Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за Лаптоп

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.517
5.796
Препорачајте лаптоп за студент на архитектура.
На него ќе црташ? Што и да земеш е мало. Ти треба башка монитор и маус. Значи по ќеиф. Или имаш специфичен софтвер? Претпоставувам цело време работиш 2D, по малце и 3D. Или?
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
360
272
Пиши колку ти е буџетот, не зезај.
40k буџет, прашувам за бруцош на архитектура кој и самиот не знае што го чека 2д или 3д. Можеби предлогот што погоре некој го даде за лаптоп плус монитор би бил најдобро решение.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.517
5.796
40k буџет, прашувам за бруцош на архитектура кој и самиот не знае што го чека 2д или 3д. Можеби предлогот што погоре некој го даде за лаптоп плус монитор би бил најдобро решение.
Монитор плус MacBook Air M1 половен. Да не те боли срце ако случајно го удриш некаде. Лесен е за носење, струја е брз за 2D плус понекогаш и нешто 3D. Имаш тука огласи. Од првите тезги ќе си земеш 15 инчен и готово :)
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
448
592
А дали има аутокад, архикад, и уште 2 програми (не ми текнува сега), за макбук?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.517
5.796

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
40k буџет, прашувам за бруцош на архитектура кој и самиот не знае што го чека 2д или 3д. Можеби предлогот што погоре некој го даде за лаптоп плус монитор би бил најдобро решение.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Како за бруцош не е паметно да трошиш многу пари на егзотика. Треба да купиш базичен лаптоп функционален што ќе може да ти ги задоволи потребите непрофесионално.
Јас работам цел живот со архитекти и статичари, никогаш не ми побарале моќна конфигурација.
Ти предлагам да земеш нешто со 6 или 8 јадра, Интел или АМД и некоја мидречнџ или буџет графичка како Geforce 3050 со некоја Gen12 i5-ka или Ryzen 5800U или 7600/7800U. До тој буџет од 40.000 би требало да најдеш.
А дополнителен монитор можеш отпосле да купиш во било кое време.
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
190
189
Одлична понуда

Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8, 82XQ006ESC, 15,6 FHD IPS 300nits, AMD Ryzen 5 7520U, 16GB RAM, 512GB PCIe NVMe SSD, AMD Radeon 610M, Free DOS, лаптоп

До кај 30к по другиве продавници не може да се најде подобар лаптоп.
 

stojatoni

Intern
3 декември 2012
78
48
Miami, Florida
Одлична понуда

Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8, 82XQ006ESC, 15,6 FHD IPS 300nits, AMD Ryzen 5 7520U, 16GB RAM, 512GB PCIe NVMe SSD, AMD Radeon 610M, Free DOS, лаптоп

До кај 30к по другиве продавници не може да се најде подобар лаптоп.
Графичкава е катастрофа, со оваа графичка нема ни еден испит да помине.:(
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

stojatoni

Intern
3 декември 2012
78
48
Miami, Florida
Спореди ја со GTX 1650 и кажи ми разлика.
Секоја Intel графичка од новиве модели е подобар избор од оваа на АМD.
Не реков дека лаптопот е лош, туку само дека е слаб за намената која што се бара.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
309
233
А да си земеш Lenovo Thinkpad? Тенкови се за океј пари половно/обновени. Види ДД стор. Овие гејмерскиве екраниве на пола се дека се градени таман зошто се слично градени ко НР. Нишани за Dell и Lenovo. HР имаат добри еднорози али кај што се заштрафуваат хинџовите бај бај. Пластика не е фантастика метал е јака конструкција. Со 1650€ членот и кола/мотор и лаптоп ќе земи. Ќе има и за цурата да ја вози по град. Па може и да ја поднови со некои штикли зошто да не?
 
Последна промена:

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.062
1.348
А да си земеш Lenovo Thinkpad? Тенкови се за океј пари половно/обновени. Види ДД стор. Овие гејмерскиве екраниве на пола се дека се градени таман зошто се слично градени ко НР. Нишани за Dell и Lenovo. HР имаат добри еднорози али кај што се заштрафуваат хинџовите бај бај. Пластика не е фантастика метал е јака конструкција. Со 1650€ членот и кола/мотор и лаптоп ќе земи. Ќе има и за цурата да ја вози по град. Па може и да ја поднови со некои штикли зошто да не?
Кој е за нови ThinkPad T14 нека пише слободно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Земи си го овој за 20К и уживај.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Препорачајте лаптоп за студент на архитектура.
Ако нема потреба да патува со лаптопот најтопло препорачувам да си купи десктоп. Корисничкото искуство е неспоредливо како и перформансите кои ќе ги добие во рамките на буџетот. Нејсе наведете кои апликации ќе ги користи како и буџет со кој располагате.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.500
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно