• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за Mini Camera за во кола

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,935
1,864
Скопје
Сакам да ставам две вакви мини камери во кола, и да ги поврзам на 12V од акумулаторот со ваков адаптер, за да снимаат цело време, некој со искуство со ваков/сличен сетап, да препорачате некоја друга комбинација, и слично, секое мислење е добредојдено...
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,541
2,538
Со ризик да сум offtopic малку, провери дали е дозволено. Од повеќе места имам слушнато дека ваквото снимање е незаконско.
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
35
154
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
Јас колку што сум информиран камера во кола во нашата Македонија не е дозволено, казните се 400е и според законот и да приложиш снимка од камерата ке се смета како незаконски доказ. Ако има некој што повеќе се разбира во ова би било убаво да ни појасни и ако сум грешка нека ме корегира.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
124
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Исто и јас мислам дека не е дозволено. Многу сме назад со ваквите закони. Пред неколку години на враќање од Хрватска имав ставено GoPro да снима за секој случај. Поминав неколку земји и на крај на наша граница: "Знаеш дека не смееш да снимаш граничен премин?"
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,496
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Еве како јас имам направено Xiaomi Dash Cam Pro + ова + ова.

Наместо тој деш кам можеш да земеш и поевтин, има еден како буренце - помал и поевтин. Струја зимаш од кај осигурачите под волан, треба само да најдеш осигурач кој добива + кога клучот ти е свртен во бравата, за да не ти троши од акумулаторот преку ноќ.

2та дела от вториот и третиот линк ги спојуваш, наоѓаш осигурач што има + кога е свртен клучот, го вадиш и го преместуваш на тоа од вториот линк и го уштекуваш на истото место, од каде го извади.

На ваков начин каблите ги имам скриено и не ми боди очи.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
117
277
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Можеш да пробаш и со ова решение, има 2 камери, едната камера и екран во „ретривизорот“ другата доколку сакаш можеш да ја приклучиш исто во ретривизорот и да ја монтираш кај задното стакло, и се штека на запалката за цигари.

 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
102
69
Garmin Dash Cam™ Tandem

GARMIN BC40 wireless паркинг камера

GARMIN Dash Cam™ 65W

Пред некое време ги разгледував, тоа што бараш да ти снима цело време претпоставувам сакаш да снима и во случај на паркинг некој те чукне да го сними, претпоставувам само. Гледав има таква опција сама да се активира во случај на потрес.
Малку се „посолени“ цениве али сепак се гармин
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас барав нешто добро, ама не најдов па земав добар држач за телефон што се лепи на шофершајбна. Подобар квалитет амин. Телефонот во пуњач ако имаш потреба.

Ова е за проба со Redmi Note 5 снимано, ама заборавив на FullHD да ставам. Рачунај колата е дизел од 1998 камења во бубрег лечи :)

Држачот е од хубо маркет.


View: https://youtu.be/snBULhYUC4w


Сега гледам YT ептен го расипа квалитетот, многу е подобро локално. Сега ги гледам и клиповите снимани со RN9 pro со EIS и се врв.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,935
1,864
Скопје
Фала ви на сите за одговорите, идејата е да снима додека се паркирани колите, додека не го најдеме маалскиот мајмун што прави мајмунлаци по колите, или некој друг што ќе на*бе и за тоа што е правено пред него.

Камерчето што го пишав во првиот пост ми делува некако најдискретно, а и гледам по YouTube го фалат, и снима и додека се полни, само не знам како ќе се однесува (ова важи за било кое камерче) на ептен жешко и ептен ладно време, посебно на жешко, во затворена кола на сонце, и уште па ако го мава директно сонце.

Инаку може да се приклучи и на power bank, и да тера со денови, само не знам и power bank-от како ќе се однесува на ептен жешко и ептен ладно време, затоа сакам да го приклучам на константните 12V од акумулаторот.

Треба да видам и дали има константни 5V негде во колата, за да го избегнам и конверторот од првиот пост, зошто и тој ќе биде изложен на топло/ладно време, и не знам и тој како ќе се однесува на такви екстреми.

@D3N1EL: Вториот и третиот линк ти се до ист производ :)
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
А дали мислите на тоа утредента да запалиш и возиш?
Секое оптеретување на акомулаторот кога автомобилот не е запален, ќе ти го исцеди за кратко време.

Најдобра солуција камера со вградена батерија приклучена на power-bank од +20K mah.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,935
1,864
Скопје
А дали мислите на тоа утредента да запалиш и возиш?
Секое оптеретување на акомулаторот кога автомобилот не е запален, ќе ти го исцеди за кратко време.
Првo ќе тестирам да видам колку го цеди акумулаторот, па ќе видиме :)
 
Последна промена:

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,496
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Сега треба да е ок.

Доколку си уверен дека колата ќе ти запали нареден ден, тогаш овој вариант можеш да го искористиш со тоа што ќе го вметнеш кај осигурач кој има секогаш +.

@D3N1EL: Вториот и третиот линк ти се до ист производ
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,620
1,032
Што е ова со SitePlug линкови? Не ми ги отвара како шо треба.
Сега треба да е ок.

Доколку си уверен дека колата ќе ти запали нареден ден, тогаш овој вариант можеш да го искористиш со тоа што ќе го вметнеш кај осигурач кој има секогаш +.
Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
35
154
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
@Alucard ако направиш вака да ти снима цело време те молам пиши колку ампер часови акумулатор имаш и колку го цеди после цела вечер снимање, зошто и кај мене на паркинг има некој мајмун што му е интересно да краде капачиња од прскалки за фарови и ги крши па да го најдеме кој е мангупот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,935
1,864
Скопје
@Alucard ако направиш вака да ти снима цело време те молам пиши колку ампер часови акумулатор имаш и колку го цеди после цела вечер снимање, зошто и кај мене на паркинг има некој мајмун што му е интересно да краде капачиња од прскалки за фарови и ги крши па да го најдеме кој е мангупот.
Имам вакво, па ќе видам колку ќе влече со разни сетинзи, инаку од тоа што успеав да ископам по интернет, вика дека влече 240 mA, само не знам со какви сетинзи, и колку е точна информацијата...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,587
2,921
Овие камери трошат минимално струја. Ако влече 240 милиампери, ќе треба да работи повеќе од 200 часа за да го испразни акумулаторот.
За споредба, сијаличка за средно светло влече 4,5 А.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
202
171

Прочитај малце тука да видиш какви се камери има, иначе тоа ти што го бараш го подржаваат повеќе видови камери, да снима додека е паркирана колата и само на движење т.е motion detection ако помине некој во видното поле на камерата.
Се додава еден додаток за да не го празни акумулаторот.
Само друже све тоа си кошта бајаги ако сакаш подобар квалитет на слика и снимање во ноќни услови со предна и задна камера нормално.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
837
959
Исто и јас мислам дека не е дозволено. Многу сме назад со ваквите закони. Пред неколку години на враќање од Хрватска имав ставено GoPro да снима за секој случај. Поминав неколку земји и на крај на наша граница: "Знаеш дека не смееш да снимаш граничен премин?"
Во сите земји е забрането снимање на гранични премини, од секогаш било и ќе биде.

Во принцип на сите објекти каде што војска ги обезбедува, е забрането снимање ( гранични премини, брани за големи езера, извори на вода за град и слично )

А во врска со законите, не сме назад туку се смета за напред, го донесовме заедно во тек со европска унија, и законот е според нивни регулативи. Незаконски е да ме снимаш и да ми нарушуваш приватност, тоа е идеологијата. Во цела европа е исто.

Дали се сложувам со ова? не. Ми се допаѓа многу повеќе рускиот закон. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,935
1,864
Скопје
Се додава еден додаток за да не го празни акумулаторот.
Еве како изгледа уредчево за заштита на акумулаторот.
Или, нешто многу поедноставно, како на пример ова, ова, или ова, што ќе биде поврзано помеѓу акумулаторот и адаптерот од првиот пост :)
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
202
171
Или, нешто многу поедноставно, како на пример ова, ова, или ова, што ќе биде поврзано помеѓу акумулаторот и адаптерот од првиот пост :)
Абе нема поедноставно од тоа сто го објавив погоре на сликите,ако си инсталирал кажи ?

Ти кажувам од искуство дека ова е комплетен производ наменет за таа работа, и иде комплет со кабли и само го уштекуваш на осигурач и маса, а кошта околу 15 долари на амазон.

Пред неколку години инсталирав во едно возило и си работеше перфектно.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во сите земји е забрането снимање на гранични премини, од секогаш било и ќе биде.

Во принцип на сите објекти каде што војска ги обезбедува, е забрането снимање ( гранични премини, брани за големи езера, извори на вода за град и слично )

А во врска со законите, не сме назад туку се смета за напред, го донесовме заедно во тек со европска унија, и законот е според нивни регулативи. Незаконски е да ме снимаш и да ми нарушуваш приватност, тоа е идеологијата. Во цела европа е исто.

Дали се сложувам со ова? не. Ми се допаѓа многу повеќе рускиот закон. :)
Каква приватност жити се и какви Европски закони, „Е“ нема од Европа кај нас ниту ќе има. Дозволено е снимање со мобилен а не е дозволено со дашкем ради приватност? Надвор на улица? Дајте кај пишува ваква глупост да прочитаме да протолкуваме.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
124
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Во сите земји е забрането снимање на гранични премини, од секогаш било и ќе биде.

Во принцип на сите објекти каде што војска ги обезбедува, е забрането снимање ( гранични премини, брани за големи езера, извори на вода за град и слично )

А во врска со законите, не сме назад туку се смета за напред, го донесовме заедно во тек со европска унија, и законот е според нивни регулативи. Незаконски е да ме снимаш и да ми нарушуваш приватност, тоа е идеологијата. Во цела европа е исто.

Дали се сложувам со ова? не. Ми се допаѓа многу повеќе рускиот закон. :)
Испаѓа дека нашите само ја приметиле камерата според тебе :) Не сме до толку подобри од другите гарант.
А што се однесува до приватноста, тоа можеш да го имаш само дома.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,881
Членови
28,235
Најнов член
NikolaJovcevski
На врв Дно