1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за машина за перење на алишта

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од FLEGMA, 6 Март 2018.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Предлог за машина 7~8Kg до макс. 30.000?

На viktorce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lumixoid

lumixoid
    Gaining Experience

126
    140
    22 Септември 2008
    LG Direct Drive било која што ти одговара по килажа, вртежи и цена.

На goran_oh и FLEGMA им се допаѓа ова.
  3. smole

smole
    Unstoppable

3,267
    3,794
    18 Април 2007
    Baraj Bosch vo elipso.mk

На Oktar и FLEGMA им се допаѓа ова.
  4. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

765
    389
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    НАЈБИТНО барај некоја што не игра на пр. Горење. Ќе треба да стражариш при перење.

5. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Некој да даде предлог од лично искуство?

6. null_ptr

null_ptr
    On your way to fame

598
    575
    20 ноември 2013
    Машко
    Првата ја користиме веќе една година, втората некаде 5-6 месеци

WW70K5210UX
    WF70F5E0W2W

мораше со силикон да се фиксираат на плочките бидејќи лизгави инаку моите се презадоволни, одлично работат, еден куп опции и за разлика од постарите далеку "паметни"....
    ако ги преполниш - не стартуваат а исто и ако нема вода или не се затворени вратата нормално... одложени стартови, пена парти итд

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lynx

lynx
    Unstoppable

3,397
    3,118
    4 Септември 2008
    Јас би одел со некоја што има најмногу гаранција, како на пример Беко. Поарно модел од 15.000 што после пет години и да се расипе да ја фрлиш и да купиш уште една таква со пет годишна гаранција него ли некој си ултра скап модел. Ова ти кажувам од искуство каде машина се пушта секој ден, а има денови и по 2-3 пати. Последниве 10 години ова е трета машина, и тоа последнава е Беко само поради гаранцијата.

Нема квалитет без разлика на брендот и моделот барем не што очекуваме квалитет од порано, да ни трае сто години.

Software, Lokvan и на architect им се допаѓа ова.
  8. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,105
    3,271
    2 Септември 2012
    Машко
    Ние оваа ја имаме со 2 години гаранција, 7 години гаранција за обезбедување резервни делови околу 24к беше купена од Агротехна пред 2-3 години.
    Квалитетно машинче, многу подобра од предходните Горење што ги имавме кои се распаѓаа после 2-3 години. :)

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Неќум квалитет за 100 години. Сакам да прави центрифуга без никаков проблем, без скокања низ купатило и слични акробации.
    Брза центрифуга и ..то.

Читам по нет дека, конкретно Горење, одбиваат да прават центрифуга заради лош распоред на алишта (да фак!) заради не знам што и слични небулози.
    Гледам на Тубе дека не исфрлаат вода, смрдат и слични глупости.

Ми иде да појдам да ја купам првата Беко машина која ќе ми падне во видно поле и да престанам да се оптеретувам со ова. Аман!

10. freeman

freeman
    Gaining Experience

181
    180
    8 Март 2010
    На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. viktorce

viktorce
    Gaining Experience

369
    265
    13 Март 2015
    Машко
    Барај whirpool со слим дизајн се. Јас пред 3 месеци кога купив случајно ја видов во салон и по препорака ја земав.
    МНогу е помала, па може да ја сместиш секаде а габартитот и е ист 6кг. Од перформансите сум задволен. Тивка, пере убаво. Кога денес би бирал повторно би земал таква
    Се работи за 6 кг. Ако бараш поголема тогаш скокни го мојот пост.
    Беко се отпад и не вреди да се земе. Комшијата купи мини шпорет и кога пушта една рингла двете му греат.:D

На DennyMK и FLEGMA им се допаѓа ова.
  12. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

259
    248
    25 Април 2011
    WM12T460BY ја имаме повеќе од 6 месеци заедно со сите други апарати од Siemens презадоволни. Исто така со LG нема да згрешиш.

На FLEGMA и igor_igor им се допаѓа ова.
  13. maci

maci
    On your way to fame

2,910
    656
    2 Април 2008
    Ако ја чуваш во купатило каде што има влага од туширање за две години ќе покаже знаци на корозија.истотака од влагата највеќе страда електрониката.
    Јас имам фаворит,400 ветежи,најобична од 2004 па нон стоп ја пуштаме.уште тера.нема квар до сега.но има мали знаци на корозија.

Битно е да е со 800-1000 вртежи.

се што е повеќе вртежи,ќе ги цеди ама и ќе ги гужва и за кратко време ќе страдаат лагери.
    И Јас би земал беко или некоја друга со повеќе гаранција.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

14. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    Претходно само кликнав лајк на постот за машини Бош, ама гледам дека уште расправате безпотребно. Значи, Бош. Јас имам Vario Perfect Serie 8 Eco Silent Drive со могуќност за 9 кила. Машината тежи околу 90 и нешто ситно кила. Мрдање нема, како е поставена пред 2,5 години ни милиметар се нема поместено. Досега немало проблеми ама па и релативно нова е. Да не заборавам, тивка е прилично. Цената и беше околу 600 евра. Незнам дали уште го има истиот модел ама барем ти е јасно у која серија да гледаш. Имаат и серија 9 ама оверкил беше цената.

FLEGMA, goce03 и на smole им се допаѓа ова.
  15. smole

smole
    Unstoppable

3,267
    3,794
    18 Април 2007
    Samsung имам дома и е шит.

Летоска у перална перев поголеми ствари у Bosch Series 6 или 8, не се сеќавам, не се слушаше центрифугата, ама буквално. Ѕвер од машина.

Горење е тотално срање и на најголем непријател не би препорачал, од последно земени 4 ствари Горење сите се сјебаа (шпорет, блендер, лебоправач и уште една ства што не се сеќавам што беше) + тие у сервис се прават многу паметни па треба со нив да се натегаш.

Ако сакаш најнерасиплива т.е. леснопоправлива машина земи некоја без LCD екрани и остали чуда.

На goce03 и Lokvan им се допаѓа ова.
  16. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,450
    6 ноември 2007
    Леле машини за перење се расправаат... лудило.
    Ја земав лeтоска Whirlpool AWE 60410. Ја има уште во Сетек. Горно полнење, не зафаќа простор, не скока, има макс 1000 обртаи. и 20тина програми.
    Најкористени
    -Црни алишта имаш на 40'C, 45мин програма со еднаш земање прашак.
    -Црни алишта 50мин програма исто 40'C со двапати земање прашак за погнасни алишта.
    - Програма за кување бели алишта на 90'C, мислам трае 2 саати. 2 води/2 прашаци.
    Воглавно сите програми идат на 1000 обрати. Ако некоја нема а сакаш да ти излезат посуви алишта. Си наместиш мануелно само да ги изврти 10мин. и се сушат до наредна ден без проблем.

На mnikolce и Глупав им се допаѓа ова.
  17. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,885
    921
    3 Март 2018
    Да горење прават проблем. Беко имам, да ставиш поголема ткаениа, јакна на пример знае да скока, мада еднаш ми се има десено да скока кога перев некои навлаки(подебели) од столици. Цревото за одвод мора да е правилно поставено, инаку Замирисува. Со бонукс ептен слабо чисти. Ефтини се. Ако си во можност заобиколи ја. Бошот за 2-3 год ја скина гумата напред, требаше да се тегнам 120км за сервис и ја дадоја бакшиш. Сименс призведуваат електроника за машините, а кало целина не би знаел да ти кажам, пошто сум немал.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ARMac

ARMac
    Орган

6,606
    7,648
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Пред 4-5 месеци земав Беко 8 кг, 5 год. гаранција и сум презадоволен до сега. Предходно имав исто Беко траеше 10 год, па се скина гума и на крај почна да не влече омекшивач па реков доста и е иначе моторот беше коска уште.

Слика.

На FLEGMA, flashgordon007, cipiripi и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,779
    3,885
    12 Јануари 2016
    Машко
    ^
    Ова. :)
    Механички дајал за сетирање, и пар лед сијалички за сигнализација на активност.

Јас би укажал уште и на следново, според некои муабети од нет бројот на вртежи (рпм) бил обратнопорционален со склоноста кон расипување. Од друга страна, повеќе рпм е еднакво на посуви алишта после перење. Значи треба некој компромис со рпм, а најбрзовртечката не е и најдобрата машина за перење.

П.С. одличен избор на подфорум. :tease:

20. Balanar

Balanar
    Баниран/a

1,066
    1,161
    6 Декември 2016
    Машко
    Каква тема :geek:
    Цареви сте еј, да побара некој препорака/предлог за пластична тапа за шише - исто ќе падне јак дијалог :cool:

Глупав, DennyMK и на NecrotoX им се допаѓа ова.
  21. bakigvg

bakigvg
    Intern

90
    33
    28 Јуни 2016
    Машко
    Оваа тема е веќе конкуранција на оној женскиот форум Фемина :kiss:

На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  22. ARMac

ARMac
    Орган

6,606
    7,648
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Еј има една финта. Бев во Горење пред да ја купам оваа и тогаш ја сфатив што е работава со килограмите.

Има машини што се наводно 8 кила, ама бубањот е толку плиток што неможеш да ја напуниш да тежи толку. Така да земав ѕидарско метро со мене и во Нептун ги мерев бубњите (бубњовите?).

Има кратки 8кг машини што се 40 цм (цели) со бубањ од 25цм длабочина, а оваа е 55 цм (цела) со бубањ од 35 цм длабочина. За да можеш ко човек јорган да испереш.

И ќе земеш поубав омекшивач да ти мирисаат алиштата како пролетно утро на планина.

@FLEGMA кога ќе пере жена ми ќе ти пуштам видео од центрифугата.

Последна промена: 7 Март 2018
    На FLEGMA, bicikle, Draynor и уште 2 други им се допаѓа ова.
  23. malimali

malimali
    Gaining Experience

119
    52
    17 Јануари 2011
    Еве да се умешам малку, дали некој користи машина за перење алишта со горно полнење и како е задоволен

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  24. kirev

kirev
    Unstoppable

5,298
    3,701
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Сериозно: врвка од дуксер ја снема после перење а не е у предниот филтер. Има ли некои други такви места како филтер кај што може да е?

На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
  25. malimali

malimali
    Gaining Experience

119
    52
    17 Јануари 2011
    Може да е замотана на пумпата за исфрлање вода кај филтерот погледни поубаво или да е исфрлена со водата заедно и последна опција помеѓу барабанот и гумата дека се затвара вратата

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...