1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од pipelin, 22 Мај 2019.

 1. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,147
  701
  8 Мај 2010
  Машко
  Ги разгледав темиве што се слични на оваа па решив да отворам и јас една (без линч). :)

  Разгледував лаптоп до 35.000ден макс и од СЕТЕК и тоа што најдов се следниве:
  ACER Aspire 5 A515-51G-56N2 - Intel Core i5-7200U Processor (3M Cache

  Lenovo 330S-15IKB /Windows 10 ( PLATINUM GREY ) - Intel Core™ i7-8550U (8MB Cache up to 4.0GHz)

  LENOVO IdeaPad 320-15IKB IRON GRAY - Intel® Core™ i7-7500U Processor (4M Cache

  Намена:
  Корисник кој ќе го работи лаптопот неколку саати во денот, можеби да црта нешто кујни, плакари и такви ствари (со некој софтвер). Игри не игра. Тоа е накратко.

  Јас го меркам LENOVO IdeaPad 320 па сакам совет ваш за буџет лаптоп од таа ценовна класа.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,034
  8,176
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Последна промена: 22 Мај 2019
  Rukfash, BlackOuttheWoRlD, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,147
  701
  8 Мај 2010
  Машко
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Ur welcome :)

  Вака океј конфигурација е, а и посекси е некако од конкуренцијата (slim bezels, подигната основа итн). Единствен upgrade би било SSD, а моменталниот диск во екстерна кутија или на продажба.

  Доколку го земеш, пиши некои импресии. :D
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Јас до сега имам поседувано 3 Асус лаптопи, купени од МК од различни локации, АМЦ пред мн години, Сетек и Нептун, сите 3 рандом се укочуваа и мораше да се прави hard reboot а на еден чекав да се испразни батеријата и да се исклучи сам. Не знам дали други имале исто искуство или баш мене така ми се погодило, али и со однос на тоа што се жалат од сервисот за Асус во МК, би одел на друга марка.

  П.С. Сите лаптопи беа во ценовен ранг од ~ 30к денари
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  739
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Се освен асус друже. Никаков сервис, многу дефекти, преку 10 лаптопи последниве 10 години во фамилија, пола со фалични матични се покажаа, моделот има и soldered рам, така да провери си за слотови, а и систем оне ти кратат гаранција ако тие не ти сменат рам со нивни официјален. А за рајзенот иако сум про Амд, Другарче зеде пред месец 2500у со рх560х графичка и многу лошо се однесува со температурите. Турбо бустот е скоро и непостоечки освен ако не го чуваш во фрижидер. Но за лесни програмчиња, и не гејминг е подобар од и3 на интел.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,034
  8,176
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе не ви доаѓа памет со тоа Асусот.

  Асус се меѓу 5-те најдобри за графички и матични плочи. Толку. Лаптопите им се многу под просекот во се освен во сурови перформанси.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nick192

  Nick192
  Intern

  56
  41
  4 Април 2018
  Машко
  И да кој и да е заборави го името СЕТЕК од лично искуство ти велам.

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
  На viktorce и Rukfash им се допаѓа ова.
 10. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  123
  105
  27 Декември 2017
  Машко
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,954
  3,948
  18 Септември 2013
  Машко
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Лаптоп ASUS X512DA-EJ078 15.6" (1920x1080), R5-3500, 8GB/256GB SSD, VEGA 8

  Мислење за лаптопов, дали ќе грее многу процесорот во споредба со интеловите? И дали можете да препорачате некој со слични перформанси ама да не е леново, нз зошто ама имам одбивност кон тој бренд.
  Поздрав
   
 13. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже,ако сакаш збери уште малку пари и земи си подобар еве како овој

  DDCom компјутери"-FullHD-Backlit-Kb-Win10/pid/923643

  Anhoch PC Market Online - Notebook Dell 5570 i5-8250U 8GB/256GB/Radeon 530 4GB/DVDRW/15.6" FullHD IPS/Ubuntu/Silver
  Ма батали го леновото,асусот и др. кинескк марки.
  Подобро би било да со земеш
  Ацер предатор,или самсунг,тошхиба и делл.
  Ако сакаш да имаш добар кваилтет од лаптопот,спорд мене,најдобро е да си земеш dell или acer или пак toshiba,немаат кинески инсталиции на матичната и кога ќе сакаш бисот да го упдатуваш,без проблем е и за гаминг.
   
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,922
  4,035
  28 oктомври 2008
  Asus е исто како Аcer, мултинационална компанија со седиште во Тајван...


  (Испратено од Mi A1 Radioactive)
   
  artweb, RoninMK и на Zippo им се допаѓа ова.
 15. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  419
  111
  15 Мај 2012
  Машко
  Горе долу сите се против асус. Имам асус к55а од 2013 средина. Немам никаков проблем, батерија држи околу 2 саати (гледам цел филм без проблем). Рамот е ремувабл исто и процесорот. Долниот дел е алуминиум што дава малку поквалитетен изглед на изработка. Од 2013 до сега се користи неколку часа на ден со дуал бут, кантер, вагрант, докер, програмирање, виртуелки и е само еднаш чистен. Не викам дека се сјајни овие модели што ги нуди асус сега ама викам дека не е до бренд колку што е до модел и серија. Квалитетот се плаќа. Имаш dell xps, lenovo thinkpad и други серии кои се поквалитетни во изработка. Јас сум против тие поделби не асус да за асер, dell е врв итн. Кога го земав асусот другар купи делл 5010 тие што паметат знаат што ѓубре беше 5010 така и сега е....модел, серија пред бренд.

  Испратено од SM-A320FL преку IT.mk форум апликација
   
  RoninMK, Скоти, Martin Arsov и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  684
  626
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  А Тајван је срце Кине ... така да исто му доаѓа. :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,922
  4,035
  28 oктомври 2008
  PRC/ROC
   
 18. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Со асус,се проблематични,на мојот другар му се расипа лаптопот од стоење ан не па да користеше.
  Само од асус има дел кои се добри,како пример Asus ROG Strix Hero II.
   
 19. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,034
  8,176
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  95
  68
  17 oктомври 2016
  Машко
  Никој не даде мислење за лаптопов.
  За 25к има r5 3500u, 8gb ram, 256 ssd i full HD. Да даде некој мислење за моделот на асус па можеби и ќе го купам
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  765
  698
  27 Април 2010
  Машко
  @Martin Arsov за тие пари со 8ГБ рам и 256гб ссд земај го одма и барем ќе знаеш дека ќе имаш лаптопче за youtube, facebook , xvideos, youporn, и нема да кочи и други ситни програми кои не бараат многу многу појако пц.Треба да знаеш дека тој пц не го купуваш за гејмнинг и за други програми кои бараат 2 пати појаки конфигурации т.е колку пари толку музика.
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  95
  68
  17 oктомври 2016
  Машко
  За гејминг НЕ е, ама како што знам R5 3500u е на исто ниво ако не и подобар од i5 8500u, исто така и интегрираната графичката Vega 8 е подобра од intel uhd 620. Кој се тие програми што бараат 2 пати повеќе од оваа конфигурација. Јас сум сега 2год на факс и лаптопот ке се користи повеќе за учење.
  Мислам конфигурацијата е точно како за мене но не се разбирам многу во лаптопите а имав прочитано тука да се избегнуваат асус(зошто?), па затоа барам мислење за моделот на асус. Дали може да му се додаде рам и уште едно ссд по потреба? Дали е издржлива пластиката на лаптопов, добра ли е тастатурата и такви прашања?
   
  Последна промена: 2 Јули 2019
 24. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  765
  698
  27 Април 2010
  Машко
  @Martin Arsov Ги избегнуваат асус поради мочаниот официјален сервисер што е кај нас за севернава македонија иначе јас сум корисник на асус лаптопи со години и сум немал мака.Воедно чим си за на факс и за учење лаптопот е топ јас мислев да не бараш да играш на него или фотошоп или тие други програми што бараат јаки конфигурации...
   
  На artweb, RoninMK, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Ете го вистинскиот човек,кој докажа дека е точно тоа,во право си друже,и исто мислење имаме.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...