1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за монитор 15.000

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од eX3v1l, 5 Февруари 2019.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Треба да го сменам мониторот. Ми се смачи VA панелот и реално ми треба нешто поголемо од 22".

  Намена за секојдневно користење, кодирање и лајт гејминг. 24" - 27"

  Буџет 15к.

  Anhoch PC Market Online - Monitor 27" Dell P2719H FullHD IPS HDMI/DP/VGA/USB

  Ги гледам генерално овие P серија од Дел, незнам дали U серијата прави голема разлика. А и нема многу залиха кај нас.
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  534
  484
  20 ноември 2013
  Машко
  и јас меркам ултрашарп, види во Делл.Макпетрол, имаат друга цена

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Последна промена: 5 Февруари 2019
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,565
  3,507
  11 Декември 2008
  Машко
  Добар ти е делл-от погоре, ако го немаат анхоч провери и во макпетрол.
  За некоја иљадарка плус во сетек има Asus 32" Curved 144Hz VA panel, интересно мониторче, дилерска треба да е 15 и нешто.

  Иако за 27-32" ти препорачувам 1440p резолуција, вака скок од 22 инчен FHD на 27-32 FHD иста резолуција, ќе ти биде чудно, ако имаш истренирано око ќе ги гледаш пикселите :)
  Од ултрашарп, овој модел е понов и влегува во буџет DELL 24" U2419H UltraSharp.

  Разлика има, ама не толку приметлива, U-серија ги земаат за работа со прецизни бои, печатници, студија, и имаат најдобро калибрирани екрани out of the box.
   
  Последна промена: 5 Февруари 2019
  На TATA_MATA и eX3v1l им се допаѓа ова.
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Се мислев за поголема резолуција, ама поскапи се тие. Али ај ке разгледам и ке пробам да вклопам нешто. 32 е преголем и највеќе би идел до 27. Идеално би било да земам 24 и за некое време уште 1 да докупам.

  Инаку Va панел имам моментално и сум незадоволен. Многу црни бои вади и ме нервира нон стоп да го подесувам.
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Гејма некој на овие Dell IPS мониториве да каже како е ? По спецификации имаат 5ms - 8ms response time.
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  692
  1,008
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Може да се гејма без проблем. Само имај во предвид Дека не е за ФПС гејминг, како цс го, фортнајт и остали. Исто така производителиве рачунаат Grey to grey response, кое е многу по брзо од Black to Black. ИПС панелите предизвикуваат и motion blur кај тркачки, фпс и други fast paced игри. Но забелешка кај се ова е дека реално им смета само на Професионални гејмери во овие игри.

  Но поголем проблем при онлајн игри ќе е internet delay него ли респонзивноста на екранот. Лично имам играно дота и цс на 14мс монитор, и кога сменив на 4мс не ни осетив разлика. Многу поголема разлика се почуствува кога го сменив провајдерот и пингот се намали од 70 на 30 мс.
   
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,422
  1,109
  2 Јануари 2012
  Машко
 9. kikomir

  kikomir
  Intern

  26
  30
  30 Јуни 2015
  Машко
  Јас земав Dell U2415 и сум презадоволен за парите. За лајт гејминг е според мене ОК, но можеби не за competitive FPS.
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  692
  1,008
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Алал да им е на DELL, тоа UltraSharp e маркетиншки полн погодок.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  295
  9 Февруари 2018
  Машко
  може се зезнав што не земав ултра шарп, моментално го користам Dell 27 Multimedia Full HD Monitor | S2715H | Dell United States, и искрено сум презадоволен можеби лесно се валка дека е gloss, ама не ми пречи, во однос на сликата перфект Ips панел, а највеќе мерак ми направи тенките bezels.
   
 13. stormce

  stormce
  Intern

  43
  18
  8 Февруари 2018
  Машко
  Дали тоа значи дека помеѓу Profesional i ultrasharp нема некоја разлика. Пример p2419h vs u2419h освен цената.

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ultrasharp има неколку портови повеќе за разлика од другиот, се друго е исто.
  Добар маркетинг и гомно ќе продаде. ;)
   
  На stormce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,422
  1,109
  2 Јануари 2012
  Машко
  Може и подобро да е калибриран.
   
 16. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Бев денеска во Дел Макпетрол и имаат изложено неколку монитори и сакав да земам еден ама политика на фирма било да не се пуштаат мониторите. И неможев никако да видам слика на нив. Има друг некој што носи Дел кај нас да може да се види слика на нив пред да се купи? Анхоч имаат многу слаба залиха сега.
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  DELL носат и TDK computers и ITD computers.
   
  На stormce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  295
  9 Февруари 2018
  Машко
  Исто можеш и во Нексио да видиш, ја мојот од анхоч го земав си упалив си видов се, е сега тоа што има мала залиха тоа е.
   
 19. kirems

  kirems
  Intern

  63
  37
  28 Април 2015
  Машко
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,163
  8,550
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ајдеее, епа тоа е тоа. После бизнисот не идел, инспекција мито им барала, тендерите биле наместени, конкуренцијата не била лојална, купувачите не знаеле што е добро, ѓоамити Калиопи да ја слушам.
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 21. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Имаат убав лагер и имаат некои екстра модели. И сите се извадени од кутија на сталажи и ако го пуштеле ке бил употребуван. А баш убав alienware имаше со 240 Hz. :)
   
  На Astro и steelseries им се допаѓа ова.
 22. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
 23. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Од IPS за работа стигнав до TN за играње. :D[​IMG]

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,542
  1,758
  25 Март 2013
  Машко
  Сите ние купуваме компјутери "за работа", како само да ги убедам дома дека сакам да купам тастатура од 4000ден за работа :)

  Со здравје да се служиш
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 25. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Незнам како е кога убедуваш некој. Сам кога го плаќаш лесно оди. Многу лесно се убедувам. :D :D :D
   

Сподели

Вчитување...