1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за матична со 6+ PCI-Express слотови

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од skullmonkey, 21 Мај 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  За GG.MK ни треба матична што ќе има бар 6 слотови PCI-Express за да можеме да ги штекнеме capture картичките. Ако има повеќе уште по добро. Картичките бараат бар х4 PCI-Express слотови. Имал ли некој искуство со ваква матична и дали кај нас по продавници видел вакво нешто?

  Фала.
   
 2. shifty

  shifty
  Модератор

  974
  1,266
  5 Септември 2009
  Јави на @gOJDO ако не го продал 5960X-от, таа платформа има 40x PCI-E, поновиве се доста осакатени или пак барај x79, x99 платформа на старо со тоа што барем кај X99 PCI-E ти зависат од процесорот ти треба Х процесор за 40х PCI-E. Aко ти треба стриктно 24 линии за PCI-E или барај платформа на старо или припреми малку поголем буџет. Ryzen-от мислам дека има 28 PCI-E ама не сум сигурен колку се користат од самата платформа, додека Intel тековниве процесори испаѓаат од игра.
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,437
  11,036
  23 Јануари 2008
  Манга
  Отиде таа платформа денот по објавата
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 5. shifty

  shifty
  Модератор

  974
  1,266
  5 Септември 2009
  Спреми си буџет за х399, со тоа што повеќето плочи се со 5х 16x pci-e слотови + една m.2 to pci-e 4x адаптер картичка. Таму имаш 66 PCI-E линии на располагање ама направи си double-check за компатибилност со картичките кои планираш да ги користиш.
   
  На skullmonkey и gOJDO им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,437
  11,036
  23 Јануари 2008
  Манга
  64 PCI-e 3.0 линии...пред 5 минути зборевме и истото му го препорачав :)
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има ова кај нас?
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,808
  2,040
  19 Јули 2013
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. shifty

  shifty
  Модератор

  974
  1,266
  5 Септември 2009
  Само следниве две плочи:
  - Gigabyte X399 AORUS Gaming 7
  - Gigabyte X399 DESIGNARE EX

  x399.png

  Еве и линк за споредба со останати плочи TR4. Однапред информирај се доколку некој ги користи плочиве во pci-e конфигурација како твоите потреби, да не наидеш на други потешкотии/лимитации.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ми смета дека е SDI интерфејс. Ќе мора да си играм со активни конвертори и струја.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,808
  2,040
  19 Јули 2013
  Имаш и со 8 влеза/излеза
  SDI e стандардот за пренос на ав сигнал во професионална продукција. Се друго е импровизација.
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,831
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  1080p е. За лонг трм не сакам.

  Пред некое време фино лепо си излегла нова картица, 5ти Март, точно каква ми треба. Со три вакви веќе имам 12 канали.
  DeckLink – Tech Specs | Blackmagic Design
   
  Последна промена: 21 Мај 2019

Сподели

Вчитување...