1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за лаптоп до 50к

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Ticklah, 10 Јануари 2020.

 1. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  138
  64
  14 ноември 2014
  Машко
  Сакам да земам лаптоп, буџет од 40к до 50к. Ќе се користи за работа и кежуал гејминг, се мислам помеѓу ASUS TUF FX505 и Lenovo Y540 Legion.
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Legion drugar go zema nema bolje za parite
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  138
  64
  14 ноември 2014
  Машко
  И ја се мислам, варијанта со i7 9750H, 8GB RAM, 1650 4GB, 512GB SSD. Околу 55-56к.
  Асусов со AMD Ryzen 7 3750H не знам како се покажани, никад не сум ни користел нивни процесор али гледам иста комбинација со горе освен процесорот и цената му е 46к, 10к не е мала разлика, плус самиот склоп на лаптопот ми изгледа многу подобро и издржливо, овој Леново кога го гледав, класика пластика иако има подобар процесор.
   
  На DarkoV му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја би почекал месец-два, да излезат лаптопите со новите Ryzen процесори. Better bang for the buck imo.

  ASUS introduces new TUF gaming laptops with Ryzen 4000 processors
   
  DarkoV, Атанасоски Борис и на boro1 им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,864
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 6. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  138
  64
  14 ноември 2014
  Машко
  Ќе ти пишам ПП.
  Интересно ова, дефинитивно не ми се брза и би почекал, но дали кај нас ќе бидат достапни исто за два три месеца или ќе се чека повеќе и која цена ќе бидат отприлика според тебе?
   
  На DarkoV и boro1 им се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Па кај нас обично секогаш се чека повеќе.

  Околу цените, претпоставувам дека ќе бидат околу 10% повисоки од тие што се на запад.
   
  На DarkoV и Ticklah им се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  821
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Имам многу многу лошо искуство со брендови од типот на Асус, МСИ итн. Поради:
  1. Лош build quality. Другар купи MSI од 2000 евра пред една година со 1080ка, година помина му се скрши hinge-oт на екранот и нема кој да ти го замени само Бугарија претставник. Е сега ако сакаш ти да залепиш 2000 евра лаптоп со УФО лепило твој избор. Слична ситуација со АСУС, flat кабелот му се еба на друг другар, немаше таков каде да најде. Исто по година дена.
  2. За она што го нудат се скапи.
  3. Нема адекватен сервис и замена на делови.

  Секогаш предлагам луѓето да купуваат Леново кај нас, бидејќи:
  1. Имаш огромен избор на Леново лаптопи. Тие нудат серии за сечии потреби што се достапни и кај нас.
  2. Добиваш повеќе за помалку пари во споредба со горенаведените брендови.
  3. Екслузивно се компанија за лаптопи и доста внимание е посветено на изградбата и издржливоста. Не познавам човек со Леново лаптоп да се жалел (лично искуство само).

  Најди го најдобриот Леново лаптоп за 50к што го има кај нас. Спореди од различни добавувачи. Од искуство Сетек се поскапи и нудат постара роба, распрашај се наоколу и со здравје работа. Ако гејмаш (ај што не сум пропонент на лаптоп гејмање), барем земи поголем екран.
   
  Последна промена: 11 Јануари 2020
  DarkoV, Андреј, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,447
  889
  1 Април 2012
  Машко
  А да си го земеш XPS-ов од форумов и да не треба да планираш да го земеш поголемиот ранец кога ќе треба да носиш лаптоп?
   
  На DarkoV и Ticklah им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,864
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас не би ги турил Asus и MSI во исти кош, особено не во последниве 3-4 години. Asus е две класи над MSI и за разлика од HP и MSI имаат релативно одлична изработка за парите кои ќе ги платиш. Поточно за исти пари нуди повеќе од Dell и HP. Исто така не би го величал Lenovo. Некогаш се двоеше Lenovo од останатите, но одамна веќе не е така. И не нуди само Lenovo серии за сечии потреби туку буквално сите нудат серии за сечии потреби. На пример Dell Inspiron е пластикарија исто ко што се пластикарија некои модели на Asus, HP и други. Но затоа има и модели ко Dell XPS или Asus ROG.
   
  DarkoV, GGTT1, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Претпоставувам дека Asus не е препорачуван бренд на форумов, само поради лошите мислења/искуства за Паком и Сет.

  Ти да гејмаш на XPS-ов. Што мислиш, на модерна игра и на 1080P High presets - колку фрејма ќе вади таа конфигурација?

  Да, добар избор е XPS-ов, но ако се работи за лаптоп кој пред се е наменет за продуктивност и мобилност, но не за гејминг.
   
  На DarkoV и gOJDO им се допаѓа ова.
 12. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,447
  889
  1 Април 2012
  Машко
  Да во право си, нема да може да игра нови наслови со добар фрејмрејт на XPSот. Доколку смета дека вистинскиот избор е да купи гејминг лаптоп со добри перформанси но гломазно и тешко тело супер, сите задоволни. Само предлагам да размисли кои му се приоритетите, и која ќе е главната намена на лаптопот.

  Откако купив XPS 13 не би се вратил на поголем и потежок лаптоп и пари да ми даваат. Лаптопот ми стои во ранец (оние 10L ранците од декатлон што ги има цело Скопје, заедно со 1-2 тетратки и шише вода) го носам и кога треба и кога не треба и во секој момент со мене имам доволно моќен уред за 99% од моите потреби.
  Кежуал гејмам и јас од време на време, дома, на маса, со уклучени маус, тастатура и екстерен монитор игри од типот на LoL, Civilization 5 и Brawlhalla на лаптопот и сум задоволен од перформансите на лаптопот со оглед на тоа што ми е купен за да имам компјутер секаде со мене, а не за дома да гејмам ААА наслови.
   
  На DarkoV и TheMarshal им се допаѓа ова.
 13. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,950
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Добар тенок лапоп наменет за гејмнинг и за лаптоп ствари, само Razer Blade.
  Со таков форм фактор друг тешко се наоѓа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  DarkoV, Kajsibebraat и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко

  Мислам дека ти имаше напишано рецензија за еден од моделите на Razer Blade. И се согласувам со тебе, единствена маана би рекол дека е целокупниот build-quality на лаптопите на Razer, барем по тоа што имам читано на нет.Лично немам некое долго искуство со Razer како бренд, сем со неколку нивни мауси.
   
  На DarkoV и vlavot им се допаѓа ова.
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,950
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Па сеа за сеа си тера да чукнам на дрво :) Можеби за долготрајноста и издржливоста има да лоши рецензии. А за build quality е мислам дека е единствен мајкрсофт лаптоп со тој форм фактор со тело изградено од еден алуминиумски блок и стаклен маус пед како macbook pro, и се осеќа наспроти други лаптопи. Пример MSI gs65 делува како пластична играчка до Razerov.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  DarkoV, Kajsibebraat и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 16. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  138
  64
  14 ноември 2014
  Машко
  Го земав предаторот од @gOJDO така да фала ви на сите за помошта, овој пат идев со наш човек. :D
   
  На DarkoV, DrMTR, Draynor и уште 7 други им се допаѓа ова.
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,186
  647
  12 Април 2017
  Машко
  Потполно се согласувам со ова мислење. Користам HP Envy 13" со MX150 и i7-8550. Често го носам со мене, а кога одам во друг град (пример), го ставам во исти ранец со блузи и фармерки, тетратки и слично.

  Најпрактично ти е мал лаптоп - особено ако не гејмаш многу. И јас пукнувам по некоја дота 1-2 пати неделно, али не ми вреди да земам огромен лаптоп за да имам 200 ФПС. Попаметно е да си земам лаптоп што ќе одговара на примарните потреби, а за гејминг и да неможам да играм - не е страшно.
   
  DarkoV, RoninMK, Ticklah и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,864
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Верувам дека не згреши, со здравје да си го користиш! ;)
   
  DarkoV, Ticklah, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,708
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас се плашам од предатори.
  Со здравје да си го користиш.
  Добредојде во клубот на предатори :)

  View: https://youtu.be/TU7CDejp6Lw
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  138
  64
  14 ноември 2014
  Машко
  Хахаха да ти кажам право, малце ми е кринџ дизајнов со предаторот и слично апла гејмерски е ама солидни перформанси вади, го повржав преку ХДМИ со ТВ и Одисеја ја тера на 60фпс very high без проблем, дури се зачудив.
   
  На DarkoV и gOJDO им се допаѓа ова.
 21. Naked Gun

  Naked Gun
  Intern

  6
  3
  11 Јануари 2018
  Машко
  Здраво. Едно генерално прашање. Од каде е подобро да се купи лаптоп - Германија или Македонија ? Гледам дека во Германија за едно 150-200 евра се поскапи лаптопите за иста конфигурација ама дали некој има искуство со купување од Германија ?
  Благодарам
  Поздрав
   
  На DarkoV му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,165
  9,780
  24 Јуни 2009
  Машко
  На StefAngel и draganamon им се допаѓа ова.
 23. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  345
  471
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  I see what you did there :)
   
  На krema и Avid им се допаѓа ова.
 24. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  852
  2,195
  12 oктомври 2014
  Машко
  Од кај е поскапо од таму да си го купиш најубаво.
  Види ако се поскапи во франција(карикирам) купи го од таму :)
   
  DarkoV, DrMTR и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 25. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Холандија или Луксембург. Искуство со лаптопи од немачка перфектно, 470 евра за пентиум лаптоп лани, милина. Никако од кај нас, не е џабе таа цена таму. Плус, ако рикне мешо, you guessed it, одиш за Германија како господин, а не кај нашиве 90 дена да чекаш за сервис.
   
  goranzoran, DrMTR, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...