  Машко
  Dell! Ем дупло поскап ем Dell е, ем боље изгледа.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  335
  163
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Земи кој било VA 144Hz
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 14. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  585
  547
  20 ноември 2013
  Машко
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Dell S2419HM UltraThin FHD IPS 2xHDMI
  vs
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Dell U2419H UltraSharp FullHD, IPS,DP/HDMI

  Овај поскапиот подобар ќе е?
   
 16. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  107
  98
  11 Април 2018
  Појди во салон и погледни ги сите. Кој најубаво ти изгледа тој да си го земиш. Батали oд експертите: овој ми е подобар оној ми е подобар. Некое око не догледува црвена некое плава некое зелена. Се е субјективно .
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,133
  685
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да го изгасиме форумот чим така а?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  335
  163
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ко си запнал кој сум јас да преречам
   
 19. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,744
  22 oктомври 2012
  Машко
  @1s3ct0wN: Од 09.10.2019 бараш совет за монитор, и уште немаш купено...? o_O
   
 20. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
  Другарче домашниот есап не излегва на пазар некогаш. :)
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Да му цркни козата на биталчани!
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 22. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  585
  547
  20 ноември 2013
  Машко
  мониторот најмногу време ќе го гледа, зошто да брза?  тука можеш да ја видиш разликата меѓу двата

  Comparison between: 23.8" Dell UltraSharp U2419H, 23.8" Dell UltraThin S2419HM

  панелите се исти, разлика во инпут (U2419H има повеќе опции), S2419HM пак има HDR10 ако ти е битно (photo editing, netflix, gaming...)

   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,744
  22 oктомври 2012
  Машко
  Другар, да кажеше некоја друга причина, ај и некако, ама на буџет да се вадиш, кога:
  Ама ти си знаеш, голем си ;)
  Најмногу време ќе ја гледа жена му (цмок за жена ми), така да за жена не треба да брза, ама за монитор да се мисли пола година, со толкав буџет, не знам баш...
   
  Маша, Fredy и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 24. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  193
  115
  18 Септември 2013
  Порачан Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Dell S2419HM UltraThin FHD IPS 2xHDMI за среда ќе стигни ќе пишам импресии.
   
  null_ptr, stefan_off и на Alucard им се допаѓа ова.
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...