• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за монитор што нема да ги замара очите многу.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Работам на PC професионално, и сакам да се подновам со нов монитор, приоритет ми е да ги замара очите најмалку што може.

Во моментот користам 22 инчен LED Philips 226Vl
На растојание ми е од 1 метар
Користам Flux.
Носам Blue light filter наочари (закон работа)

- Новиот ќе мора да биде приклучен на VGA
- Дали ќе ме замараат очите ако земам 24 инчен сега?

Благодарам однапред.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
115
189
- Јас од секогаш имам проблем со мониторот кога треба да е на аналог поврзан, не е толку оштра сликата како на дигитално.
- Не.

Било каков да земиш од новите нема да имаш проблем. Јас користам Benq и немам проблем и за играње и за учење.
 

Flipsof

Intern
18 декември 2020
17
16
Мислам дека било кој монитор со IPS панел да го земеш многу помалку ќе ти ги замара очите. На почеток ќе ти изгледа дека многу трешти светлината, ама брзо ќе се навикниш. Плус боите многу подобро ќе ги гледаш.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
689
811
orgrimar
за да не замараш очи 24 или 27 инчи ипс 144 хз а то ане може да се поврзе на вга мора на дисплеј порт
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,748
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
IPS мат панел
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Работам на PC професионално, и сакам да се подновам со нов монитор, приоритет ми е да ги замара очите најмалку што може.

Во моментот користам 22 инчен LED Philips 226Vl
На растојание ми е од 1 метар
Користам Flux.
Носам Blue light filter наочари (закон работа)

- Новиот ќе мора да биде приклучен на VGA
- Дали ќе ме замараат очите ако земам 24 инчен сега?

Благодарам однапред.
Јас го имам истиот... само малку поразличен модел и е 19.5 инчен. Кај тебе не знам како е, но кај мене во последниве две години прилично се забележува видлива заматеност.:mad: Мислам се се чита ама таа острина што ја имаше на почетокот веќе ја нема:( @outsider убаво вели дека друг е ефектот со аналог приклучок, а друг е на хдми.
Мислењето е автоматски споено:

Сите ги интересира ова, зошто мора VGA?
Да не има графичка со таков приклучок?:unsure: Да не планира уште да вози со стара графичка?
Мислењето е автоматски споено:

Работам на PC професионално, и сакам да се подновам со нов монитор, приоритет ми е да ги замара очите најмалку што може.

Во моментот користам 22 инчен LED Philips 226Vl
На растојание ми е од 1 метар
Користам Flux.
Носам Blue light filter наочари (закон работа)

- Новиот ќе мора да биде приклучен на VGA
- Дали ќе ме замараат очите ако земам 24 инчен сега?

Благодарам однапред.
Ако добро разбрав, не знам колку е паметно и изводливо во пракса (пошо кај мене ова не функционираше), а да си земеш некој IPS монитор како што предлагаат колегите погоре со хдми и да купиш ваков или посебно вториов конвертер доколку планираш да го поврзуваш со постара графичка? Сепак оставам простор да се произнесат поискусниве членови. Ми се наметна како мисла/идеја па решив да споделам.:)
 
Последна промена:

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,290
1,561
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #10

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Фала на сите за мислењата.

Морам VGA пошто ми е поврзан мониторот на KVM Switch.

Патем, сеуште ми брка работа стариот монитор еве 8-9 години, али сакав да се подновам.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,718
3,626
По можност IPS панел, намали осветленост на 30-40%, наместо flux, мониторите имаат и свој Eye Comfort мод, плус сите нови модели имаат Flicker Free итн.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Фала на сите за мислењата.

Морам VGA пошто ми е поврзан мониторот на KVM Switch.

Патем, сеуште ми брка работа стариот монитор еве 8-9 години, али сакав да се подновам.
Побогу друже префрли се на дигитален КВМ. Со самото тоа што ќе го заобиколиш RAMDAC-от и одиш фул дигитал ќе ти се подобри сликата. Имаш на али, не коштаат повеќе од ~1000 ден.


 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Побогу друже префрли се на дигитален КВМ. Со самото тоа што ќе го заобиколиш RAMDAC-от и одиш фул дигитал ќе ти се подобри сликата. Имаш на али, не коштаат повеќе од ~1000 ден.


Ќе можам да прикачам MAC Mini 2014 на ова?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #15

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Не гледам зошто не. А од мак мини-то како вадиш VGA сигнал?
Thunderbolt кон VGA адаптер.. Али гледам дека самиот MAC има HDMI, така да не би требало да е проблем.
Прашав пошто пред години на Amazon читав user reviews дека некои КВМ Свичови не работеле со MAC...

Немам HDMI излез Windows PC куќиштето (не користам графичка) али мислам дека имам DVI (надвор од градот сум), така да со ова треба да завршам работа, нели? Нема сликата да изгуби на квалитет?

Windows Desktop - кабелчево
Windows laptop - HDMI
MAC - HDMI

На овој KVM Switch
Зимам коска IPS монитор и ваљда тоа е тоа..
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,444
14,385
Пиши буџет за да не одиме со „циганка гатачка“ методи
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Пиши буџет за да не одиме со „циганка гатачка“ методи
Буџет за монитор до ебам ли го 20 000.

Али би дал 20 000 ако ме направи да се чувствувам како на ливада со 1000 лименки Хајникен, трава, овошје, вода и 300 пичиња супермодел класа од сите раси и коси, сите фини на карактер и жива музика и храна по мој избор.

Во спротивен случај одам на IPS, price/performance, да е танок со танки ептен рабови, 22 или 24 инча, HDMI излез и влез, да не е некоја фушерај фирма (не треба звучници) и некој добар Refresh rate и заштита за очите.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,444
14,385
Буџет за монитор до ебам ли го 20 000.

Али би дал 20 000 ако ме направи да се чувствувам како на ливада со 1000 лименки Хајникен, трава, овошје, вода и 300 пичиња супермодел класа од сите раси и коси, сите фини на карактер и жива музика и храна по мој избор.

Во спротивен случај одам на IPS, price/performance, да е танок со танки ептен рабови, 22 или 24 инча, HDMI излез и влез, да не е некоја фушерај фирма (не треба звучници) и некој добар Refresh rate и заштита за очите.
Овој за упола пари ќе те направи како да си на ливада со зајачиња, каде што пеперутки летаат, облачиња на небото, поточе во кое се ладат Хајнекен и Корона + бонус пичињата.
Храната не се носи во прашање. Ќе ја биде.
За бурек не гарантирам.
[edit]
И VGA има.

Нема за што!
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,240
1,332
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
wat? не сум ни знаел дека имало нови модели 16:10 монитори и тоа Dell па уште и во анхоч на залиха
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,240
1,332
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
ах, па накратко да сигурно се добри. Dell отсекогаш биле топ монитори од сите аспекти.
Но да се објаснам, се зачудив, зашто уште се крстам во u2412m, легендарен монитор ама веќе диносаурус :) 16:10 ми стана многу битна разлика за работа, 3d во мојов случај, го користам како примарен веќе години во (х3 сетап со уште два 23инч 16:9 од страна) и тој инч плус го навикнав и ми значи мени плус достапно по вертикала.
Скрос не знаев дека постои моделов, тенкју Флегма, пошто разгледував опции да се подновам со некој 27инч 2к монитор за примарен, а овој би легнал совршено за х2 странични зашто некако се многу блиску по висина (27инч 16:9 и 24инч 16:10)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Малку сум назад со мониториве, али дисплеј на телефон треба да е барем 90Hz refresh rate за smooth performance.

Овој е 60 Hz.

Нема ли да е попаметно да барам барем 90Hz?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,760
1,310
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Малку сум назад со мониториве, али дисплеј на телефон треба да е барем 90Hz refresh rate за smooth performance.

Овој е 60 Hz.

Нема ли да е попаметно да барам барем 90Hz?
60, 75, 144. 90 тешко дека ќе најдеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
206
102
Ај пак и јас многу ја тенчам...

Оние iVanite што користат iPhone со 60Hz уште мислат дека најјак телефон имаат.

Се извинувам за навредата.
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,240
1,332
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
Малку сум назад со мониториве, али дисплеј на телефон треба да е барем 90Hz refresh rate за smooth performance.

Овој е 60 Hz.

Нема ли да е попаметно да барам барем 90Hz?
пред сѐ го коментирав тој модел и 16:10 моментот, иначе да сигурно е подобро повисок, но ко што јас знам ips панели и висок рифреш рејт сеуште не одат заедно (освен тие со новиве технологии, nano ips исл) ама тоа си кошта и се одразува на цена после
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно