• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Харви

Intern
7 ноември 2017
7
3
Здраво. Дајте ми препорака за лаптоп со солидни перформанси. Не ми треба за гејминг, значи не е битно да има којзнае каква графика. Најважни 2 карактеристики: да има многу storage space (или ако не, барем да има можност за додавање на HDD од мин. 1TB), и да не кочи по отворање на 5-6 јазичиња во Google Chrome. Стариот ми беше таков, а имаше 6GB RAM (4+2), некоја постара генерација на i3 процесор, и HDD, не SSD. Буџет: до околу 500 евра.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,550
8,733
Скопје
Здраво. Дајте ми препорака за лаптоп со солидни перформанси. Не ми треба за гејминг, значи не е битно да има којзнае каква графика. Најважни 2 карактеристики: да има многу storage space (или ако не, барем да има можност за додавање на HDD од мин. 1TB), и да не кочи по отворање на 5-6 јазичиња во Google Chrome. Стариот ми беше таков, а имаше 6GB RAM (4+2), некоја постара генерација на i3 процесор, и HDD, не SSD. Буџет: до околу 500 евра.
/thread
Може да му се клаи хард покрај ссдто.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,546
10,763
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи се опоравила ситуацијата на поле лаптопи, тоа е прекрасен хардвер за таа цена во овој момент што предложија @Avid и @Gucci .
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,550
8,733
Скопје
Значи се опоравила ситуацијата на поле лаптопи, тоа е прекрасен хардвер за таа цена во овој момент што предложија @Avid и @Gucci .
Мојот го снема од залиха :(
Со оглед на тоа што последниве години солиден број на дефекти и проблеми со АСУС во овој ценовен ранг, ја не би го земал тој, иако делува мнооогу примамливо за 30к, 512 ссд, 8 рам, 4500у...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,546
10,763
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мојот го снема од залиха :(
Со оглед на тоа што последниве години солиден број на дефекти и проблеми со АСУС во овој ценовен ранг, ја не би го земал тој, иако делува мнооогу примамливо за 30к, 512 ссд, 8 рам, 4500у...
Точно, освен скапите ROG Asus лаптопи, од Асус јас немам ништо квалитетно и добро сретнато, заостануваат зад другите за цела класа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,471
Мислења
845,153
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно