1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за моб. од 150 до 170 eur.

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од FLEGMA, 20 Март 2016.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Вечерва брат ми, кој не живее тука, бараше мислење што телефон да земел во оваа ценовна категорија.
  Јас веднаш го прерутирав на телефони од 300 евра ама добив пцовка.
  Телефонот може да биде и од Amazon или од тука, сеедно.

  На пример Galaxy J5?
   
 2. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Знаеш како е по мое искуство?
  -абе не ме заебавај не даам 20 иљади за телефон, за шо го користам ја, ало ало, мејл од работа да прочитам и толку, дај најди неој саглам до кај 150 евра
  -- абе има за 150 евра ама нема да држи батерија многу, камерата ќе е слаба, слаб процесор малце рам...
  в-добро не ме слушна шо кажаб? ништо од тоа не ми треба, да има мрежа само и да се слуша добро при јавување
  -- ок...

  1 месец подоцна

  -абе телефонов шо ми го кажа го земав али, мн брзо му се троши батерија некако, игричка една инсталирав ај кај што немав меморија после па и сецкаше, а и камерана слаби слики вади
  -- АБЕ АЈДЕ??!!
   
  mdeni, Jovan2389 и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Заборавив да кажам дека е тешка њубара.
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,817
  21 Јануари 2009
  redmi 3?
  и galaxy j5 е супер го имаат колешка и мајка ми
   
  На FLEGMA и Војвода им се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  И, добар е Ј5?
   
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Redmi 3.
  Им конкурира на телефони двојно поскапи од него, а тие во иста ценовна категорија пепел ги прави.
  Moже да заповедаш да ја затворат темата. :)
   
  На DarkEnchanter и FLEGMA им се допаѓа ова.
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Нај пријателкси совет - Редми 3 зошто ?

  Изработка подобра до таа цена дури и до 250 еура нема да видиш тоа биди сигурен, брзина не сум приметил ништо до сега да ми кочело или слично има некои лагови падови што малце се приметуват, солидна камера за парите слика брзо и бар за мене таман камера за телефон за тие пари, екран супер добар за мене 5 инчен таман за секој дневна употреба...
  И за крај ако сакаш да не те боли главата за батерија да не му ја мислиш цели 2 дена и тоа не да пазиш ова да пазиш она збориме за ФБ , МСН , Вибер , Веб дури и јутуб слушање музика по 1 саат дневно дури просечно ВИФИ + 3Г ке тера 8х и 30мин без проблем само ВИФИ ако го корисиш нонстоп ке извади 10+ со 3Г само ке стигне 7 и 30 минути без проблем.

  Те поздравувам со еден СС.
  Screenshot_2016-03-19-18-53-34_com.miui.securitycenter.png

  Увеми велит. Редми 3.
   
  На Kajsibebraat, DarkEnchanter, DrMTR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Ама нејќум да добивам повици „Копиљ! Шо е то TWRP?“
  Нема да има проблеми во секојдневното користење на телефонот, така? Добар е Redmi ако го користи ептен обичен корисник?
  Измотавањето настрана, ама човекот живее и работи во Виена, презафатен е и сето ова со Андроиди, iOS-ови, кернели и тракатанци е шпанско село за него.
  Згора на се, ако настане проблем, нема кој да му помогне.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  140
  181
  5 Април 2011
  Машко
  J5 има сестра ми, супер телефонче за парите. Иначе на договор е земен од Телеком, со мала доплата беше мислам.
  Камерата е супер, на сите им треба камера, брз е на сите апликации, и држи батерија доста.
   
  На Luidgi и FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Јас откако го земав телефонот уште го немам рестартирано ниту еднаш да не зборам за чистење кеш или хард ресет да му правам на телефонот... За мене до сега телефонот е супер, задоволен во секој поглед од телеофнот а усфари главна причина зошто го земав беше супер добрата батерија , но сепак све е супер со телеофнот за парите дури и поскапо од тоа до 250 еура нема да најдеш подобар. :)
   
  На RagingDemon и FLEGMA им се допаѓа ова.
 11. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  254
  242
  23 oктомври 2015
  Машко
  Ј5 е одличен, брз, испеглан тачвиз, одличен дисплеј, одлична батерија. Јас лично би избрал редми 3 само заради дизајнот, што и да земеш од овие два, нема да згрешиш.
   
  На olikomerc и FLEGMA им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,683
  9,380
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На busav0408 и FLEGMA им се допаѓа ова.
 13. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Не би препорачал баш Миуи за најобични корисници. Си бара ова флешување на билдови. ОТА...Мало сутра. Тоа ако земе за кинески пазар..
  Поготово сега откако го заклучија бутлоадерот, нештата ќе знаат да се малце покомплицирани за нубари. Во одредени ситуации.
  Језда @the_maker може да го скоцка во старт, и така без апдејти да си шиба. Ама незнам сега дали е доволно испеглан билдот, за да тера така.
  50% батерија 6 саати Сот. Ват де фак...
  Те бутнаа од тронот за највеќе SOT. :)
   
  Стап, Kajsibebraat, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  9 саати SOT
  Мало морген што ме бутнал. Плус, кај мене е 3100 mAh
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не прочитав никаде, дали нов или може и половен...? Дали стриктно јаболко или андроид. Повеќе информации да знаеме каде да бараме.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Нов. Јаболко не! И да сака, нема ново јаболко за тие пари.
   
 17. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  @FLEGMA
  Malo morgen, sakas nejkes butnat si od tronot, a za kratko i ovoj record ke go srusam
  Screenshot_2016-03-15-01-20-26_com.miui.securitycenter.png
   
  На the_maker и Војвода им се допаѓа ова.
 18. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,315
  25 oктомври 2012
  Машко
  Оди на Самсунгот или некој сличен телефон што нема да му ствара проблеми ни на тебе ни на брат ти. Redmi 3 е bestbuy за тие пари, јас го препорачувам ама на луѓе кои се тука па можам јас или мејкер да им заврши работа ако настане проблем. Друга работа што Xiaomi/Huawei итн. имаат некои дополнителни подесувања за пермисии и нотификации за апликациите, па ќе те прашува зошто не ми стигаат известувања, како да го намесетам ова и сл. МИУИ е малку покомплициран интерфејс од тие на самсунг/лг/хтц. Не си ја комплицирај работата кога може да биде едноставна :)
   
  На the_maker, Potop, Kajsibebraat и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,867
  3,290
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @Astro Леновото е топ за парите ... . освен ако несака леново од икс причини...на ново мислам дека тој телефон највеќе ќе се исплати.
   
  На busav0408 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  @uwemi
  Па за 4000 и кусур mAh и не е толку сјаен
   
 21. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Redmi 3 јас имам прајм редми 2 супер телефон одличен.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  J5 e odlicen telefon.
   
  На DaVoRkNe и maci им се допаѓа ова.
 23. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Зависи и од корисник до корисник..
  Пример на нексус 5, на ривјуа кога го гледав по 2-2:30сот вадеа. Рејџинг демон на истиот телефон, 8H Сот, со 2300mah батерија.
  Истиов човек со редмиво сум сигурен дека и 12h ќе извади, па и повеќе.
  Така да, Жаомије. :)
  Ти имаш на твојот стамина мод и ваљда со него вадиш 9че.
  Просечен корисник чим извади над 6h Сот, е супер батеријата.
  Незнам дали има некој добар ром базиран на сток андроид, без багчиња.
  Тогаш би бил топ телефонов и за нубови.
  :)
  И новиве Самсунзи од 2015 па навака се доста добри, драстично побрзи од оние старите галакси Јанг, манг, gang bang и слично. :)
  И тие не се лош избор, ама за парите тешко со редмиво дека ќе се носат. Сепак метално тело... Тоа го нуди тек а3 кој е 250 евра, а доаѓа со sd410 и 1.5gb Ram.. И упола капацитет на батерија.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  @Војвода
  STAMINA=Doze на Marshmallow
  Стамината стапува на снага кога телефонот е во стендбај. При нормална работа не се меша.
   
 25. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  140
  181
  5 Април 2011
  Машко
  Ако зимаш андроид јас би ти препорачал Sony, многу добро оптимизиран андроид.
   
  На Luidgi и mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...