• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за маус

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Дајте препорака за маус некој до кај 1500ден - 1800ден макс не се бара ништо посебно едноставно добар за гејминг и изджливост (не за акање од земја него на кликови и слично) ја се мислев помеѓу овие некој да користел нешто од ова ? 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
+1, вреди да доплатиш нешто ситно да го земеш. ако стварно немаш, лоџитекот е добар избор, но ако веќе идеш на таа големина, би ти го препорачал Katar Pro , по lightweight верзија на Г102/203.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,080
1,288
Скопје
Anhoch PC Market Online - Mouse A4 V7MA Bloody Gaming USB Black Metal XGlide Activated

Маусот е како тенк. После 3 години користење скролот и кликовите му се како од прв ден. Нема разлика меѓу левиот и десниот клик иако левиот е кликнат x1000 од десниот. Претпоставувам дека и другите мауси од Bloody го имаат истиот хардвер освен што се разликуваат во обликот. Сензорите не им се нешто посебно но доовлно добри за секојдневна употреба.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
N

Добар е ако не му смета дека целиот shell крцка
Крцка? Хмм, 2 мауси вакви ми поминаа низ раце ниту еден не крцка. Еве го стискам сега низ рака нема никаков звук, али знам на што мислиш. Прсни му малце WD40 и ваљда нема да крцка повеќе
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Anhoch PC Market Online - Mouse A4 V7MA Bloody Gaming USB Black Metal XGlide Activated

Маусот е како тенк. После 3 години користење скролот и кликовите му се како од прв ден. Нема разлика меѓу левиот и десниот клик иако левиот е кликнат x1000 од десниот. Претпоставувам дека и другите мауси од Bloody го имаат истиот хардвер освен што се разликуваат во обликот. Сензорите не им се нешто посебно но доовлно добри за секојдневна употреба.
Не сум користел до сега али ми личат на мн underrated дека се
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
180
290
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Супер се, единствено имаат заштедено на софтверот.
И јас го користам истиот @Вајкинг што го спомна, презадоволен сум. Го имам веќе 4 години, мака нема. Според мене за 1100 ден. нема подобар глушец, тоа е мое мислење.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
И јас го користам истиот @Вајкинг што го спомна, презадоволен сум. Го имам веќе 4 години, мака нема. Според мене за 1100 ден. нема подобар глушец, тоа е мое мислење.
Уште еден горд корисник на истиот. Страшно добро ми лежи на рака. И нејќе бре да рикне да си земам друг...

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
44
63
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
G102 е најдобриот избор за таа цена според мене, aко веќе доплаќаш провери го Razer Viper Mini.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
99
227
Скопје
На каналов имаш детални ривјуа за сите глувци.
Ако си навистина буџет лимитиран, оди со G102.
Naginata е добар но немаат сензорска оптимизација - каков што го добиваат од pixart така го користат.

Кога се бира глушец мора да се посвети внимание на видот на coating на глушецот, свичовите, обликот, сензорот и mouse feet.
Во зависност од тоа каков жанр игрици играш, се менува и глушецот за препорака.

Ако си за mostly FPS, lightweight, small mouse им прилега на многу повеќе луѓе. (пример Viper Mini, Zowie Divina S2, razer Orochi V2, Glorious model O- итн)
Dont take my word for it, ѕирни го Rocket Jump Ninja. Дечкото го дизајнираше еден од најдобрите глувци во светот моментално Xtrfy MZ1 (но не е wireless, YET)
View: https://youtu.be/CohY81HL2-E


За второ мислење, поради потребата во Apex Legends за aim snapping како во CS/Valorant, ADS/Reflex/Vertical Aiming како во Overwatch и FastPace како Call of Duty ѕирни ги професионалците Mande, AceU , ImperialHal , Albralelie итн...

Имаш и Viper Mini Wireless копија од Delux M800 во склоп на твојот буџет , на алиекспрес - линк :)

Инвестирајте во подобар маус/тастатура. Секој ден го малтретирате. Скокот е еквивалентен на тој од 60Hz на 240Hz монитор.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
абе не ми треба нешто посебно не сум некој страшен гејмер па да бирам маус врз основа на жарнот најмногу ми треба изджливоста да трае да не зимам секоја година маус а за тоа мислам дека или G102 или P91Pro ќе успеат најмногу да постигнат бидејки и јас знам за A4 дека се долготрајни а за Logi уште ја користам тастарутата од пред 7 год
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
316
229
абе не ми треба нешто посебно не сум некој страшен гејмер па да бирам маус врз основа на жарнот најмногу ми треба изджливоста да трае да не зимам секоја година маус а за тоа мислам дека или G102 или P91Pro ќе успеат најмногу да постигнат бидејки и јас знам за A4 дека се долготрајни а за Logi уште ја користам тастарутата од пред 7 год
Третиот избор што го имаш наведено (Logitech G102) најтопло би ти го препорачал;). Од лично искуство можам само да ти потврдам дека маувчето е одлично, го измлатив од работа и се уште нема покажано било какви знаци на крцкање или било какви други проблеми кои се типични за сите мауси. И за стандардна работа и за гејминг го користам(y). Во секој случај доколку се одлучиш да го одбереш овој модел нема да згрешиш.
На почетокот ми беше чудно кога се префрлив на него, бидејќи претходно бев навикнат на еден гломазен што го имав, но со тек на време ми легна брзо на рака.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Anhoch PC Market Online - Mouse A4 V7MA Bloody Gaming USB Black Metal XGlide Activated

Маусот е како тенк. После 3 години користење скролот и кликовите му се како од прв ден. Нема разлика меѓу левиот и десниот клик иако левиот е кликнат x1000 од десниот. Претпоставувам дека и другите мауси од Bloody го имаат истиот хардвер освен што се разликуваат во обликот. Сензорите не им се нешто посебно но доовлно добри за секојдневна употреба.
Јас овој маус го купив од бувљакот кај кванташки пред 2 години, за 50 денари и уште го користам. Си работи тип топ уште од прв ден, освен што копчињата во средината (за разни режими на работа) некогаш не регистрираат клик, ама не ни ги користам. Одличен маус е, поготово за таа цена по која што го земав мислам дека нема подобар. :cool:
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,019
2,515
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Третиот избор што го имаш наведено (Logitech G102) најтопло би ти го препорачал;). Од лично искуство можам само да ти потврдам дека маувчето е одлично, го измлатив од работа и се уште нема покажано било какви знаци на крцкање или било какви други проблеми кои се типични за сите мауси. И за стандардна работа и за гејминг го користам(y). Во секој случај доколку се одлучиш да го одбереш овој модел нема да згрешиш.
На почетокот ми беше чудно кога се префрлив на него, бидејќи претходно бев навикнат на еден гломазен што го имав, но со тек на време ми легна брзо на рака.
Немој толку топло,и така изгоревме веќе :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас бев во дилема пред некој месец, и земав Logitech G502, фантастичен маус.
 
8 април 2014
16
10
јас лично прекрши многу мауси, од ефтините секако, ама на крајо си направи математика и заклучи дека ојделе 3000-4000 денара,
и за да не продолжам со истото темпо зема си rival 300, околу 60евра беше, и малку тешко ми дојде навиката од рокање у масата со поскапо маусче
и уште си го чувам, малце ми е голем, ама поновите од 310 серија па нагоре се пократки за нијанса шо мислам дека ке лежат поубаво,
али тоа е личен вкус.
Ако имаш шанса да пробаш повеќе мауси би било најдобро решение за правилен избор,
ама уште подобро да ти легне ке мораш малку да гејмаш повеќе, кантер на пример со мапа за вежбање кај што излават ботови цело време ќе дознаеш после пола саат колку е добар маусо за тебе,
едноставно повторувањето е мајка на знаењето, колку повеќе повторуваш една акција толку повеќе самодоверба ке имаш ( и у сите сфери општо у живото :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
272
164
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
во тој ценовен ранк - било кој од a4tech bloody
предобри се за парите
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Врвни глодРи се ligitech g502 и razer basilisk v2 . Јас преднист му давам на рејзерот поради подобар скрол и сетинзи за истиот, подобар сензор 650 ips vs 400ips кај g502 и оптички свичеви кај рејзер кој се поекспресни но доколку не си про про фпс гејмер не ти значи многу освен работен век на свичевите кај рејзер што имаат поголем работен век од 70 мил клика наместо 50мил кај г502. Г502 е потежок и е поквалитетно изработен. Ергономски се 90% исти. ко сакаш маус кој ке ти трае земај еден од тие 2.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,108
2,684
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Дечки, не најдов соодветна тема па ќе прашам тука ... Потребни ми се тефлонски подлоги за logitech g502 ? Кај да барам, анхоч, сетек ?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Дечки, не најдов соодветна тема па ќе прашам тука ... Потребни ми се тефлонски подлоги за logitech g502 ? Кај да барам, анхоч, сетек ?
Јас за мојот mx1000 најдов на али по смешна цена. Не знам колку ќе ти помогне ова ама ете да спомнам.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Дечки, не најдов соодветна тема па ќе прашам тука ... Потребни ми се тефлонски подлоги за logitech g502 ? Кај да барам, анхоч, сетек ?

најдобрите/најновите на Tiger се ICE, убедливо најбрз глајд ќе имаш на нив. Ако не, Arc 2ките избери ги.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно