1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од OldSchoolPvP, 13 Мај 2014.

 1. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  Здраво луѓе значи вака имам буџет одприлика 30 000 ( +- 2000 )

  Разгледував лаптоп на македонскиов пазар и за овие пари што најдов добар ( добар според мое мислење ) беа :

  1.
  Hewlett Packard ProBook 450/4GB/BAG - E9Y40EA - Intel® Core™ i5-4200M processor (3MB Cache
  up to 2.6 GHz) 4th Generation CPU
  AMD Radeon HD 8750M 2 GB dedicated DDR3 VGA
  4 GB-1600MHz DDR3 RAM
  750GB 5400rpm HDD
  720p HD Webcamera
  DVD+/-RW SuperMulti DL ODD
  Realtek Ethernet (10/100/1000)
  Mediatek 802.11b/g/n (1x1) and Bluetooth 4.0 Combo
  2 x USB 2.0
  2 x USB 3.0
  1 x VGA
  1 x HDMI
  1 x stereo microphone in
  1 x stereo headphone/line-out
  1 x RJ-45 LAN Network
  1 x AC power
  1 x Media Card Reader
  DTS Sound+
  Integrated stereo speakers and Integrated digital microphone(dual-microphone array when equipped with optional webcam)
  Battery 6-cell (47 WHr) Li-Ion Up to 9 hours 15 min
  Spill-resistant keyboard with numeric keypad
  Touchpad with gestures support
  Mobile Intel® HM87
  90W Smart AC adapter HP Fast Charge
  HP Carrying Case
  Weight 2.26 kg
  39.6 cm (15.6``) diagonal LED-backlit HD anti-glare (1366 x 768)

  http://set.com.mk/Laptops/Notebooks...Intel-Core™-i5-4200M-processor-3MB-Cache39607

  цена 29 000

  2.
  Lenovo G710
  Intel Core i5-420M - 3.1GHz
  1TB+8GB SSHD
  6GB RAM
  GeForce GT 720m GB
  DVD-RW, USB 3.0,HDMI,WIFI, HD Camera, Ethernet, Bloothoot AccuType Keyboard
  OS;FREE DOS

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13646

  цена 32 000

  Сакам да слушнам мислење за овие 2 лаптопа дали да земам 1 од нив и кој и зошто баш тој.
  Ако има некој сервисер или пак знае да ми каже дали овие 2 лаптопи често посетуваат сервис од корисниците
  Доколку има некој што знае подобар лаптоп со подобар квалитет и спецификации за оваа цена слободно нека предложи ?

  Благодарам
   
 2. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  167
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  2.
  Lenovo G710
  Intel Core i5-420M - 3.1GHz
  1TB+8GB SSHD
  6GB RAM
  GeForce GT 720m GB
  DVD-RW, USB 3.0,HDMI,WIFI, HD Camera, Ethernet, Bloothoot AccuType Keyboard
  OS;FREE DOS

  Моја препорака бидејќи досега не сум слушнал некој да се фали од HP , греење, чипсет ..
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  сервисерите се изјаснија одамна на вакви теми.
  тој со најмногу гаранција.
  двата се со 1 година, у превод тапа.

  за тие пари (дури и помалку)

  http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13986

  http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=35872

  http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13803

  http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=14021

  сите се со 3 години гаранција
   
 4. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,426
  6 ноември 2007
  2. Lenovoto

  Тоа со гаранцијата како репер е најдебилна работа која вирее како мислење за квалитет.
  За информација МacBook Pro Retina од 2000€ и воопшто асортиманот на Apple доаѓа со 1 год. гаранција. Што треба тоа да значи?!

  И да сите горенаведени Dell модели се со Ultra low voltage 4200U CPU со BGA socket (ball grid array) швајцани за самата плоча со смалена фрекфенција и осакатен кеш. Ако сакаш да жртвуваш перформанси на сметка на 30-40мин подолготрајна батерија онда слободно земај "U" процесор.

  Впрочем некој нека ми објасни нekoj кој е бенефитот на i5 4200U наспрема....еве ке го земам i3 3110m кој јас го земав пред недела дена.

  Processor Number i3-3110M vs i5-4200U
  # of Cores 2 vs 2
  # of Threads 4 vs 4
  Clock Speed 2.4 GHz vs 1.6 GHz (2.6Ghz)
  Intel® Smart Cache 3 MB vs 3 MB
  DMI 5 GT/s vs 5 GT/s
  Instruction Set 64-bit vs 64-bit
  Instruction Set Extensions AVX vs SSE 4.1/4.2 AVX
  Lithography 22 nm vs 22 nm
  Max TDP 35 W vs 15 W

  Нови SSE команди и 15W помала потрошња е еднакво на 4-5000ден поскап лаптоп?
  Проверете бенчмарци ке видите дали вреди да се иде на i5......
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тоа со гаранцијата е од сервисерите. И важи за во иста класа на лаптопи. И рикнат дел додади го на цената, ако немаш гаранција, па споредувај.
   
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Гаранцијата е гола вода, земајте што поскапи лаптопи со помала гаранција.
   
  На JasSum и kirev им се допаѓа ова.
 7. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  Ке може некој ако знае да ми каже кој ов овие 2 почесто иде на сервис ?
   
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  слушај го него. сервисер е. само научи да читаш иронија :)

  епл оди со една година гаранција. има квалитет. ама ако имаш кеш да опнеш 2000 евра, ко ќе ти откаже после година и месец, нема да се туфкаш туку ќе опрчиш нови 2000 евра за нов.

  разлика меѓу и3 и и5 има. ќе штеди батерија кога нема потреба од трошење, а кога ќе затреба ќе крене фрекфенција.
  има и меѓу и5 и и7. а најмогу меѓу и7 и и7квад.
  секој според своите потреби и материјални можности нели.

  стојам на тоа дека 500 евра за лаптоп без 2-3 години гаранција е ко да си пукаш во колено.

  а еве зошто е битна гаранцијата:
  по 2 години решиш да го продадеш твојот лаптоп. ти веќе една година немаш никаква гаранција. јас на мојот (5 години гаранција) имам уште 3 и практично нудам нешто што има повеќе гаранција од нови компјутери. кој ќе има поголема пазарна вредност? ти ако купуваш половен лаптоп, кој би го купил?
  тоа дека може да ти рокне нешто по година дена користење и со тоа да ти изгори пола вредност на лаптоп се подразбира.
   
 9. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Го земав од сет пред 6 месеци и беше 28К сега гледам го намалиле за 2К. Апсолутно сум презадоволен од перформансите и топло го препорачувам на секој што бара лаптоп со овој буџет. И да, има 2 години гаранција :)
  http://set.com.mk/ASUS-X550CC-XX011-Intel-Core-i5-3337U-18GHz-3M38336?keyword=X550CC
   
 10. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Никој нема да може со сигурност да ти каже ова.
  Како и да е, споредуваш Lenovo G710 со ХП 450 - првиот е 17", вториот 15" - ова е голема разлика. Ако си за 17ка тогаш Lenovo-то е best buy и не гледај понатака. Ако одиш на 15" тогаш мислам дека имаш подобри опции од HP-то. Јас исто би ти препорачал да земеш некој со 3 години гаранција. Можеш и со HP да земеш плус 2 години гаранција ама тоа задоволство ќе те лини плус 10% на цената ( отприлика ) што самото по себе кажува дека поголема гаранција повеќе вреди. Како и да е, и кај Леново можеш да докупиш плус 2 години гаранција, прашај само во Анхоч колку ќе те кошта тоа па одлучи.
  Ако одиш на 17-ка овој малку ти го надминува буџетот а е со 3 год. гаранција:
  http://set.com.mk/Laptops/Notebooks/Dell-Inspiron-Notebook-3737-Black38725
  Ако одиш на 15-ка, овој ти е мислам многу подобар од HP-то:
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13819
   

Сподели

Вчитување...