1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за light видео едитор OS Ubuntu

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krema, 3 Април 2020.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имам потреба за едитирање на видео, да ги има барем основните транзиции, сечење, лепење и монтирање. :)
  Пребарував, но некако сите ми се исти, па ако некој има искуство нека препорача. :)

  OS Ubuntu
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  Kdenlive или Openshot
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ај како другарче те молам попрецизно, кој од тие два? :)
  KDE некако не ми е баш user frendly. :)
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  Све за љубав :)
  Openshot all the way

  Или ако допрва ти се учи тогаш Lightworks

  Имам 0 (нула) искуство со Linux а овие сум ги чепкал пошто се cross platform
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  Shotcut - Home
  Jaс овој го користам за такви основни захвати, релативно интуитивен е (има јутјуб туториали) и пошто е опенсорс не замара со реклами за платени верзии и слично.

  Без инсталирање: mltframework/shotcut
  Или ако сакаш да го инсталираш погледај овде: How to Install Shotcut Video Editor in Ubuntu 18.04, 18.10
   
  На bxxxn и krema им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Фала ви од срце. :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Инаку само како за инфо :)

  PC-то во потпис, кашла ко лудо со две траки, ама ќе издржи. :D
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  компјутер...не ги исполнува системските барања...
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се работи некако, не е како подмачкано но сепак врши работа.
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,572
  4,004
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Wondershare Video Editor - Супер е за почетници, едноставен и го има сето тоа што го бараш.
  Ко користев пред неколку години за аматерски видеа.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,706
  10,274
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не го бива за линукс.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...