1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за машина за перење на алишта

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од FLEGMA, 6 Март 2018.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,700
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Предлог за машина 7~8Kg до макс. 30.000?
   
  На viktorce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  126
  140
  22 Септември 2008
  LG Direct Drive било која што ти одговара по килажа, вртежи и цена.
   
  На goran_oh и FLEGMA им се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Baraj Bosch vo elipso.mk
   
  На Oktar и FLEGMA им се допаѓа ова.
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  765
  389
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  НАЈБИТНО барај некоја што не игра на пр. Горење. Ќе треба да стражариш при перење.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,700
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Некој да даде предлог од лично искуство?
   
 6. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  598
  575
  20 ноември 2013
  Машко
  Првата ја користиме веќе една година, втората некаде 5-6 месеци

  WW70K5210UX
  WF70F5E0W2W

  мораше со силикон да се фиксираат на плочките бидејќи лизгави инаку моите се презадоволни, одлично работат, еден куп опции и за разлика од постарите далеку "паметни"....
  ако ги преполниш - не стартуваат а исто и ако нема вода или не се затворени вратата нормално... одложени стартови, пена парти итд  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Јас би одел со некоја што има најмногу гаранција, како на пример Беко. Поарно модел од 15.000 што после пет години и да се расипе да ја фрлиш и да купиш уште една таква со пет годишна гаранција него ли некој си ултра скап модел. Ова ти кажувам од искуство каде машина се пушта секој ден, а има денови и по 2-3 пати. Последниве 10 години ова е трета машина, и тоа последнава е Беко само поради гаранцијата.

  Нема квалитет без разлика на брендот и моделот барем не што очекуваме квалитет од порано, да ни трае сто години.
   
  Software, Lokvan и на architect им се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Ние оваа ја имаме со 2 години гаранција, 7 години гаранција за обезбедување резервни делови околу 24к беше купена од Агротехна пред 2-3 години.
  Квалитетно машинче, многу подобра од предходните Горење што ги имавме кои се распаѓаа после 2-3 години. :)
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,700
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Неќум квалитет за 100 години. Сакам да прави центрифуга без никаков проблем, без скокања низ купатило и слични акробации.
  Брза центрифуга и ..то.

  Читам по нет дека, конкретно Горење, одбиваат да прават центрифуга заради лош распоред на алишта (да фак!) заради не знам што и слични небулози.
  Гледам на Тубе дека не исфрлаат вода, смрдат и слични глупости.

  Ми иде да појдам да ја купам првата Беко машина која ќе ми падне во видно поле и да престанам да се оптеретувам со ова. Аман!
   
 10. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  265
  13 Март 2015
  Машко
  Барај whirpool со слим дизајн се. Јас пред 3 месеци кога купив случајно ја видов во салон и по препорака ја земав.
  МНогу е помала, па може да ја сместиш секаде а габартитот и е ист 6кг. Од перформансите сум задволен. Тивка, пере убаво. Кога денес би бирал повторно би земал таква
  Се работи за 6 кг. Ако бараш поголема тогаш скокни го мојот пост.
  Беко се отпад и не вреди да се земе. Комшијата купи мини шпорет и кога пушта една рингла двете му греат.:D
   
  На DennyMK и FLEGMA им се допаѓа ова.
 12. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  WM12T460BY ја имаме повеќе од 6 месеци заедно со сите други апарати од Siemens презадоволни. Исто така со LG нема да згрешиш.
   
  На FLEGMA и igor_igor им се допаѓа ова.
 13. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  Ако ја чуваш во купатило каде што има влага од туширање за две години ќе покаже знаци на корозија.истотака од влагата највеќе страда електрониката.
  Јас имам фаворит,400 ветежи,најобична од 2004 па нон стоп ја пуштаме.уште тера.нема квар до сега.но има мали знаци на корозија.

  Битно е да е со 800-1000 вртежи.

  се што е повеќе вртежи,ќе ги цеди ама и ќе ги гужва и за кратко време ќе страдаат лагери.
  И Јас би земал беко или некоја друга со повеќе гаранција.  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Претходно само кликнав лајк на постот за машини Бош, ама гледам дека уште расправате безпотребно. Значи, Бош. Јас имам Vario Perfect Serie 8 Eco Silent Drive со могуќност за 9 кила. Машината тежи околу 90 и нешто ситно кила. Мрдање нема, како е поставена пред 2,5 години ни милиметар се нема поместено. Досега немало проблеми ама па и релативно нова е. Да не заборавам, тивка е прилично. Цената и беше околу 600 евра. Незнам дали уште го има истиот модел ама барем ти е јасно у која серија да гледаш. Имаат и серија 9 ама оверкил беше цената.
   
  FLEGMA, goce03 и на smole им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,267
  3,794
  18 Април 2007
  Samsung имам дома и е шит.

  Летоска у перална перев поголеми ствари у Bosch Series 6 или 8, не се сеќавам, не се слушаше центрифугата, ама буквално. Ѕвер од машина.

  Горење е тотално срање и на најголем непријател не би препорачал, од последно земени 4 ствари Горење сите се сјебаа (шпорет, блендер, лебоправач и уште една ства што не се сеќавам што беше) + тие у сервис се прават многу паметни па треба со нив да се натегаш.

  Ако сакаш најнерасиплива т.е. леснопоправлива машина земи некоја без LCD екрани и остали чуда.
   
  На goce03 и Lokvan им се допаѓа ова.
 16. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,450
  6 ноември 2007
  Леле машини за перење се расправаат... лудило.
  Ја земав лeтоска Whirlpool AWE 60410. Ја има уште во Сетек. Горно полнење, не зафаќа простор, не скока, има макс 1000 обртаи. и 20тина програми.
  Најкористени
  -Црни алишта имаш на 40'C, 45мин програма со еднаш земање прашак.
  -Црни алишта 50мин програма исто 40'C со двапати земање прашак за погнасни алишта.
  - Програма за кување бели алишта на 90'C, мислам трае 2 саати. 2 води/2 прашаци.
  Воглавно сите програми идат на 1000 обрати. Ако некоја нема а сакаш да ти излезат посуви алишта. Си наместиш мануелно само да ги изврти 10мин. и се сушат до наредна ден без проблем.
   
  На mnikolce и Глупав им се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,885
  921
  3 Март 2018
  Да горење прават проблем. Беко имам, да ставиш поголема ткаениа, јакна на пример знае да скока, мада еднаш ми се има десено да скока кога перев некои навлаки(подебели) од столици. Цревото за одвод мора да е правилно поставено, инаку Замирисува. Со бонукс ептен слабо чисти. Ефтини се. Ако си во можност заобиколи ја. Бошот за 2-3 год ја скина гумата напред, требаше да се тегнам 120км за сервис и ја дадоја бакшиш. Сименс призведуваат електроника за машините, а кало целина не би знаел да ти кажам, пошто сум немал.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Пред 4-5 месеци земав Беко 8 кг, 5 год. гаранција и сум презадоволен до сега. Предходно имав исто Беко траеше 10 год, па се скина гума и на крај почна да не влече омекшивач па реков доста и е иначе моторот беше коска уште.

  Слика.

  [​IMG]
   
  На FLEGMA, flashgordon007, cipiripi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,885
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^
  Ова. :)
  Механички дајал за сетирање, и пар лед сијалички за сигнализација на активност.

  Јас би укажал уште и на следново, според некои муабети од нет бројот на вртежи (рпм) бил обратнопорционален со склоноста кон расипување. Од друга страна, повеќе рпм е еднакво на посуви алишта после перење. Значи треба некој компромис со рпм, а најбрзовртечката не е и најдобрата машина за перење.


  П.С. одличен избор на подфорум. :tease:
   
 20. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,161
  6 Декември 2016
  Машко
  Каква тема :geek:
  Цареви сте еј, да побара некој препорака/предлог за пластична тапа за шише - исто ќе падне јак дијалог :cool:
   
  Глупав, DennyMK и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 21. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Оваа тема е веќе конкуранција на оној женскиот форум Фемина :kiss:
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еј има една финта. Бев во Горење пред да ја купам оваа и тогаш ја сфатив што е работава со килограмите.

  Има машини што се наводно 8 кила, ама бубањот е толку плиток што неможеш да ја напуниш да тежи толку. Така да земав ѕидарско метро со мене и во Нептун ги мерев бубњите (бубњовите?).

  Има кратки 8кг машини што се 40 цм (цели) со бубањ од 25цм длабочина, а оваа е 55 цм (цела) со бубањ од 35 цм длабочина. За да можеш ко човек јорган да испереш.

  И ќе земеш поубав омекшивач да ти мирисаат алиштата како пролетно утро на планина.

  [​IMG]


  @FLEGMA кога ќе пере жена ми ќе ти пуштам видео од центрифугата.
   
  Последна промена: 7 Март 2018
  На FLEGMA, bicikle, Draynor и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. malimali

  malimali
  Gaining Experience

  119
  52
  17 Јануари 2011
  Еве да се умешам малку, дали некој користи машина за перење алишта со горно полнење и како е задоволен
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сериозно: врвка од дуксер ја снема после перење а не е у предниот филтер. Има ли некои други такви места како филтер кај што може да е?
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 25. malimali

  malimali
  Gaining Experience

  119
  52
  17 Јануари 2011
  Може да е замотана на пумпата за исфрлање вода кај филтерот погледни поубаво или да е исфрлена со водата заедно и последна опција помеѓу барабанот и гумата дека се затвара вратата
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...