1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од tupacan, 29 Јули 2019.

 1. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Мониторот што го користев 4+ години, денес го пре**ав при транспорт, па имам нужда од нов монитор.

  Како референца, мониторот што го пре**ав беше Dell U2415 и го користев повремено, поточно само за викенд, поретко за работа (коридање) и почесто за неколку доти. Потполно исто ќе се користи и новиов монитор.

  Буџетот ми е 250€, ±10%.
  Ве молам за препорака, може и понуди за половни.
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ако планираш да го користиш мониторот "евентуално" само за викенд и поретко за работа би ти препорачал да земиш нешто поевтино на пример некој евтин 24 инчен 1080р монитор до 100тина евра
   
  На Rukfash и tupacan им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,551
  4,906
  18 Септември 2013
  Машко
  Имаш еквивалентни монитори за околу 7К на форум - знам дека @gOJDO продаваше. Разгледај по темата со огласи. Ако го користиш повремено подобра опција ти е тоа.
   
  На tupacan и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Го продадов тој. :) Имам уште еден, се мислев дали и тој да оди на продажба па да го сменам со некој гејминг. Ќе разгледам дали за прифатлива сума на пари има солиден гејминг монитор, па можеби и тој да оди на продажба.
   
  Последна промена: 29 Јули 2019
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,779
  9,422
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @tupacan што му е на мониторот што си го пре**ал?
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Dell U2419H UltraSharp FullHD, IPS,DP/HDMI
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Затоа пишав понуди за половни монитори. Во Огласи немаше нешто интересно на првите 2 страни, освен 27 инчниот AOC, што реално се мислам и за тој.
  @gOJDO, те молам пиши ми што ќе одлучиш.

  67297670_523208915090634_8875069615286255616_n.jpg

  Oвој баш го меркам и ми е safe spot.

  Се мислам дали да преминам на 27 инчи, со 1440p. Дали 1060 3GB е доволно моќна за таа резолуција?
   
 8. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  не е. за дота, ќе пројдеш. ама за други игри, малце тешко, поготово тоа што 3гб верзијата е унаказен чип и послаба од 6гб верзијата.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,779
  9,422
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @tupacan ако решиш да го фрлаш во ѓубре мониторот, гив ми а кол.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Со тоа што во сервис ми рекоа дека не се прави, не би имал потреба од мониторот.
  Моментално не ми е во Скопје, но можам наредната недела да ти го донесам.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,727
  2,618
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Без проблем U2715H на Gigabyte 970ка, со игри не се играм, Adobe пакетот си работеше нормално и се' друго на 1440п.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,779
  9,422
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Донеси го ако не ти е тешко и ако не ти е терет. Ако ништо друго може за обука да го употребам.
  Ќе работам еден проект во Ноември по школиве низ центар, ќе ми треба нешто такво за пример за час.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Нема проблем.

  Повеќе за Дота ќе го користам отколку за работа. За работа имам друг сетап со лаптоп. Затоа сум во дилема дали 1060 ќе бута на 1440.
  Ај уште некој од поискусните да сподели мислење?
   
 14. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  1060 ке тера дота на 1440 сигурно,ама можиш да земиш пример 1080 со 144hz ако тие за играње
   
  На tupacan и gOJDO им се допаѓа ова.
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,513
  1,969
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Ај рефреш на темата.
  Препорака на 24" монитор со 144hz? Би преферирал IPS панел.
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  144Hz и IPS скапи се колку што памтам,колку тие буџетот?Ако тие истиот од 250е како шо ти пиши во првио пост тешко за тие пари да најдиш IPS 144Hz
   
  Последна промена: 25 Август 2019
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  https://www.amazon.com/gp/product/B07VFPYRP3

  од негде да го најдеш. скоро воопшто нема 24ки со ипс и 144хз, се се 27 и нагоре. сега излезе овој пред месец така нешто, и се покажа солиден. само actual response time.. 10ms.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...