Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за монитор за работа

skydavidoff

Intern
9 јуни 2021
9
3
Skopje
Ми треба монитор за работа за да го поврзам на лаптоп.

Идеално со подесување на висина и да има некој порт плус за USB. Нема да го користам за гејмање, така да не знам колку би ми бил потребен висок refresh rate.

Не се разбирам во монитори, ама кај што читав рецензии го препорачуваат овој или евентуално овој.

Буџет: 10,000 - 20,000 ден. (евентуално до 30к ако има некој добар deal)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
Тие рецензии препорачуваат гејмерски монитори какви што не ти требаат тебе. Тој вториот ако го земеш ќе се заебеш ко никој...

Види вака нешто
ThinkVision P27h-20 27" - QHD IPS (2560 x 1440) USB Type-C; HDMI, DP, DP-out, USB Type-C Gen1(DP1.2 Alt Mode)/ 4 x USB 3.1 Gen1 (1 x BC1.2)/ 1000:1/ 4ms/ Speakers 1W x 2/ Ethernet 10/100/1000/ TUV Eye Comfort-certified/ Tilt, Swivel, Pivot, Height Adjust Stand/ 36m. Warranty
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Не знам што ќе работиш, ама ја би земал 27" FHD ако трпи професијата. Ако не, предлогот на @Astro е одличен. Го користев до пред некој месец мониторот.
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
77
112
Скопје
Користам ваков веќе повеќе од година дена. Мислам дека цената беше околу 14-15000.

Искрено многу сум задоволен, мека слика има и не замара. Го користам конкретно за кодирање. Има 2 УСБ порти и можеш да го свртиш и вертикално.

Има и нешто вакво со 4 УСБ порти, ама со овој немам искуство.
 

skydavidoff

Intern
9 јуни 2021
9
3
Skopje
Тие рецензии препорачуваат гејмерски монитори какви што не ти требаат тебе. Тој вториот ако го земеш ќе се заебеш ко никој...

Види вака нешто
ThinkVision P27h-20 27" - QHD IPS (2560 x 1440) USB Type-C; HDMI, DP, DP-out, USB Type-C Gen1(DP1.2 Alt Mode)/ 4 x USB 3.1 Gen1 (1 x BC1.2)/ 1000:1/ 4ms/ Speakers 1W x 2/ Ethernet 10/100/1000/ TUV Eye Comfort-certified/ Tilt, Swivel, Pivot, Height Adjust Stand/ 36m. Warranty
Фала на предупредувањето :)

Ова изгледа одлично, баш како што ми треба мене. Доста има порти, ethernet, се подесува висината 13cm и има USB-C и да можам да го полнам лаптопот на него додека работам.

Го гледам во DDStore го има на залиха за 24k. Може и да го земам овој.
Мислењето е автоматски споено:

Не знам што ќе работиш, ама ја би земал 27" FHD ако трпи професијата. Ако не, предлогот на @Astro е одличен. Го користев до пред некој месец мониторот.
Не сум дизајнер или слично ако мислиш на тоа. Најмногу ми треба монитор од ергономски причини + барам со портови за што помалце кабли, хабови да ми фаќаат место.

И мене ми се допаѓа Lenovo-то. Како ти е искуството со него? Има проблеми или цаки некои?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
Фала на предупредувањето :)

Ова изгледа одлично, баш како што ми треба мене. Доста има порти, ethernet, се подесува висината 13cm и има USB-C и да можам да го полнам лаптопот на него додека работам.

Го гледам во DDStore го има на залиха за 24k. Може и да го земам овој.
Мислењето е автоматски споено:


Не сум дизајнер или слично ако мислиш на тоа. Најмногу ми треба монитор од ергономски причини + барам со портови за што помалце кабли, хабови да ми фаќаат место.

И мене ми се допаѓа Lenovo-то. Како ти е искуството со него? Има проблеми или цаки некои?
Тој да го земеш. DDStor немаат на лагер, они ќе го земат од Инет ама не ти прави разлика, може само цената да не биде таа.
Имаш и Dell P серија со истите карактеристики, ама технички нема разлика, истите се, само различна значка за брендот. Значи тебе ти треба HDMI, DP, USB-C, QHD (1440p) резолуција и 60/75Hz refresh. Оние што се 144Hz+ обично немаат Type-C и се VA/TN панел наместо IPS. Тебе ти треба IPS препорачливо.
 

'CuoreSportivo

Gaining Experience
9 ноември 2017
55
69
После долго време користење на монитор за работа со USB-C порта за поврзување со лаптоп, при што овозможува полнење и пренос на слика истовремено, многу повеќе ја ценам кога ќе се сретнам со монитор што ја нема таа можност.
Таа порта е едноставно, благодет.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.664
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
После долго време користење на монитор за работа со USB-C порта за поврзување со лаптоп, при што овозможува полнење и пренос на слика истовремено, многу повеќе ја ценам кога ќе се сретнам со монитор што ја нема таа можност.
Таа порта е едноставно, благодет.
Многу повеќе ја цениш кога ќе се сретнеш со монитор што ја има или што ја нема таа можност?
 

'CuoreSportivo

Gaining Experience
9 ноември 2017
55
69
Сакам да кажам дека кога ќе треба да се поврзам со "обичен" монитор, ми фали таа порта.
Така да би препорачал да се бара монитор со таква порта. Може да се користи само еден штекер за мониторот, а од него да се полни лаптопот и да пренесува слика, значително помалце кабли.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
@skydavidoff а каков лаптоп имаш, си заборавил да кажиш.
За графички дизајн или слично 1440p IPS, за кодирање можи Ultrawide некој монитор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
После долго време користење на монитор за работа со USB-C порта за поврзување со лаптоп, при што овозможува полнење и пренос на слика истовремено, многу повеќе ја ценам кога ќе се сретнам со монитор што ја нема таа можност.
Таа порта е едноставно, благодет.
САМО ВНИМАВАЈТЕ КОГА ЌЕ БАРАТЕ МОНИТОР СО TYPE-C, бидете сигурни дека има 45/60/90w charging power, затоа што кај некои монитори USB-C е само за display и нема да ви го полни мониторот, тие даваат само 10-15w струја.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
948
1.264
само QHD IPS, 2023 година сме, нема смисла на фул хаде кога имаш буџет 20к. Иначе Гигабајт мониторот у првиот линк ти е одличен дил, ја имам сличен Гигабајт и само добри зборови имам за тие монитори.
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
616
455

Го имаш и поновиот, 30ката. Ја го користам P27h-20 веќе 2 години, супер е, го препорачувам.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Ми треба монитор за работа за да го поврзам на лаптоп.

Идеално со подесување на висина и да има некој порт плус за USB. Нема да го користам за гејмање, така да не знам колку би ми бил потребен висок refresh rate.

Не се разбирам во монитори, ама кај што читав рецензии го препорачуваат овој или евентуално овој.

Буџет: 10,000 - 20,000 ден. (евентуално до 30к ако има некој добар deal)
Ако можеш тој Гигабајтот да го „лапнеш„ до 24К - одличен избор - Без разлика дали гејмаш (а за гејмање е супер ) , додатно освежување на екранот како што е на овој монитор од 170Хз многу е пријатен за работа , видео, скролање текст , работа со прозори преместување ...
 

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
77
250
Skopje
Ми треба монитор за работа за да го поврзам на лаптоп.

Идеално со подесување на висина и да има некој порт плус за USB. Нема да го користам за гејмање, така да не знам колку би ми бил потребен висок refresh rate.

Не се разбирам во монитори, ама кај што читав рецензии го препорачуваат овој или евентуално овој.

Буџет: 10,000 - 20,000 ден. (евентуално до 30к ако има некој добар deal)
 

Атачменти

  • Screenshot_2023-02-17-17-03-02-327_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2023-02-17-17-03-02-327_com.facebook.katana.jpg
    548,2 KB · Прегледи: 68

skydavidoff

Intern
9 јуни 2021
9
3
Skopje
@skydavidoff а каков лаптоп имаш, си заборавил да кажиш.
За графички дизајн или слично 1440p IPS, за кодирање можи Ultrawide некој монитор.
Имам Macbook M1 Air, тоа му иде Type-C или Thunderbolt 3/4. Овој Леновото вика "Up to 90 W power delivery via USB Type-C2".

Не ми треба стриктно за графички дизајн, ама сепак сакам колку толку свежината/боите да бидат убави за гледање. Немам монитор земено одамна па немам појма какви се најновите.
Мислењето е автоматски споено:

Ако можеш тој Гигабајтот да го „лапнеш„ до 24К - одличен избор - Без разлика дали гејмаш (а за гејмање е супер ) , додатно освежување на екранот како што е на овој монитор од 170Хз многу е пријатен за работа , видео, скролање текст , работа со прозори преместување ...
Гигабајтот го најдов за 23.000, а Леновото за 24.600.

Е сеа уште паричка да фрлам :LOL:
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Имам Macbook M1 Air, тоа му иде Type-C или Thunderbolt 3/4. Овој Леновото вика "Up to 90 W power delivery via USB Type-C2".

Не ми треба стриктно за графички дизајн, ама сепак сакам колку толку свежината/боите да бидат убави за гледање. Немам монитор земено одамна па немам појма какви се најновите.
Мислењето е автоматски споено:


Гигабајтот го најдов за 23.000, а Леновото за 24.600.

Е сеа уште паричка да фрлам :LOL:
Имаш можност да отидеш и на лице место да испробаш монитор и да видиш ? Во Анхоч Премиум можеш (y)
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.598
1.736
Гледам динамит има нов оглас, ѕирни кај него малку:

Dinamit додаде нов оглас:

Нови Desktop компјутери и 27" монитори oд висока класа HP 290 Intel Core i7 10700, 16GB. Супер цени - [COLOR=red]8.490 ден.[/COLOR]

Се продаваат Нови десктоп куќишта и 27" монитори Samsung. Оригинал брендирани HP и Lenovo.
Сите компјутери се нови неотпакувани и со гаранција.
Единствена прилика да се набави квалитетен ПС

1. Lenovo Think Centre m900 (користени)

Intel Core i5 6500,
8Gb, 250GB SSD, intel hd 2gb,
Windows licenca

Цена за едно парче 8490 ден

2. HP 290 G4 2 парчиња ( Нови неотпакувани, преостаната гаранција 8 месеци)

[URL...

Видете го целиот оглас...

Јас од мобилен баш и не можам да разгледам што нуди...

Испратено од телефоно.
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Друштво, препорака за монитор IPS панел, 1440p и 144hz?
Буџет до 20к..

Мониторот е примарно за работа(едитирање слики/видеа)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
Друштво, препорака за монитор IPS панел, 1440p и 144hz?
Буџет до 20к..

Мониторот е примарно за работа(едитирање слики/видеа)
Ако инсистираш на 144Hz за IPS екран тогаш ќе треба да се лимитираш на 27" 1440p и така ќе влезеш во буџетот од 20.000
Ако си флексибилен со цена (околу 28к) ти препорачвам 32" Gaming IPS: Dell 32 Inch USB-C Gaming Monitor (G3223D) | Dell USA
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
948
1.264
Ако инсистираш на 144Hz за IPS екран тогаш ќе треба да се лимитираш на 27" 1440p и така ќе влезеш во буџетот од 20.000
Ако си флексибилен со цена (околу 28к) ти препорачвам 32" Gaming IPS: Dell 32 Inch USB-C Gaming Monitor (G3223D) | Dell USA

брат, 32 е телевизор а не монитор, 27 и 34 се монитори.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
149
175
Чисто за работа (ако баш ич нема да се гејма на него) би препорачал нешто од Ultrasharp серијата на Dell. Сум користел лично 2 различни монитори од истата серија и сум скроз задоволен. Имаат и све живо од connectivity така да нема да ти фали ништо...некои дури имаат и вграден безжичен полнач за телефон. Мислам дека има и 24" и 27" за тие пари (1080p или 1440p). Можеш и директно од Макпетрол како застапник да ги најдеш или од Анхоч.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.473
14.752
Чисто за работа (ако баш ич нема да се гејма на него) би препорачал нешто од Ultrasharp серијата на Dell. Сум користел лично 2 различни монитори од истата серија и сум скроз задоволен. Имаат и све живо од connectivity така да нема да ти фали ништо...некои дури имаат и вграден безжичен полнач за телефон. Мислам дека има и 24" и 27" за тие пари (1080p или 1440p). Можеш и директно од Макпетрол како застапник да ги најдеш или од Анхоч.
...или од Нексио
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.273
Мислења
977.693
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно