1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лаптоп до 60К

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од ddarkovski, 20 Април 2015.

 1. ddarkovski

  ddarkovski
  Intern

  2
  0
  20 Април 2015
  Машко
  Здраво до сите на форумот.

  Ако може препорака за лаптоп до 60К, отприлика со овие спецификации : Intel i7 47XX процесор ; мин. 8GB RAM ; GeForce графичка карта..кој претежно ќе се користи за видео монтажа, аудио постпродукција и нормално гејминг.
  Гледав Lenovo IdeaPad Y50-70 (i7-4720HQ/8GB/960M 4GB) па има ли некој искуство, мислење, критика или препорака ?

  Благодарам, поздрав.
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Единствено Asus G751, лагер Сет и АМЦ ако не се лажам. Се останато ќе ти трокира (thermal throttling) при интензивна работа и иако плаќаш за 3.4+Ghz брзини, ќе имаш перфроманси како 2Ghz машина заради паузите кои се прават т.е. работа на помал такт кога процесорот достигнува термален лимит.
   
  gokica, olikomerc и на gremlin им се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Побарај 80ка веќе е искочена и 17ката е со IPS екран.
   
 4. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  Asus g751jy го имам веке месец дена со него имаше и ранец Image974.jpg друг лаптот не би препорачал и ништо под 17-ка
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ddarkovski

  ddarkovski
  Intern

  2
  0
  20 Април 2015
  Машко
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Јас само ќе ти одговорам како и претходните членови - ASUS G751 - Малце е поскап, но за тие пари добиваш супериорно ладење, супериорна графичка (минимум 2х побрза) и одличен 17" IPS екран (меѓу друго). Веќе два месеци работам на лаптопов и искрено искуството е неспоредливо со било каков друг лаптоп и не е ни блиску гломазен како поранешните гејминг лаптопи. Плус нема оптимус шит па да кршиш нерви со интелови драјвери и слично туку работи стрикно на нвидиа графичката. Едино ако сакаш ептен пренослив слим лаптоп тогаш леновото е ок но мене лично кај него ми пречи рамката на екранот што е glossy а не мат, некако смета многу кога удира светлина ... И да ако не планираш да користиш додатен монитор тогаш 17-ка обавезно ...
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  A 551 во однос на 751, не е драстично помал и подобар ако не се употребува графичката до толку?
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  551 е одличен за парите бидејќи е доста поевтин од сите други модели а нуди слична конфигурација i7 4710 + GTX860 + IPS екран ... не е драстично помал но сепак е 15-ка версус 17-ка така да секако е помал и едно кило полесен :) ... ама за тоа колкав "thermal throttling" има 551 треба да се истражи на нет по ривјуата ама кај овие модели скоро секогаш намалува брзина процесорот на оптеретување на сите јадра а кај G751 доиваш фул брзина без разлика на лоад а температурите се смешни ~60 C ... плус не се само температурите лимит туку и TDP-то, треба доста да се истражи околу ова доколку планираш интензивно да го користиш лаптопот, пример G751 доаѓа со квалитетен 230W адаптер и има простор дури и за значителен оверклок на графичката ...
   
  На ddarkovski и mdeni им се допаѓа ова.
 9. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  800
  742
  27 Април 2010
  Машко
  Исто и од мене јас ти препорачувам само ASUS G751JY го имам јас веќе скоро 1 месец нема никаква мука тера се на него што ќе посакаш
   
 10. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  g-sync namesti ?
   
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Немаат сите само поновите ревизии иако се исти со име на модел ... ете кај мене не работи :(.

  "support Nvidia G-sync function only on G-sync SKU" ... глупости.
   
 12. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Фала, сепак тој хак е со постари драјвери чекам понов да излезе но поентата е што официјално АСУС мислам дека нема да даде подршка ама пак ако се истите панели и на G-Sync моделите тогаш ептен идитотски ќе биде од страна на АСУС да не ги подржува и овие модели. Инаку како ја постигна оваа резолуција? Панелот може над 1080p?
   
 14. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  да може до 2560x1440 инаку g-sync официјално мислам нема да има за нашите новите може ке имаат ама ке бидат поскапи сигурно
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Видео монтажа е далеку од употреба на спомнатиот хардвер до лимитот.
  Asus е бренд за матични плочи, не за лаптопи.
   
 16. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  800
  742
  27 Април 2010
  Машко
  ne sum namestil nishto natenane go sreduvam pa ako moze pomosh okolu neshto slobodno pishi mi privatno ili tuka
   

Сподели

Вчитување...