1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од pipelin, 22 Мај 2019.

1. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,134
    682
    8 Мај 2010
    Машко
    Ги разгледав темиве што се слични на оваа па решив да отворам и јас една (без линч). :)

Разгледував лаптоп до 35.000ден макс и од СЕТЕК и тоа што најдов се следниве:
    ACER Aspire 5 A515-51G-56N2 - Intel Core i5-7200U Processor (3M Cache

Lenovo 330S-15IKB /Windows 10 ( PLATINUM GREY ) - Intel Core™ i7-8550U (8MB Cache up to 4.0GHz)

LENOVO IdeaPad 320-15IKB IRON GRAY - Intel® Core™ i7-7500U Processor (4M Cache

Намена:
    Корисник кој ќе го работи лаптопот неколку саати во денот, можеби да црта нешто кујни, плакари и такви ствари (со некој софтвер). Игри не игра. Тоа е накратко.

Јас го меркам LENOVO IdeaPad 320 па сакам совет ваш за буџет лаптоп од таа ценовна класа.

2. Astro

Astro
    Guru

5,893
    7,967
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Последна промена: 22 Мај 2019
    На stefan_off и pipelin им се допаѓа ова.
  3. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,627
    1,271
    13 Август 2009
    Машко
    На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,134
    682
    8 Мај 2010
    Машко
    На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,627
    1,271
    13 Август 2009
    Машко
    Ur welcome :)

Вака океј конфигурација е, а и посекси е некако од конкуренцијата (slim bezels, подигната основа итн). Единствен upgrade би било SSD, а моменталниот диск во екстерна кутија или на продажба.

Доколку го земеш, пиши некои импресии. :D

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gandal11

Gandal11
    Intern

39
    30
    14 Февруари 2019
    Јас до сега имам поседувано 3 Асус лаптопи, купени од МК од различни локации, АМЦ пред мн години, Сетек и Нептун, сите 3 рандом се укочуваа и мораше да се прави hard reboot а на еден чекав да се испразни батеријата и да се исклучи сам. Не знам дали други имале исто искуство или баш мене така ми се погодило, али и со однос на тоа што се жалат од сервисот за Асус во МК, би одел на друга марка.

П.С. Сите лаптопи беа во ценовен ранг од ~ 30к денари

7. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

485
    615
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Се освен асус друже. Никаков сервис, многу дефекти, преку 10 лаптопи последниве 10 години во фамилија, пола со фалични матични се покажаа, моделот има и soldered рам, така да провери си за слотови, а и систем оне ти кратат гаранција ако тие не ти сменат рам со нивни официјален. А за рајзенот иако сум про Амд, Другарче зеде пред месец 2500у со рх560х графичка и многу лошо се однесува со температурите. Турбо бустот е скоро и непостоечки освен ако не го чуваш во фрижидер. Но за лесни програмчиња, и не гејминг е подобар од и3 на интел.

8. Astro

Astro
    Guru

5,893
    7,967
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Абе не ви доаѓа памет со тоа Асусот.

Асус се меѓу 5-те најдобри за графички и матични плочи. Толку. Лаптопите им се многу под просекот во се освен во сурови перформанси.

На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nick192

Nick192
    Intern

46
    32
    4 Април 2018
    Машко
    И да кој и да е заборави го името СЕТЕК од лично искуство ти велам.

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација

Сподели

Вчитување...