Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за медија плеер

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Здраво дечки,
до сега бев на Raspberry Pi 4 8GB, но земав на тест Xiaomi TV Box S Gen 2 и ставив Stremio + Kodi и морам да признаам дека искуството е далеку по smooth. Од сетирање, до користење.
Гледам дека користи Google TV, а верзијата му е 11. Нешто чепнав на нет и наворно дигнале на 12ка ама вратиле назад заради перформанси, конкретно за уредов. Немам прочачкано дали може на своја рука да го кренам на 13ка, преку флеш или рутирање или како и да е процедурата (iOS корисник сум и немам многу контакт со Андроид).

Сакам сега и останатите Raspi да ги сменам со медија плеери.

Освен Nvidia Shield кој секогаш е на прво место за наменава, кој друг уред има најдобри перформанси, временски да е отпорен и да може апдејт да прави бар во догледно време, а го има кај нас на маркет.
Што препорачувате?

Фала ви,
S@
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Јас преминав од Raspberry Pi на Amazon Fire Sticks 4K пред 3-4 години, и до сега сум супер задоволен. Користам KODI и Stremio - не секојдневно но доста често.

Баш денес стигна еден Fire Stick 4K Max (gen 2) за еден колега, верувам дека е уште помазно искуство од Fire Stick 4K кои ги имам.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Јас преминав од Raspberry Pi на Amazon Fire Sticks 4K пред 3-4 години, и до сега сум супер задоволен. Користам KODI и Stremio - не секојдневно но доста често.

Баш денес стигна еден Fire Stick 4K Max (gen 2) за еден колега, верувам дека е уште помазно искуство од Fire Stick 4K кои ги имам.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Што оперативен вози?
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Што оперативен вози?
Android, ама Amazon кастомизиран, не знам точно која верзија. Прилично е затворен (нема Google Play) но има решенија за sideload на апликации.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.246
1.432
Освен Nvidia Shield кој секогаш е на прво место за наменава, кој друг уред има најдобри перформанси, временски да е отпорен и да може апдејт да прави бар во догледно време, а го има кај нас на маркет.
Што препорачувате?
Перформансите зависат од процесорот, повеќето уреди користат Ѕ905х4 ЦПУ, но има уреди кои користат и Ѕ922 процесор кои се далеку помоќни овде можеш да видиш кои ЦПУ ги има во ваквите уреди
 

M@RKO

Gaining Experience
3 јуни 2009
1.017
249
Xiaomi TV Box S Gen 2 мислам дека е добра варијанта си има Google play и колку што знам е Android TV поточно Google TV и има поубав интерфејс (мени изглед) оперативните системи што ги имаат некој телевизори. Ако немате таков телевизор ова е предобро.

Јас имам телевизор со Android TV и предобро искуство особено и ако телефонот ти е Android може преку телефон од Google Play store да инсталираш апликации, со апликацијата send file to tv да пррфрлаш работи од телефон на боксот/телевизорот или пример АPK инсталации на апликации кој ги нема на Play store, Сast функција и многу друго.
 
Последна промена:

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Xiaomi TV Box S Gen 2 мислам дека е добра варијанта си има Google play и колку што знам е Android TV поточно Google TV и има поубав интерфејс (мени изглед) оперативните системи што ги имаат некој телевизори. Ако немате таков телевизор ова е предобро.

Јас имам телевизор со Android TV и предобро искуство особено и ако телефонот ти е Android може преку телефон од Google Play store да инсталираш апликации, со апликацијата send file to tv да пррфрлаш работи од телефон на боксот/телевизорот или пример АPK инсталации на апликации кој ги нема на Play store, Сast функција и многу друго.
Јас имам SONY Андроид и интерфејсот е различен од овој на Xiaomi. Сонито е Android TV, a Xiaomi e Google TV. Слични се ама не се исти.
Ако не е тоа случајот тогаш разликата е во верзиите. На Xiaomi e 11, а на SONY мислам дека е 8ца.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.577
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

M@RKO

Gaining Experience
3 јуни 2009
1.017
249

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
355
286
Здраво дечки,
до сега бев на Raspberry Pi 4 8GB, но земав на тест Xiaomi TV Box S Gen 2 и ставив Stremio + Kodi и морам да признаам дека искуството е далеку по smooth. Од сетирање, до користење.
Гледам дека користи Google TV, а верзијата му е 11. Нешто чепнав на нет и наворно дигнале на 12ка ама вратиле назад заради перформанси, конкретно за уредов. Немам прочачкано дали може на своја рука да го кренам на 13ка, преку флеш или рутирање или како и да е процедурата (iOS корисник сум и немам многу контакт со Андроид).

Сакам сега и останатите Raspi да ги сменам со медија плеери.

Освен Nvidia Shield кој секогаш е на прво место за наменава, кој друг уред има најдобри перформанси, временски да е отпорен и да може апдејт да прави бар во догледно време, а го има кај нас на маркет.
Што препорачувате?

Фала ви,
S@

Apple tv
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Скапо е ова а и нема сигурно Stremio и Kodi и некојa IPTV aпликација за тв листа да му ставиш.
Имаш Tivimax Premium, GSE Smart IPTV Pro и други.
Телевизорот се препороди кога го заменив со Android, брзина и лизга при скролање, тоа далечинското на допир е струја.
Единствена голема мана е шо нема усб порта, па треба преку компјутер да му се пристапи на неговата ип адреса преку VLC player за да му се префрлат видеа. Ова за некои корисници може да биде голема замаранција и ќе го хејтаат оправдано. Но, многу едноставно може да се поврзе со Мек компјутер и да се стрима преку Airplay.
Сума сумарум, за стриминг е топ, веројатно и за гејмање преку Apple Arcade е солиден пошто може и контролер да му се поврзе, ама за внесување сопствени филмови и серии е замаранција.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
355
286
Скапо е ова а и нема сигурно Stremio и Kodi и некојa IPTV aпликација за тв листа да му ставиш.

Човекот побара ресивер со перформанси ако добро прочита, не побара играчка.

Инаку околу IPTV листа имаш еден куп апликации на Apple TV. И тоа апликации со IMDB api и омоти за филмови и се. За smooth и перформанси, излишно е да се прави муабет.

Околу Stremio и Kodi, незнам навистина во ова време на Dolby Vision / Atmos, која е потребата да гледаш филм со кино снимка, плус покрај толку on demand сервиси што ги има моментално. Настрана што ете ако не си во можност за таков сервис имаш DLNA имаш Infuse, Emby, MRMC, Synology.

Единствена голема мана е шо нема усб порта, па треба преку компјутер да му се пристапи на неговата ип адреса преку VLC player за да му се префрлат видеа. Ова за некои корисници може да биде голема замаранција и ќе го хејтаат оправдано. Но, многу едноставно може да се поврзе со Мек компјутер и да се стрима преку Airplay.

Каква усб порта? Кој побогу користи уште усб порта во локална мрежа?

PLEX, Emby, Synology, MRMC, или било кој медиа сервер.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1.905
1.453
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Човекот побара ресивер со перформанси ако добро прочита, не побара играчка.

Инаку околу IPTV листа имаш еден куп апликации на Apple TV. И тоа апликации со IMDB api и омоти за филмови и се. За smooth и перформанси, излишно е да се прави муабет.

Околу Stremio и Kodi, незнам навистина во ова време на Dolby Vision / Atmos, која е потребата да гледаш филм со кино снимка, плус покрај толку on demand сервиси што ги има моментално. Настрана што ете ако не си во можност за таков сервис имаш DLNA имаш Infuse, Emby, MRMC, Synology.Каква усб порта? Кој побогу користи уште усб порта во локална мрежа?

PLEX, Emby, Synology, MRMC, или било кој медиа сервер.
кој кажува дека гледаме кино снимки, кодиво ти е се во еден он деманд ,со платен дебрид кој кошта 3евра гледаш све

1711365729895.png
 

M@RKO

Gaining Experience
3 јуни 2009
1.017
249

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
355
286

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.317
1.074
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ок и? Ова сето се прави во лан мрежа. Која е потребата да имам Коди?

Која е потребата да стримаш од лан?

Човеко побара медиа плеер, не сервер.

Коди со дебрид е сосема доволно. Тоа супер ќе функционира и на Amazon Firestick 4k.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
355
286
Која е потребата да стримаш од лан?

Човеко побара медиа плеер, не сервер.

Коди со дебрид е сосема доволно. Тоа супер ќе функционира и на Amazon Firestick 4k.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Човекот побара медиа плеер да, но муабетот отиде на сервер. На крај краева секој со својата потреба, како што и погоре имав напишано
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.875
4.689
Човекот побара плеер за Коди и Стремио. Доби препораки во првите 3-4 поста и тоа е тоа.
После тоа забегаа предлозите во сосема спротивен правец.
А и обичен андроид бокс од 30 евра ќе му врши работа за тоа што го бара (како што и имаше предлог)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.815
4.482
Formuler GTV/Z10/Z11 и ќе имаш и IPTV бокс у едно сосе Коди-то. За жал не ги носат кај нас, а апдејти има цело време.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Мене Андроид ТВ ми се свиѓа повеќе затоа што можеш да ги мрдаш горе-доле плејлистите. На Гугл ТВ не сконтав уште дали и како може.
Инаку не е идејата да симињам на сервер и после да глеам преку апликации, тоа го праев до сега и откако се пребацив на KODI (FEN + Real Debrid), а сега на Stremio + Real Debrid, не ми паѓа на памет да чувам медија сервер. Инстант ослободив 6 тера филмови и серии од Синолоџито.
Apple TV можеби е најдобриот хардвер, али треба Jailbreak и многу вратоломие.

Изгледа кај нас Xiaomi плеерот кој го имам јас е најдобар. Штета што не може да се стави на него Google TV 13.

Фала ви дечки!
 

FatCat

Gaining Experience
4 март 2022
120
65
Човекот побара плеер за Коди и Стремио. Доби препораки во првите 3-4 поста и тоа е тоа.
После тоа забегаа предлозите во сосема спротивен правец.
А и обичен андроид бокс од 30 евра ќе му врши работа за тоа што го бара (како што и имаше предлог)

нема да врши обичен андроид бокс од 30 евра работа.

јас земав еден и на некој филмови засецнува на некој временски интервал зависи,
мислам дека е нешто со 24фпс или 23.999 фпс филм а ова работи на 30 или 60 херци.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1.905
1.453
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Мене Андроид ТВ ми се свиѓа повеќе затоа што можеш да ги мрдаш горе-доле плејлистите. На Гугл ТВ не сконтав уште дали и како може.
Инаку не е идејата да симињам на сервер и после да глеам преку апликации, тоа го праев до сега и откако се пребацив на KODI (FEN + Real Debrid), а сега на Stremio + Real Debrid, не ми паѓа на памет да чувам медија сервер. Инстант ослободив 6 тера филмови и серии од Синолоџито.
Apple TV можеби е најдобриот хардвер, али треба Jailbreak и многу вратоломие.

Изгледа кај нас Xiaomi плеерот кој го имам јас е најдобар. Штета што не може да се стави на него Google TV 13.

Фала ви дечки!
jа го откачив реал дебрид поради што не е дозволено повеке уреди на различни ип адреси во исто време,одма те кинат, кај аллдебрид моментално 4 гледаме во исто време без банирање
 

M@RKO

Gaining Experience
3 јуни 2009
1.017
249
И без Debrit ќе врши рaбота Stremio. Јас така си гледам. Е сега ќе се изначекам и ќе кочи да го пуштам Oppenhimer во 4к HDR кој е 82.21 GB ама 720p и 1080p рипуван квалитет ќе си гледаш без проблем.

Секако засега немам добар интернет за да се пофалам дека сум гледал филм во 4К HDR или што ти ја знам квалитет голем на слика.

Xiaomi TV Box S Gen 2 па и Cromecast со Google tv не е лошо за тие цени кој се нудат кај нас. Врши работа за Kodi и Stremio a и за IPTV листа тв канали има апликации во Play store.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.999
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно