• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

препорака за лаптоп за игри

 • Ја почнал/а темата
 • #1

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
Ај ке ве молам препорака за каков лаптоп да земам што ке ги тера релативно сите игри. Пари горе доле не се проблем само нормално да не е некоја претерана цена од 5000 евра или што ти ја знам....
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,203
2,719
Ресен
Ако ти е за наифтиза земање тогаш ќе мора да се задоволиш зо Интел процесор 10та генерација (ryzen 4000 се подобри во скоро секој аспект).

Ако тоа го отрфлиш и не ти е битно, до кај 1500 евра имаш лаптопи со 2070 графичка, натаму треба сам да си провериш дали ти е добар мониторот, големината, како е решено ладењето итн.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
шо ти значи " наифтиза " ?

стварно не се разбирам од харвер ама ич. така да тука што ке ми препорчате тоа ке земам. 1500 евра горе/доле е колку и што замислував дека ке ме чини.
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Мора да е лаптоп?

Со тие пари ќе земеш ѕверски десктоп кој гарантирано ќе биде појак од било кој лаптоп (освен ако не ти се фрлаат неколку илјади евра за труп шо е 17" и што тежи бајаги)

и btw: "што ќе ги тера релативно сите игри" е мнооогу широк поим. Можеш да споделиш што имаш намера да играш и секако дали МОРА се да е на HIGH/ULTRA или не ти е пресуден фактор?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
мора да е лаптоп бидејки десктоп немам каде да го ставам. не е проблем да е труп од 17" и да тежи, секако ке го шетам од соба во соба локал во станот нема да го носам никаде на друго место.

под релативно сите игри мислам да ставам некоја игра и да не ми рече дека конфигурацијата ми е слаба и неможам да ја играм, која игра за пример не знам да дадам бидејки не сум играл богзнае колку игри, сум ги играл god of war, Wolfenstein, tomb raider, need for speed, fortnite, marverl's avengers itn... ако нешто помогне.
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
За Почеток е топ. Во принцип потребни се повеќе фактори за да си донесеш одлука ама и ова е доволно за почеток. Ќе пробам да се позиционирам некаде околу 1500 ЕУР (не дека така терба, пошо се спомна како цифра погоре. Иако на крај краева ти си знаеш до колку макс сакаш да потрошиш)


Еве ти неколку нафрлени линкови (онака само кажувам, не е ова најдобрата понуда што можеш да ја најдеш на пазарот кај нас) колку да добиеш осет што да бараш.


- Гледај да има 16GB рам
- Oбрни внимание на херцажа на екранот (ако играш FPS тогаш 144Hz дефинитино ќе ти е предност во споредба со 60Hz)
- Графичката препорачливо е да има 8GB ram (pr 2070) иако и 6 ќе ти завршат работа (2060)
- Процесорот да е i7 10та генерација или Ryzen 4ta generacija (препорачливо да е Ryzen 9)
- Обавезно да имаш SSD/M2 диск (големината оставам на тебе ти си знеш колку простор ќе ти треба)


Се надевам помогнав
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
874
1,209
шо ти значи " наифтиза " ?

стварно не се разбирам од харвер ама ич. така да тука што ке ми препорчате тоа ке земам. 1500 евра горе/доле е колку и што замислував дека ке ме чини.
Наифтиза“ или „ифтиза“ значи „по итно“ или „итно“ по старински шо останало од поколенија. Претежно се користи на западниов дел од Македонија Охрид/Струга/Ресен/Битола.

За лаптоп ти дадоа предлози другите членови. :giggle:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
Znaci kako so razbrav, Intel® Core™ I7-10750H Processor koj sto ima lenovo e kao poslab procesor od AMD Ryzen 9 4900Hna ASUS

ASUS-ot ima 14" displej dodeka lenovoto ima 15"

ASUS-ot ima 2060 grafika a lenovoto ima 2070 graficka.

Taka da lenovoto e kolku sto mozam da zaklucam podobar, edino ASUS ima podobar procesor.

Dali procesorite ke mi pravat nekoja razlika golema ili ne dokolku go zemam lenovo?

Bidejki ako vekje dadam 100 000 denari za laptop ke dadam use 10-20 ama da bide se ko sto treba.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Гледај да земеш со РТХ2070 како минимум, но и тоа ќе биде застарено кога 3000 и 6000 ќе се појават во лаптопи. Јас лично не би купувал лаптоп во моментов, но еве еден одличен модел од Гигабајт
И од ХП
Кои имаат дисплеји со голема брзина на освежување.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
абе и јас не би купувал лаптоп ама десктоп повлекува едне куп ставри со него, маса ке треба да правам па да најдам кај да ја ставам, па столица итн... и сето тоа завзема место, и јес да имам прилично голем стан ама нависина немам место каде да ставам биро за и со компјутер.
 

crash

Gaining Experience
6 декември 2013
111
169
абе и јас не би купувал лаптоп ама десктоп повлекува едне куп ставри со него, маса ке треба да правам па да најдам кај да ја ставам, па столица итн... и сето тоа завзема место, и јес да имам прилично голем стан ама нависина немам место каде да ставам биро за и со компјутер.
Малку офф топик, спрема мене најголем проблем при гејмање на лаптоп не е цена-перформанси, туку ставот на телото. Поготово што за пуцачки игри ќе сакаш поголем дисплеј за да видиш детали или играчи на далечина. А на 15-17ка на лаптоп ќе треба да влезеш во екран, ќе искривиш вратот.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,607
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Малку офф топик, спрема мене најголем проблем при гејмање на лаптоп не е цена-перформанси, туку ставот на телото. Поготово што за пуцачки игри ќе сакаш поголем дисплеј за да видиш детали или играчи на далечина. А на 15-17ка на лаптоп ќе треба да влезеш во екран, ќе искривиш вратот.
Може едно вакво да земе, го има во Сетек. Јас имам постар модел, малку поинаков дизајн но истата функционалност, можеш да го подесуваш на повеќе нивоа. Само малку е незгодна положбата на тастатурата кога ќе го подигнеш ама сепак може да се склопи пристоен портабилен сетап кој можеш да го шеташ од соба до соба.
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #13

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
Освен сетек и анхоч има ли уште некој што продаваат овакви лаптоп-и? Неможам никаде да најдам она што сакам, се некаде нешто фали, а барам ryzen 4000 процесор, 16 гига рам (ова горе доле кај сите е исто) ССД 1 ТБ (ајде ова и да не е толку ке купам накнадно ССД па ке го сменам) 17 инча монитор, 2070 графичка. ако некој некаде знае, има забележано таква конфигурација пракајте линк. и да не е поскап од 100 000 денари
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Освен сетек и анхоч има ли уште некој што продаваат овакви лаптоп-и? Неможам никаде да најдам она што сакам, се некаде нешто фали, а барам ryzen 4000 процесор, 16 гига рам (ова горе доле кај сите е исто) ССД 1 ТБ (ајде ова и да не е толку ке купам накнадно ССД па ке го сменам) 17 инча монитор, 2070 графичка. ако некој некаде знае, има забележано таква конфигурација пракајте линк. и да не е поскап од 100 000 денари
Не постои такво нешто а нема ни да има, чекај 5000 серија од Амд за лаптопи. Дури ни на ЦУ не можев да најдам таква конфигурација, единствено ова за 1900€.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
сеуште неможам ништо да најдам со таа комбинација што ја барам. е сега за да се одлучам и да земам нешто ме интересира што ми е побитно? дали тоа да има добар процесор или добра графичка? Дали комбинација на интел 10та генерација со 2070 графика ми е подобра или полоша од ryzen 4000 со 2060 графика? дали ако земам интел 10та генерија наместо ryzen 4000 ке изгубам многу во перформанси?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
66
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
2070 со Intel > 2060 со AMD
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Овој е најдобра опција со оглед на тоа што имаме на лагер во државава , ама еве и со 2070 само не знам дали апгрејд од 2060 на 2070 се исплати 23к денари, плус асусот е 17 инчен
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
За тие игри шо ги пиша погоре што и да земеш (од споманатите опции) ќе ти заврши работа. Гледај (доколку финансиски можеш да си дозволиш) да земеш што е можно појако од future-proof аспект. А реално и 2060 ќе ти заврши работа (иако 2070 е секако подобра).
Јас сум сеуште за декстоп, за тие пари ќе земеш неспоредливо појака машина. A и лаптопот ќе треба некаде да го сместиш, ваљда нема да играш со лаптопот на коленици :D. Посекако подразбирам дека ќе играш со дополнителна тастатура и глушец.

Погледај го коментарот на @hehexd убаво ти пишал дечкото. Може ќе најдеш и лаптоп со појаки спецификации (како во случајот со 2070) ама дали вреди да дадес 20к плус за не толку голем скок во перформанси. Секако на крајот твои си се парите, па ти си одлучуваш.


Иначе лош тајминг одбираш за купување на лаптоп (и воопшто PC). Цел свет се соочува со недостаток на делови и цените се помпезно надувани. Али ако се мора тоа е :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
 • Ја почнал/а темата
 • #21

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
епа шо да земам привремено до кај 1000 евра за да ми врши работа додека не дојде тоа што сакам вистински да земам?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,655
1,055
Можеби се постирани веќе, мојот оди до овие лаптопи:
HP OMEN 17-cb1085ng 16S57EA W10H (ако сакаш да претераш малце)
Razer Blade Pro 17 D17-3NT 17.3/FHD/240Hz/i7/16GB/RTX 2080/512GB (ако сакаш колку толку пренослив да ти биде)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
@1s3ct0wN Привремено реков, додека не најдам тоа што сакам специфично, а тоа не ни знам кога ке биде. Сега имам lenovo z50-70 али стар е веке тој, добри 4-5 години. Сакав да земам PS5 ама и тоа гледам нема да го има за брзо време така да додека чекам било што да излезе овој ке ми брка работа за ствари како fortnite, tomb raider, god of war итн...? Значи да ги играм на full резолуција без сецкање, тоа ми е крајната цел....? Затоа и не сакам да давам којзнае колку пари.

И да, ако некој рече после тоа дупло ке платам кога ке купувам друг и овој нема да го користам и тоа е ок, не ми е проблем. Ке го дадам на жена ми, нека суруфа на FB и IG на гејмерски лаптоп. :D

@Futurelakimens се тоа ок, али сакам утре да го купам. Јас сум тип на човек што ако не купи кога ке науми и го нема тоа што наумил во моментов толку е, се предомислувам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,431
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно