1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лунукс

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од K0bra, 2 Февруари 2018.

 1. K0bra

  K0bra
  Intern

  5
  0
  8 ноември 2017
  Машко
  Се работи за Asus K50C (Celeron 1.2 gz sis mirage)со Windows XP SP3 на кој сакам да инсталирам линукс на кој ќе немам проблем со графиката. Инаку го користам исклучиво за интернет.
   
 2. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  402
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Welcome

  Имам по дома едно Asus EEE laptop-че дуал кор со 2гб рам, се мачеше со Win7, ај реков линукс ќе му ставам, му ставив Ubuntu и со него кашлаше.

  Ми го предложија горенаведениот лета лаптопчево сега, интернет 4-5 таба без проблем. Пробај, тестирај, види али ако е за интернет овој ќе ти брка работа без проблем.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  236
  208
  7 Јули 2013
  Машко
  Веќе препорачаното, Ubuntu Mate или xUbuntu од таа фамилија. Инаку има и други алтернативи.
   
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
 5. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

 6. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  179
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Ако ти е исклучиво за онлајн употреба, би ти препорачал да пробаша CloudReady Neverware што во суштина е Chrome/Chromium OS, така да ќе си го трансформираш лаптопот во бесплатен и брз Chromebook. Персонално го користам, купив два старонови нетбуци со Атом процесор и им го инсталирав горенаведениот ОС. И супер работат, шибаат и двата иако се со Атом процесор.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...