• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1

wiwux

Intern
3 април 2020
35
15
Здраво на сите! Стариот лаптоп ми умре, па сега имам потреба од нов. Разгледував некои понуди во Нептун, Сетек и Анхоч меѓутоа не најдов нешто посебно па сакав да побарам помош од Вас, поискусните. Ми треба лаптоп до околу 20 илјади кој ќе го користам за школо, нешто гејминг не многу нови игри, фотошоп.. Ви благодарам однапред.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

wiwux

Intern
3 април 2020
35
15
Лаптоп ASUS M509DA-WB502 R5-3500U/8GB/256GB SSD/VEGA8
Нема да ти се играат којзнае какви игри ама е бест бај за парите. Подобро склопи конфигурација
Ја видов оваа понуда и токму овој ми беше во план. Ти благодарам, очекувам уште некоја поволна понуда па да одлучам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

wiwux

Intern
3 април 2020
35
15
Еден совет од мене што и да бираш немој без SSD... no1. priority.
Претходниот ми лаптоп освен што беше слаб, имаше HDD и тоа дополнително го успоруваше. Сега ако зимам ќе имам на ум со SSD. Ти благодарам сепак.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Претходниот ми лаптоп освен што беше слаб, имаше HDD и тоа дополнително го успоруваше. Сега ако зимам ќе имам на ум со SSD. Ти благодарам сепак.
ССД можеш да земеш и накнадно. Зега на почеток земи нешто базирано на Рајзен со Вега, зошто за тие пари дефинитивно нема подобра понуда, Интел е скроз инфериорен во поглед на машини со балансиран хардвер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

wiwux

Intern
3 април 2020
35
15
Лаптоп ASUS M509DA-WB502 R5-3500U/8GB/256GB SSD/VEGA8
Нема да ти се играат којзнае какви игри ама е бест бај за парите. Подобро склопи конфигурација
Сакав подетално да го испитам и видов дека RAM-от е single channel па ме предомислува нешто почнав да се двоумам, други понуди
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

wiwux

Intern
3 април 2020
35
15
од кал да е dell да е
Ме насмеа искрено, имав пред 10тина години еден Dell Latitude мислам дека беше доста слаб лаптоп а тоа ми беше првиот лаптоп најмногу цепав GTA:SA кога ќе загрееше пукаше од лаг а јас од нервоза. Инаку по нашиве продавници нешто послабо dell. Секако, доколку најдам некоја добра понуда би ми било задоволство да имам повторно Dell-че
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ме насмеа искрено, имав пред 10тина години еден Dell Latitude мислам дека беше доста слаб лаптоп а тоа ми беше првиот лаптоп најмногу цепав GTA:SA кога ќе загрееше пукаше од лаг а јас од нервоза. Инаку по нашиве продавници нешто послабо dell. Секако, доколку најдам некоја добра понуда би ми било задоволство да имам повторно Dell-че
На Dell само поскапите модели се добри, ефтините се труба.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,804
9,229
Скопје
сакам да поминам со колку шо е можно помалку пари, затоа
Тогаш немој многу да ми пребираш „ааа неќам ова сингл минг ченл било“.
Се надевам дека грешам но мислам дека во овој ценовен ранг сите лаптопи со 8 гига се сингл ченл.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тоа е во принцип добро. Подобро 8Gb сингл ченел (1 х 8) одошто 8Gb дуал ченел (2 х 4)
 

n3o.6

Intern
4 јули 2019
6
2
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво на сите. Дали можи да ми дадете мислење за овој лаптоп. Дали вреди за парите?
Anhoch PC Market Online - Notebook HP Pavilion Gaming 15-bc507nw i5-9300H/8GB/512GB SSD/GTX 1050 3GB/15.6" FullHD IPS/DOS

Или предложете ми добар лаптоп до оваа цена.

Лаптопо ќе се користи за онлајн едукација, работа, фотошоп и видео едитинг.
Би ти препорачал да почекаш уште пар месеци, за таа цена ќе имаш лаптопи со Ryzen 7 4000 процесори кои ќе бидат најмалку двојно па и повеќе помоќни од предложениов а ќе трошат половина од струјата.
 

n3o.6

Intern
4 јули 2019
6
2
Би ти препорачал да почекаш уште пар месеци, за таа цена ќе имаш лаптопи со Ryzen 7 4000 процесори кои ќе бидат најмалку двојно па и повеќе помоќни од предложениов а ќе трошат половина од струјата.
Фала ти за препораката. Но не можам да чекам неколку месеци бидејќи сега ми е потребен лаптоп. Дали е ова добра опција или да барам нешто со процесор од серијата U, графичка пример: mx230 и повеќе рам меморија(до оваа цена мислам дека нема повеќе од 8gb ram)?
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
65
116
Здраво на сите. Дали можи да ми дадете мислење за овој лаптоп. Дали вреди за парите?
Anhoch PC Market Online - Notebook HP Pavilion Gaming 15-bc507nw i5-9300H/8GB/512GB SSD/GTX 1050 3GB/15.6" FullHD IPS/DOS

Или предложете ми добар лаптоп до оваа цена.

Лаптопот ќе се користи за онлајн едукација, работа, фотошоп и видео едитинг.
За таа цена (до 38к) е најдобар од моменталниот избор во анхоч, сетек.. Добар процесор, 512 нвме ссд и еден слободен слот за рам, во иднина би можел да додадеш уште една 8ца. Ако ти се даваат уште 5-6000, можеш Омен 15 или леновото Y540, каде што добиваш доста подобра и понова графичка.
(Оменот и леновото ги имаш исто во анхоч)
 

n3o.6

Intern
4 јули 2019
6
2
За таа цена (до 38к) е најдобар од моменталниот избор во анхоч, сетек.. Добар процесор, 512 нвме ссд и еден слободен слот за рам, во иднина би можел да додадеш уште една 8ца. Ако ти се даваат уште 5-6000, можеш Омен 15 или леновото Y540, каде што добиваш доста подобра и понова графичка.
(Оменот и леновото ги имаш исто во анхоч)
Фала за мислењето. Ќе го купам HP-то. До таа цена имам можност
Поздрав.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Погрешен избор да се оди со Интел кога на пазарот веќе постојат Ryzen 4xxx и кај нас. Во Нептун стигнаа. Ги газат дури и Декстоп интел процесорите. Посебно како што бараш тио за видео едитинг ако ти треба Ryzen 4000 со 8 јадра 16 тредови попара прави се пред себе. Многу голема грешка ќе направиш ако го купиш овој лаптоп.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,729
Мислења
856,173
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно