1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од DaDo|BT, 9 Септември 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  Вака ми треба нов лаптоп
  буџетот ми е ограничен на околу 47 к мкд
  Така според вас што би купиле за тие пари ( мора да е од мкд продавница ) затоа што ми се брза


  го ценам секое мислење ! :) ty
   
 2. android

  android
  Intern

  40
  13
  3 oктомври 2009
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  А за што ти треба лаптопот. За работа или забава?
   
 4. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
 5. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  [​IMG]

  ASUS S551LB-CJ129 TOUCH - Haswell - Shark Bay Intel Core i5-4200U ULV (3M Cache, up to 2.30 GHz), 8GB DDR3 1600MHz (4GB on-board), 750GB 5400rpm + 24GB SSD for caching, nVidia GeForce G740 (N14P-GV2) 2GB + Intel HD Graphics 4400, ODD 8.9mm DVD SuperMulti, BT4.0 + WiDi,Ultrabook, Multi-Touch, 3xUSB (2xUSB3.0), HD WebCam, SD card reader, IntelHM86 chipset, Full-Aluminium chassis Silvershine with brushed hairline, HDMI 1.4, 2.4kg, 22m max.height, 50WHrs, 4500mAh, 3S1P, 3-cell Li-ion polymer, TOUCH 15.6" SLIM HD LED (1366x768), Glare type 16ms, PN 90NB02A1-M01850

  Доколку ти е за работа ова горново. Штета има панел со слаба резолуција...

  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_19&product_id=38537
   
 6. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  намена .... некој тип на cad/cam software , mathlab , малку маја и 3д staff ... дота 2 :D

  ( да биди ок во наредните 4 години )

  @xenon многу е мрсен другар ... убав е ама немам 70к :D xD

  @android интересен ќе одам да го видам во живо :)


  btw случајно дали знаете кај дават попуст ако го платам во кеш , и колку попуст даваат ( зборам за продавниците )
   
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не е мрсен, имаат грешка во ценовникот денес, сите цени им се пореметени, околу 47000 е мислам +/- 1000че.

  Јави се на телефон ќе ти ја кажат точната цена.

   
 8. G.g.a

  G.g.a
  Intern

  58
  28
  1 Април 2013
  Машко
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_19&product_id=37957
  Јас го имам истиов модел, само мојот е со i5 процесор. Го користам претежно за работа, Maya, solid works, Adobe... Одлични перформанси има, барем ја сум задоволен :) Така да овој со i7QM ти е добар избор, според мене. Позз
   
  На dean_skp му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dean_skp

  dean_skp
  Intern

  12
  2
  9 Септември 2013
  Машко
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
 11. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  сите се добри одбери со подолга гаранција и најважно кој има поквалитетна пластика и финиш подобар. Проблем кај новите лаптопи е пластиката а ретко платформата.
  Од ултра слим моделите бегај далеку.
   
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,924
  8 Мај 2007
  Машко
  верувам дека е ос - оперативен систем, а не oc - overclock
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,284
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас бев да барам ноутбук за внуците и одбрав Asus S56CB од кој сум најпозитивно изненаден од квалитетот на изработка, тежината и дизајнот и дебелината (од само 21mm). Мислам дека останатите брендови во тој ценовен ранг не се конкуренција.

  Од прилика е слична конфигурација како онаа на Xenon со тоа што нема Haswell туку Ivy Bridge i7-3537U и 1TB HDD наместо 750GB. Цената во малопродажба е 47К.
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  tenkive se ne bas za dolgo koristenje, ne se znae ama ne baraj rabotni casa da vadat kako klasicen pola ploca na flet kabel e izvedena, modelot pred nego imaat mana fletot od audioto i usb3 im se pali. Istata masina ja ima vo poklasicna izvedba so 15 i 17 lcd i malku se poevtini neznam kako se vika modelot po mene tie se podobri ako planiras da koristis laptop kako zamena za pc
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,284
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Со оглед на тоа што е со алуминиумско куќиште и користи енергетски ефикасен процесор, не верувам дека ќе има проблем со ладење. Во секој случај ќе се користи по 3-4 саати неделно.
   
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  se zavisi kako ke se pogodi , ama so ogled deka se novi generalno slimov ne bi trebalo da gi ima mnogu po servisi a kaj nas idat dosta i toa samo so im e pominata garancijata, i toa poskapi modeli kako sony dell gi ima mnogu a i asus slim tie zen serijata dosta idat.
   
 17. dean_skp

  dean_skp
  Intern

  12
  2
  9 Септември 2013
  Машко
 18. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,924
  8 Мај 2007
  Машко
  за да си купиш повеќе по нова повисока цена :)
   
  На dean_skp му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pauly

  pauly
  Intern

  49
  12
  3 Јуни 2012
 20. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  фала на сите ! поможифте горе долу во конечната одлука ( иако не е ниту 1 од горенаведените ) :)


  http://prntscr.com/1rr234 овај е моделот што се решив да го земам 47к+ 2 :D

  @gOJDO баш го видов тој модел и ме фати за око ама некако после се свртив на 17ka монитор

  И уште еднаш фала на сите !
  Па темата може да се затвори !
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...