Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за мерач на потрошувачка на е.енергија

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
251
248
www.youtube.com
Поздрав, ми треба мерач за потрошувачка на електрична енергија доколку некој знае кај би можел да најдам нека пиши.. btw.. видов на алиекспресс со blackfriday 500 денари али незнам колку се стабилни...
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.229
815
стабилни се,
мојот е од али,5/6 години е ставен во штекер и работи
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
304
118
Земи си вакво: 3.57€ 79% OFF|GIRIER Tuya Wifi Smart Plug 20A EU Smart Steckdose mit Power Monitor Timer Funktion 4200W Kompatibel mit Alexa google Hause|Smarte Fernbedienung| - AliExpress и ем имаш автоматизација, ем преглед на потрошувачка. Јас имам две 2-3 години.
Вакви имам дома 3 еве веќе втора година се, едното ми е надвор втора година на минусни температури и нема мака сега за сега.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
251
248
www.youtube.com
Вакви имам дома 3 еве веќе втора година се, едното ми е надвор втора година на минусни температури и нема мака сега за сега.
Си инсталираш апликација така и си следиш се..?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Riku

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
142
134
Си инсталираш Tuya апликација и следиш, управуваш и автоматизираш сѐ. Одлична апликација.
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
142
134
Да, истата апликација е, само брендирана Tuya или не. И да, сина или портокалова. :)
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.494
2.435
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Без cloud сервис работат овие Tuya?
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.317
1.158
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Имаат добар попуст или тоа им е реална цена, се погодија овие Tuya како бренд? Ја сакам да земам прекидачи за светло.

Edit:
Сега прочитав дека овие Tuya продаваат само лиценци да се користат нивните системи и целиот хардвер зависи од производителот.
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Броило не ти е доста? :cool:

И да не се совпаѓа, не можеш да докажеш.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
251
248
www.youtube.com
Па валјда не е доста друже, само што се јавив во ЕВН за информации околу потрошувачка и им кажав број на корисник и госпоѓата од таму ми вика господине вашата сметка за последен месец е 5700 ден.. еј а јас живеам со татко ми реално не трошиме ни приближно толку енергија само фрижидер, електричен шпорет и компјутер, од кога и реков да провери зошто е толку голема сметката на тоа добивам одговор господине има некаков проблем со отчитување на броило сега ќе поднесеме барање за корекција и јавете се за две недели. пс.. пред 2-3 месеци истото и се случи на мајка ми кога се јави во ЕВН прашање е само што ќе беше ако не се јавев требаше да платам 5700 а за што..? буквално колку и да се оградувам од тоа да користам некакви изрази ова нигде го нема..
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.081
Скопје
hackitfree.github.io
Па валјда не е доста друже, само што се јавив во ЕВН за информации околу потрошувачка и им кажав број на корисник и госпоѓата од таму ми вика господине вашата сметка за последен месец е 5700 ден.. еј а јас живеам со татко ми реално не трошиме ни приближно толку енергија само фрижидер, електричен шпорет и компјутер, од кога и реков да провери зошто е толку голема сметката на тоа добивам одговор господине има некаков проблем со отчитување на броило сега ќе поднесеме барање за корекција и јавете се за две недели. пс.. пред 2-3 месеци истото и се случи на мајка ми кога се јави во ЕВН прашање е само што ќе беше ако не се јавев требаше да платам 5700 а за што..? буквално колку и да се оградувам од тоа да користам некакви изрази ова нигде го нема..
Нигде го нема и тоа дека ветија од 13-15ч евтина струја -од 2ри Декември - па еве ништо. Јави се - стисни 1 стисни 2 и на крај - нема слободни оператори.
Дали тоа треба некој да дојде да испрограмира да смени тарифи на самото броило или од таму се регулира ?
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
251
248
www.youtube.com
Треба човек што е на терен да помини да чита броило барем јас така мислам мене ми рекоа да им се јавам за две недели а и во иднина најдобро било сам да проверувам и да ги известам.. плус и а ако сакаш да израчунаш се им е измешано демек потрошената енергија се дели на 4 недели секоа недела различно абе само да те украдат :D
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
765
382
Скопје Аеродром
Нигде го нема и тоа дека ветија од 13-15ч евтина струја -од 2ри Декември - па еве ништо. Јави се - стисни 1 стисни 2 и на крај - нема слободни оператори.
Дали тоа треба некој да дојде да испрограмира да смени тарифи на самото броило или од таму се регулира ?
Ако ти е дигитално, доаѓа човек со уред што ги чита броилата а воедно сега ќе става и ефтина тарифа. Најчесто е од 14-ти до 16-ти во месецот. Го имам видено на камера се задржува 10 секунди по броило.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.081
Скопје
hackitfree.github.io
Ако ти е дигитално, доаѓа човек со уред што ги чита броилата а воедно сега ќе става и ефтина тарифа. Најчесто е од 14-ти до 16-ти во месецот. Го имам видено на камера се задржува 10 секунди по броило.
Дигитално е - да..
Да бе , до 14ти-16ти јас ке мрзнам денски или треба двојно да платам за да се згреам - кога ветиле од 2ри да пуштат...
Енивеј тајмерот на електричното парно си го препрограмирав два саата да грее од 13 до 15ч како што ветија ... И ?
Топки ! :confused:
Едит - пак два саата не прави голема разлика - ама... Дај шта даш..
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
661
659
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.507
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно