• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за Mini Camera за во кола

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
848
956
Каква приватност жити се и какви Европски закони, „Е“ нема од Европа кај нас ниту ќе има. Дозволено е снимање со мобилен а не е дозволено со дашкем ради приватност? Надвор на улица? Дајте кај пишува ваква глупост да прочитаме да протолкуваме.
Незнам кај си видел дека е дозволено снимање и со телефон? Баш сега се ширеше веста како му опнале казна пошто ги снимал полицајците некој од гостивар, пред 2 3 недели.

Нереков дека се сложувам, ти кажувам како стојат законите, а и за друго нешто вака беше ме чепна баш ти, не сум ти правник, најди си сам кај се законите, или јави се на адвокат ќе ти каже, јас имам среќа да имам пријател таков па сум информиран точно како се законите.

Прочитајте, казна затвор за снимање на полициско лице

Еве ти, сега земи со телефон снимај си ти, ама за другите кога поминуваат граница или слично, или кога ќе стават камера во кола, ова нека си го знаат. Казната е голема, финансиски за камера во кола, а посебно вакво снимање на граничен премин, или полициски службени лица уште поголема.

еве дел од законот, за снимањето.

кривично дело злоупотреба на личните податоци по чл. 149 ст. 1 од КЗ" (Злоупотреба на лични податоци: Тој што спротивно на условите утврдени со закон без согласност на граѓанинот прибира, обработува или користи негови лични податоци, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година).

И според мене како STICKY пост треба да се стави ваква информација на прв пост на ваква тема, дека е законски забрането, а ние што ќе си направиме си е на наша одговорност,
а инаку и јас би ставил скриени камери во кола, за лична моја информација да си знам то ќе ми се деси околу кола, на паркинг дали ќе ми ја удрат или слично, или кој крева брисачи
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,387
10,436
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Незнам кај си видел дека е дозволено снимање и со телефон? Баш сега се ширеше веста како му опнале казна пошто ги снимал полицајците некој од гостивар, пред 2 3 недели.

Нереков дека се сложувам, ти кажувам како стојат законите, а и за друго нешто вака беше ме чепна баш ти, не сум ти правник, најди си сам кај се законите, или јави се на адвокат ќе ти каже, јас имам среќа да имам пријател таков па сум информиран точно како се законите.

Прочитајте, казна затвор за снимање на полициско лице

Еве ти, сега земи со телефон снимај си ти, ама за другите кога поминуваат граница или слично, или кога ќе стават камера во кола, ова нека си го знаат. Казната е голема, финансиски за камера во кола, а посебно вакво снимање на граничен премин, или полициски службени лица уште поголема.

еве дел од законот, за снимањето.

кривично дело злоупотреба на личните податоци по чл. 149 ст. 1 од КЗ" (Злоупотреба на лични податоци: Тој што спротивно на условите утврдени со закон без согласност на граѓанинот прибира, обработува или користи негови лични податоци, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година).

И според мене како STICKY пост треба да се стави ваква информација на прв пост на ваква тема, дека е законски забрането, а ние што ќе си направиме си е на наша одговорност,
а инаку и јас би ставил скриени камери во кола, за лична моја информација да си знам то ќе ми се деси околу кола, на паркинг дали ќе ми ја удрат или слично, или кој крева брисачи
Снимање на полициски службеник е едно, снимање со мобилен е сосем друго. Икаква врска имаат сега личните податоци во муабетов? Тоа ти што го цитираш нема никаква врска со снимањето. Матичниот број и адресата на живеење не ти ги пишува на чело со големи букви па да биде забрането снимање.
Камери има насекаде по улиците, камера носи секој во џеб, на улица секој се слика каде сака и тоа ли е забрането? Забрането ли е и репортериве што снимаат по улици?
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
848
956
Океј, прочитај погоре како е казнет човек со затворска казна за снимање со телефон по Член што гласи Лични податоци, како ми изгледа лицето е личен податок испаѓа, ти нема логика ми нема логика ама законски така е. А муабетот е за снимање од кола со камера, и за снимање на гранични премини.

А пред да пишеш уште некој пост те молам прочитај ги законите или барем потруди се да ги најдеш, или најлесно пиши незаконско снимање на гугл и ќе ти излезат статии еден куп за овие работи.

еве ти уште информации

Кои санкции се предвидени за неовластено снимање. 2015 год
Мислењето е автоматски споено:

И место да се караш со мене, најди закон каде што Овластува снимање, за да ми ги побиеш аргументиве, фактиве, за да ни помогнеш овдека на сите, а со карање и безврска муабет неможеш против закон да идеш.

И ЈАС САКАМ ДА СТАВАМ КАМЕРА, ПОМОГНИ МИ!? Најди ми член на закон за да не ме казнат утре
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Океј, прочитај погоре како е казнет човек со затворска казна за снимање со телефон по Член што гласи Лични податоци, како ми изгледа лицето е личен податок испаѓа, ти нема логика ми нема логика ама законски така е. А муабетот е за снимање од кола со камера, и за снимање на гранични премини.

А пред да пишеш уште некој пост те молам прочитај ги законите или барем потруди се да ги најдеш, или најлесно пиши незаконско снимање на гугл и ќе ти излезат статии еден куп за овие работи.

еве ти уште информации

Кои санкции се предвидени за неовластено снимање. 2015 год
Мислењето е автоматски споено:

И место да се караш со мене, најди закон каде што Овластува снимање, за да ми ги побиеш аргументиве, фактиве, за да ни помогнеш овдека на сите, а со карање и безврска муабет неможеш против закон да идеш.

И ЈАС САКАМ ДА СТАВАМ КАМЕРА, ПОМОГНИ МИ!? Најди ми член на закон за да не ме казнат утре
Вака сега, смирете се малце.

Едно е снимање, друго е објабување на снимките јавно. Плицаецот за да те казни треба да види дека снимаш или си објавил снимнка.

За приватни потреби можеш да снимаш и по улица и во кола. Доколку направиш судар снимката не смееш да ја приложиш како доказ.

Мојот телефон или некоја друга камера закачена на шофершајбна не е доказ дека снимам. Многу пати ме сопреле поради контрола и ме прашале, снима ли мобилниот јас викам не, држач за GPS ми е. И толку. Никој не се дрзнал да каже дај мобилниот или отклучи да видам.

Полиција не смее да ти прегледува телефон или евентуални снимки од уреди што се во твоја сопственост. Смее со судски налог да ти го конфискува уредот под сомнение за кривично дело, па да се предаде на вештак. Тешко дека ќе ти го конфискува сообраќајна полиција ако не си осомничен и има потерница по тебе.

Тука спаѓаат и оние закони за снимање по дома (ДВР камери). Полиција непоканета неможе да ти влезе дома освен кога се работи за државна безбедност, безбедност по другите граѓани или има судска одредба врз твоја глава.

Иако кај нас се монтираат камери и по дворови и пред влезови, на суд како доказ неможат да се земат впредвид, освен ако на државата не и одговара така.

Соурс, мојот адвокат.

P.S. полицаец во униформа не е „лични податоци“ него државен јавен службеник.
 
Последна промена:

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
Иако кај нас се монтираат камери и по дворови и пред влезови, на суд како доказ неможат да се земат впредвид, освен ако на државата не и одговара така.

Соурс, мојот адвокат.
Инспектори за кражби пред две недели беа на увид кај мене и ми кажаа дека снимката (ако добро се гледа ликот) е валиден доказ во суд. Само камерата треба да е насочена строго кон влезот или внатре во објектот, а не да снима и надвор/наоколу како шо обично се прај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,327
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно