Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за мобилен

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
330
193
Здраво дечки. Ми треба мислење за кој телефон да одберам за девојка ми. Најбитно кај мобилниот е камерата зашто таа како и повеќето женски го користи воглавно за сликување и за постирање на инстаграм. Игри не игра. Батерија не е проблем. Екран пожелно е амолед. Буџет до 500 евра. Може и на старо.
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
140
51
Здраво дечки. Ми треба мислење за кој телефон да одберам за девојка ми. Најбитно кај мобилниот е камерата зашто таа како и повеќето женски го користи воглавно за сликување и за постирање на инстаграм. Игри не игра. Батерија не е проблем. Екран пожелно е амолед. Буџет до 500 евра. Може и на старо.
додај некое евро и земи ајфон 13 про или пак ајфон 12 про... Јас уште користам ајфон икс и вадам супер слики
Имам сликано со xiaomi 10 pro, 9 pro и мојот ајфон икс ваде подобри слики според мене
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.081
31.206
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

zemakius

Intern
17 октомври 2020
54
42
iPhone е мислам наједноставен со добра камера. Можеби можиш на старо да најдиш iPhone 12 or 12 pro до 500€.

Камерата и целосно хардверот им е супер.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.081
31.206
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
12 pro ќе вади добри фотки преку ден и видеа исто на социјални мрежи. Но сензорот на 12 pro e 1/2.55 или 24mm2 vs 50mm2 кај 23, исто така чипот е поспор (иако далеку од спор) перформансите на 2-та уреда нема да бидат проблем.

Ако се зима иПхоне (ЗА КАМЕРА) најмалце 13 pro.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
290
230
12 pro ќе вади добри фотки преку ден и видеа исто на социјални мрежи. Но сензорот на 12 pro e 1/2.55 или 24mm2 vs 50mm2 кај 23, исто така чипот е поспор (иако далеку од спор) перформансите на 2-та уреда нема да бидат проблем.

Ако се зима иПхоне (ЗА КАМЕРА) најмалце 13 pro.
Лично мислење, Самсунгот има прекрасна камера со многу опции (збориме за С серија) во првите неколку години. Лично искуство со Самсунг (S7 Edge, S8+, S20) ми е дека камерата поточно леќата деградира? многу побрзо него на Јабучките и сликата после некоја година не е истата што била. Затоа мислам дека за нормални дневни потреби и на еден обичен корисник на телефон е само iPhone. Притоа и да биде futureproof
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
1.977
1.823
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Друштво имам 12к од А1 да искористам за телефон, не ми треба воопшто никаков, дали да го земам овој:

Би го продал во мобилара или тука ако, но ако има нешто подобро до 20к би доплатил да земам за чисто да убрзам продажба.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.278
7.461
mikrotikmacedonia.online
Лично мислење, Самсунгот има прекрасна камера со многу опции (збориме за С серија) во првите неколку години. Лично искуство со Самсунг (S7 Edge, S8+, S20) ми е дека камерата поточно леќата деградира? многу побрзо него на Јабучките и сликата после некоја година не е истата што била. Затоа мислам дека за нормални дневни потреби и на еден обичен корисник на телефон е само iPhone. Притоа и да биде futureproof
Не деградира леќата туку софтверот "затупува", Нормална појава како и кај,секоја друга електроника. Кај ејпл е малку поразлично ова зарупување пошо тие си го прават и софтверот и хардверот. Мада со S10 имам правено подеднакво добри слики како и пред 2 години така да деградација на леќата практично и не постои.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.081
31.206
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

zemakius

Intern
17 октомври 2020
54
42
12 pro ќе вади добри фотки преку ден и видеа исто на социјални мрежи. Но сензорот на 12 pro e 1/2.55 или 24mm2 vs 50mm2 кај 23, исто така чипот е поспор (иако далеку од спор) перформансите на 2-та уреда нема да бидат проблем.

Ако се зима иПхоне (ЗА КАМЕРА) најмалце 13 pro.
Но до 500€ треба да е телефонот.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
462
881
12 про не го препорачувам од следниве причини, батеријата на сите им е под 85%, најверојатно тој што ќе го купиш ќе има батерија околу 80%, од мое искуство со мојот 12 Про со 81% батерија истиот не ме тераше цел ден.
Моментално имам 14про со 91% батерија и истиот ме тера цел ден и при тоа остануваат 20-40% од батеријата.

Камерата на 12Про е малку заостаната во споредба со 13 про и 14 про.
12Про нема 120хз екран и заради ова делува многу спор при работа, 13про и 14про имаат значително подобар екран од 12 про.

Доколку се гледа долгорочно во тој случај не би ти препорачал ништо испод 13 про, ако добро забележав моментална цена за 13 про по огласници е околу 550-600е.

Мој совет доколку зимаш половен телефон, провери го звучникот дали добро работи, моето искуство со ајфони (барем до 12та ген) често се затнуваат/расипуваат. Лошо искуство е да разговараш со некој на телефон а да треба да го рпепрашуваш 100 пати, "што, како, молам..."
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.340
1.075
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.065
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Динамит продава 13ки за 490 евра.
Одлична идеја..
13ка е „авионче„ . Ќе користи уште долги години во поглед на капацитет и брзина..
Е сега за гаранција - ова она... Треба да си размисли и да си разговара и договори членот.. Ако му одговара...

И ова е супер..
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
462
881
Јас на ајфон икс имам 75% battery healt и можам да кажам дека за моите потреби цел ден ми држи..
Имаш мал СОТ затоа ти е доволно, згора на се 12та генерација се лошо оптимизирани со батеријата 13та и 14та имаат значително подобрување
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
420
558
Кај даваш 500 евра, дади уште 90 евра, и купи и 13про. Следни 3 години си раат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.365
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно