• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kiro619

Intern
5 август 2015
19
3
Ако може препорака за лаптоп околу 550 евра . Не ми е намена за гејминг. Го разгледував пазарот и пробувам од целото ѓубре да се најде барем нешто просечно/добро. Фала ви
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Ако може препорака за лаптоп околу 550 евра . Не ми е намена за гејминг. Го разгледував пазарот и пробувам од целото ѓубре да се најде барем нешто просечно/добро. Фала ви
Со графичка intel -ќе подржи е спорт игри на medium settings ( ако во иднина одлучиш да играш )
Без Оперативен систем intel (има уште 1 м.2 слот за надоградба на меморијата, а еден од двата рам слота е залемен.)
Со Windows 10 home intel ( има уште 1 м.2 слот за надоградба на меморијата, рамот не е залемен)
Доколку имаш повеќе средства amd ( побрз процесор, подобра интегрирана графичка, дупло повеќе рам и меморија)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Kiro619

Intern
5 август 2015
19
3
Со графичка intel -ќе подржи е спорт игри на medium settings ( ако во иднина одлучиш да играш )
Без Оперативен систем intel (има уште 1 м.2 слот за надоградба на меморијата, а еден од двата рам слота е залемен.)
Со Windows 10 home intel ( има уште 1 м.2 слот за надоградба на меморијата, рамот не е залемен)
Доколку имаш повеќе средства amd ( побрз процесор, подобра интегрирана графичка, дупло повеќе рам и меморија)
Се јавив за овој последниов да го зимам, експонат сегде им е и по цела цена го продаваат:unsure:
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Се јавив за овој последниов да го зимам, експонат сегде им е и по цела цена го продаваат:unsure:
За експонати даваат 5% попуст ако им побараш, само што сега лаптопот е ставен во леток така што брзо ќе се продаде (според нив) и можно е да не ти дадат попуст. Истиот лаптоп го има во Нептун, само разликата е што има 8 гига рам. Сега се зависи колку тебе ти смета тоа што лаптопот во сетек е експонат.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Huawei D15
Што мислите за овој ?
Мислиме дека погоре ти понудија многу подобар лаптоп за слична цена.

Искрено, јас би го земал иако е експонат. Користам лаптоп кој беше експонат, имав проблем, ми го средија на гаранција.

Не би земал Ryzen 3XXX, подобро мислам разгледај ги MSI Modern на Анхоч или ова Anhoch PC Market Online - Notebook Asus ZenBook Q407IQ Ryzen5 4500U/8GB/256GB SSD/GTX MX350 2GB/14" FullHD/Backlight Kb/Win10

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Kiro619

Intern
5 август 2015
19
3
Мислиме дека погоре ти понудија многу подобар лаптоп за слична цена.

Искрено, јас би го земал иако е експонат. Користам лаптоп кој беше експонат, имав проблем, ми го средија на гаранција.

Не би земал Ryzen 3XXX, подобро мислам разгледај ги MSI Modern на Анхоч или ова Anhoch PC Market Online - Notebook Asus ZenBook Q407IQ Ryzen5 4500U/8GB/256GB SSD/GTX MX350 2GB/14" FullHD/Backlight Kb/Win10

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Овој е добар што го покажуваш, само што рамот е залемен и неможеш да додадеш рам . . .
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Овој е добар што го покажуваш, само што рамот е залемен и неможеш да додадеш рам . . .
Епа тогаш ова - Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS, downside е дека е интел и без дедицирана графика, али ако не гејмаш е сосема океј, дури и за случајна дота или лол да плеснеш.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,577
8,786
Скопје
Овој е добар што го покажуваш, само што рамот е залемен и неможеш да додадеш рам . . .
Не знам дали ти го препорачаа погоре но еве ти бонбонче i5 11 генерација, од проверена фирма Dell, квалитетна изработка, апгрејдабл РАМ, етернет порт
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
85
90
Незнам зашто доста луѓе гледаат појак процесор, или пак вградена карта ја гледаат како зло.

Според мене еднакво важна е и изработката. Бадијала ако имаш ryzen 5 4500 процесор наспроти ryzen 7 3700 ако лаптопот е некој со тон неквалитетна пластика или лош екран.

Dell vostro 3500 колку што се разбирам e најевтина серија на делл. Зарем очекувате делл да стави најубав екран или најквалитетно куќиште во својот базен модел?


Huawei matebook d14 или d15 e совршен и далеку поцврст пред сите горе набројани.
Дизајн исто.

Никогаш повеќе не би земал лаптоп од ниска серија, а притоа да биде напукан со подобри делови.

Ако треба би одел на лаптоп со нијанса послаби перформанси, а но од повисока серија.
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Незнам зашто доста луѓе гледаат појак процесор, или пак вградена карта ја гледаат како зло.

Според мене еднакво важна е и изработката. Бадијала ако имаш ryzen 5 4500 процесор наспроти ryzen 7 3700 ако лаптопот е некој со тон неквалитетна пластика или лош екран.

Dell vostro 3500 колку што се разбирам e најевтина серија на делл. Зарем очекувате делл да стави најубав екран или најквалитетно куќиште во својот базен модел?


Huawei matebook d14 или d15 e совршен и далеку поцврст пред сите горе набројани.
Дизајн исто.

Никогаш повеќе не би земал лаптоп од ниска серија, а притоа да биде напукан со подобри делови.

Ако треба би одел на лаптоп со нијанса послаби перформанси, а но од повисока серија.
Не разбирам, би зел i3 наместо i5 или ryzen 5 4500 наместо ryzen 7 3700 за лаптопот да има подобар екран и да е од алуминиум. Едноставно можеш монитор да поврзеш на лаптопот а разликата помеѓу пластиката и алуминиумот не е многу голема.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Не разбирам, би зел i3 наместо i5 или ryzen 5 4500 наместо ryzen 7 3700 за лаптопот да има подобар екран и да е од алуминиум. Едноставно можеш монитор да поврзеш на лаптопот а разликата помеѓу пластиката и алуминиумот не е многу голема.
Коа си го земав лаптопот сите ми велеа будала си ти исти перформанси ги имаш за пола цена :D ама немаш build quality и portability. Друго е коа ќе го погледнеш да му се восхитуваш, наспроти да ти боди во очи некоја ситница шо ја има лаптопот.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Незнам зашто доста луѓе гледаат појак процесор, или пак вградена карта ја гледаат како зло.

Според мене еднакво важна е и изработката. Бадијала ако имаш ryzen 5 4500 процесор наспроти ryzen 7 3700 ако лаптопот е некој со тон неквалитетна пластика или лош екран.
генерално се слагам, но мислам конкретно меѓу Zen+ и Zen2 сепак има важна разлика во потрошувачка/греење, која во лаптоп всушност додава во портабилност (т.е траење на батерија, разладен систем). по таа логика преферирам Zen2 лаптоп. Компромисот кој го предлагаш би го направил во случај на Zen2 vs Zen3.

Иначе вградено GPU FTW (посебно на лаптоп, али види мој desktop). Не се сите гејмери.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
767
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
еве јас бев лаик а и сеуште сум за лаптопови... ама сепак ако бирам меѓу метал и пластика мислам дека е очигледно???
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Asus 1
Asus 2
8 gb рам со Ryzen 7
Или 16 рам со Ryzen 5
Што мислите што е подобро ?
број 1 го немаш на залиха, јас би одел со вториот ако веќе МОРАШ да одбереш од овие два.

во врска со квалитет на изработка катастрофа се според мене.. пластика се целите, рамката што го држи дисплејот кога ќе го отвараш се чини дека ќе се скрши во секој момент.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Или 16 рам со Ryzen 5
Што мислите што е подобро ?
рачунај дека рамот не можеш да го надградиш, и дека ако твојот use-case надмине 8GB нема што да правиш, а ако нешто (ретко) ти трае 5 минути наместо 4 ќе се издржи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,564
Мислења
846,623
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно