• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за ласерски принтер / скенер

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво дечки, имав претходно HP Deskjet 2320 од анхоч земен, но заради неефикасноста на то колку троши, се решив да барам ласерски. примарна намена е печатење документи, црно бели, во боја ретко, да треба нешто за печатење, евентуално некојпат затребува и скенирање на документи. она шо го гледав со некоја (барем спрема мене пристојна) цена е следниот модел:


е сега не знам во однос на то еден наполнет тонер колку би можел да испечатам (црно - бело) ? за споредба, со инкџетот, се печатат околу 60тина страни црно бело, а нов кертриџ е 800 ден шо е тотално неисплатливо. препораки, сајтови, модели (шо е кај нас достапно) и искуства слободно споделете.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
Јас отидов во ХП сторе и се консултирав со нив околу модел и побитно дали има и какви се компатибилните (читај пиратски) тонери (кои и они ги продаваат) и врз база на тоа избрав модел - M130nw. И од кај нив купувам тонер за овој модел.

Немој да го полниш постоечкиот тонер, секогаш гледај да зимаш нов тонер, mojtoner и novaoffice се фирмите за компатибилни тонери (од двеве фирми зимам за канон и самсунг тонери).

Гледам хп сторе сега има neverstop некои нови али не се баш ефтини.

Било кој ласер ќе ти е поисплатлив од инк џет.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Јас отидов во ХП сторе и се консултирав со нив околу модел и побитно дали има и какви се компатибилните (читај пиратски) тонери (кои и они ги продаваат) и врз база на тоа избрав модел - M130nw. И од кај нив купувам тонер за овој модел.

Немој да го полниш постоечкиот тонер, секогаш гледај да зимаш нов тонер, mojtoner и novaoffice се фирмите за компатибилни тонери (од двеве фирми зимам за канон и самсунг тонери).

Гледам хп сторе сега има neverstop некои нови али не се баш ефтини.

Било кој ласер ќе ти е поисплатлив од инк џет.

Супер инфо. Кажи ми, за тој тонер шо го имаш, колку страни печатиш ако имаш некоја горе долу статистика?

Претпоставувам дека е во скопје хп сторе, а не сум од скопје така да преостанува телефонски да се слушнам. Битно ми е да нд ме кошта по 25 денари од страна со инкџетов ко сега туку да е пример многу пониска од то, за да се исплати
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,122
1,689
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Не постои полнење на тонери повеќе. Тој што полни ве молам купете му календар и посочете му која година е.

HP M28 троши CF244A кој е за 1000 страни
HP М130 троши CF217А кој е за 1600 страни

И двата тонери се околу 700ден.

Принтерите - Исти курац. М130 троа побрз и има модели со RJ45 конективити. М28 нема гајтан LAN само УСБ/Wifi
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Не постои полнење на тонери повеќе. Тој што полни ве молам купете му календар и посочете му која година е.

HP M28 троши CF244A кој е за 1000 страни
HP М130 троши CF217А кој е за 1600 страни

И двата тонери се околу 700ден.

Принтерите - Исти курац. М130 троа побрз и има модели со RJ45 конективити. М28 нема гајтан LAN само УСБ/Wifi
Дали тие два тонери можи да се користст за моделот горе шо го наведов од анхоч или на друг модел одговара?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
Дали тие два тонери можи да се користст за моделот горе шо го наведов од анхоч или на друг модел одговара?

CF244A e за принтерот од Анхоч - 700 ден / 800 ден е тонер а вика дека држи до 1000 страни што мислам дека реално никогаш не се толку него помалку.

Мој совет ти е да земеш принтер со ADF - можност да скенира до 30 страници автоматски (сам ги влече една по една), како на пример HP M130fn, M227sdn.

Duplex печатење е двострано печатење, самиот принтер во него го врти листот од другата страна и печати на двете. Ако можеш ова да си го дозволиш ова гоу фор ит.

Duplex скенирање е кога ги скенира двете страни од листот. Овој feature поретко го има кај поефтините MFP а и реално поретко затребува.
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
CF244A e за принтерот од Анхоч - 700 ден / 800 ден е тонер а вика дека држи до 1000 страни што мислам дека реално никогаш не се толку него помалку.

Мој совет ти е да земеш принтер со ADF - можност да скенира до 30 страници автоматски (сам ги влече една по една), како на пример HP M130fn, M227sdn.

Duplex печатење е двострано печатење, самиот принтер во него го врти листот од другата страна и печати на двете. Ако можеш ова да си го дозволиш ова гоу фор ит.

Duplex скенирање е кога ги скенира двете страни од листот. Овој feature поретко го има кај поефтините MFP а и реално поретко затребува.
Знам дека нема да извади реално 1000 страни но со сегашниов инкџет за 800 ден едвај 60 страни црно бело вади. Затоа барам ласерски шо сигурен сум дека околу 700 барем ќе ги извади црно бели. Имаше во хп сторе два шо ги меркам - 5690 ден црно бел со скенер, и 8990 колор до скенер. Модели немам сега, дали да зеам еден од двата?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
Знам дека нема да извади реално 1000 страни но со сегашниов инкџет за 800 ден едвај 60 страни црно бело вади. Затоа барам ласерски шо сигурен сум дека околу 700 барем ќе ги извади црно бели. Имаше во хп сторе два шо ги меркам - 5690 ден црно бел со скенер, и 8990 колор до скенер. Модели немам сега, дали да зеам еден од двата?

5690 ден е М28а (ласер) , 8990 е 7720 инк џет.

Од овие две М28а јас би го земал, освен ако не мислиш на некои други модели.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
M28a e ласерски скенер/печатач црно бел и е 5690, а за другиот мислев на HP Color Laser 150W, шо е 8990 денари ама тој ко шо гледам нема скенер на него. шо би предложил ти, црнобел ласерски со скенер на него и колор ласерски со скенер? не мора да е HP.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
M28a e ласерски скенер/печатач црно бел и е 5690, а за другиот мислев на HP Color Laser 150W, шо е 8990 денари ама тој ко шо гледам нема скенер на него. шо би предложил ти, црнобел ласерски со скенер на него и колор ласерски со скенер? не мора да е HP.

Јас би земал MFP со АДФ и дуплекс печатење. Не би купувам принтер + скенер како посебни уреди.

Е сега за боја или црно бел зависи од потребите, имам 1 колор и 2 црно бели ласерски MFP, колор ретко ми треба + имаш уште 3 други тонери за менувње (C/M/Y).
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
335
218
Ako ne ti se problem parite za 9000 den ima hp 515 go koristam sekojdnevno po 5 - 10 lista minimum na den , skoro godina dena go koristam i prezadovolen,ako sakas color printanje i eftini boi.

1. Anhoch PC Market Online - HP Smart Tank 515 MFP Wireless Printer

2. View: https://www.facebook.com/110555780356271/posts/460027602075752/


Ovoj e prilicno dobar no koristen so 1 godina garancija gi davat (ne sum siguren)
I toner 2000 denari za 9000 kopii
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,198
3,781
M28a e ласерски скенер/печатач црно бел и е 5690, а за другиот мислев на HP Color Laser 150W, шо е 8990 денари ама тој ко шо гледам нема скенер на него. шо би предложил ти, црнобел ласерски со скенер на него и колор ласерски со скенер? не мора да е HP.
Цената на отпечаток на колор ласерски обично е повисока од таа на инкџет. Ако ти треба печатење во боја, најевтино е на инкџет со вграден CISS. Ако не, предлогот на @smole е сосема на место.
 

stteffann

Intern
13 јануари 2019
4
2
Знам дека нема да извади реално 1000 страни но со сегашниов инкџет за 800 ден едвај 60 страни црно бело вади. Затоа барам ласерски шо сигурен сум дека околу 700 барем ќе ги извади црно бели. Имаше во хп сторе два шо ги меркам - 5690 ден црно бел со скенер, и 8990 колор до скенер. Модели немам сега, дали да зеам еден од двата?
Jas go imam istiot HP LaserJet MFP M28w poveke od godina, tonerot e 900denari kupen vo Setek ,momentalno e na 4% so isprintani 730 strani .
Status: Very Low
Approximate Pages Remaining : --
Pages Printed With This Supply : 730
Serial Number: 0028427823-7L21
First Install Date: 20200506
Last Used Date: 20210315
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@smole @moongose @LaLi и @stteffann фала ви за предлозите и препораките. Ќе се оди со тој од 5690 hp mf28 ли беше моделот не ми текнува сега, се надевам не направив грешка, сепак, само за црно бело ќе ми треба печатење. Ако сум погрешил во изборов корегирајте ме
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
820
562
Да не отварам нова тема, ќе ја искористам на @spiritBreaker мислам дека нема да ми замери :)

Баш како што гласи насловот, имам потреба од ласерски принтер/скенер за домашна употреба, некоја буџет варијанта со ефтини тонери и Драм (бубањче), па предложете нешто.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,558
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
па изгледа заклучокот беше HP MF28 (има варијанта MF28a и MF28w - вторава со wifi)
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
820
562
Над буџет ми е тој модел :( евентуално да земам само принтер, да скенирам со апликација на тел, па да принтам/копирам со таа опција на only printer модел?

Што мислите за овој модел

и дали вреди доплатата за овој со WiFi

Или кабел си е кабел?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
@spiritBreaker Што зема на крај?

Пред некоја недела купив HP M227fdw, топла препорака ако некој го мерка.

Заменски (неоригинален) тонер за него кошта 650 ден за ~1600 страни. Од HP store.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,249
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@spiritBreaker Што зема на крај?

Пред некоја недела купив HP M227fdw, топла препорака ако некој го мерка.

Заменски (неоригинален) тонер за него кошта 650 ден за ~1600 страни. Од HP store.
Го зедов MF28 моделот, 5700,досега испечатени околу 40-50 страни и супер е
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
653
603
пријател го зема пред неколку месеци, има проблем нон стоп со принт и скен на 2 пц-а.. и по враќање на дифолт и реинсталација на драјвери пак прави проблеми
@spiritBreaker Што зема на крај?

Пред некоја недела купив HP M227fdw, топла препорака ако некој го мерка.

Заменски (неоригинален) тонер за него кошта 650 ден за ~1600 страни. Од HP store.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
пријател го зема пред неколку месеци, има проблем нон стоп со принт и скен на 2 пц-а.. и по враќање на дифолт и реинсталација на драјвери пак прави проблеми

На Win 10 преку WiFi нема проблеми.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,050
Скопје
Имам Brother All-in-One LaserJet MF Printer DCP-1610WE
Принта преку вифи - лесен сетап го користам преку 4 год супер задоволен...

 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,148
2,745
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Да не отварам нова тема ќе ја искористам оваа ... потребен ми е скенер А4 формат (може и А3 во зависност од цена) Ако има некој што продава, старо ново сеедно, пратете понуда или упатете ме каде има на лагер.
Предност давам на Canon
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
99
58
Да не отварам и јас нова тема, да ве прашам за некој добар ласерски принтер претежно ке се користи за работа ( сметководоство ) , сеа во период на завршни сметки има доста принтање, ако може да понудите некој принтер а може да има и скенер на него, само да бидат и океј цените на тонерот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно