1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за лаптоп до 50к

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Ticklah, 10 Јануари 2020.

1. Ticklah

Ticklah
    Intern

119
    41
    14 ноември 2014
    Сакам да земам лаптоп, буџет од 40к до 50к. Ќе се користи за работа и кежуал гејминг, се мислам помеѓу ASUS TUF FX505 и Lenovo Y540 Legion.

2. Avid

Avid
    Guru

4,084
    6,077
    21 Јануари 2009
    Legion drugar go zema nema bolje za parite

На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ticklah

Ticklah
    Intern

119
    41
    14 ноември 2014
    И ја се мислам, варијанта со i7 9750H, 8GB RAM, 1650 4GB, 512GB SSD. Околу 55-56к.
    Асусов со AMD Ryzen 7 3750H не знам како се покажани, никад не сум ни користел нивни процесор али гледам иста комбинација со горе освен процесорот и цената му е 46к, 10к не е мала разлика, плус самиот склоп на лаптопот ми изгледа многу подобро и издржливо, овој Леново кога го гледав, класика пластика иако има подобар процесор.

4. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

267
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    Ја би почекал месец-два, да излезат лаптопите со новите Ryzen процесори. Better bang for the buck imo.

ASUS introduces new TUF gaming laptops with Ryzen 4000 processors

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
  6. Ticklah

Ticklah
    Intern

119
    41
    14 ноември 2014
    Ќе ти пишам ПП.
    Интересно ова, дефинитивно не ми се брза и би почекал, но дали кај нас ќе бидат достапни исто за два три месеца или ќе се чека повеќе и која цена ќе бидат отприлика според тебе?

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

267
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    Па кај нас обично секогаш се чека повеќе.

Околу цените, претпоставувам дека ќе бидат околу 10% повисоки од тие што се на запад.

8. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

393
    253
    26 Март 2016
    Машко
    Имам многу многу лошо искуство со брендови од типот на Асус, МСИ итн. Поради:
    1. Лош build quality. Другар купи MSI од 2000 евра пред една година со 1080ка, година помина му се скрши hinge-oт на екранот и нема кој да ти го замени само Бугарија претставник. Е сега ако сакаш ти да залепиш 2000 евра лаптоп со УФО лепило твој избор. Слична ситуација со АСУС, flat кабелот му се еба на друг другар, немаше таков каде да најде. Исто по година дена.
    2. За она што го нудат се скапи.
    3. Нема адекватен сервис и замена на делови.

Секогаш предлагам луѓето да купуваат Леново кај нас, бидејќи:
    1. Имаш огромен избор на Леново лаптопи. Тие нудат серии за сечии потреби што се достапни и кај нас.
    2. Добиваш повеќе за помалку пари во споредба со горенаведените брендови.
    3. Екслузивно се компанија за лаптопи и доста внимание е посветено на изградбата и издржливоста. Не познавам човек со Леново лаптоп да се жалел (лично искуство само).

Најди го најдобриот Леново лаптоп за 50к што го има кај нас. Спореди од различни добавувачи. Од искуство Сетек се поскапи и нудат постара роба, распрашај се наоколу и со здравје работа. Ако гејмаш (ај што не сум пропонент на лаптоп гејмање), барем земи поголем екран.

Последна промена: 11 Јануари 2020
    На RoninMK и Speedster им се допаѓа ова.
  9. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,436
    854
    1 Април 2012
    Машко
    А да си го земеш XPS-ов од форумов и да не треба да планираш да го земеш поголемиот ранец кога ќе треба да носиш лаптоп?

10. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
    Јас не би ги турил Asus и MSI во исти кош, особено не во последниве 3-4 години. Asus е две класи над MSI и за разлика од HP и MSI имаат релативно одлична изработка за парите кои ќе ги платиш. Поточно за исти пари нуди повеќе од Dell и HP. Исто така не би го величал Lenovo. Некогаш се двоеше Lenovo од останатите, но одамна веќе не е така. И не нуди само Lenovo серии за сечии потреби туку буквално сите нудат серии за сечии потреби. На пример Dell Inspiron е пластикарија исто ко што се пластикарија некои модели на Asus, HP и други. Но затоа има и модели ко Dell XPS или Asus ROG.

GGTT1, gremlin и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  11. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

267
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    Претпоставувам дека Asus не е препорачуван бренд на форумов, само поради лошите мислења/искуства за Паком и Сет.

Ти да гејмаш на XPS-ов. Што мислиш, на модерна игра и на 1080P High presets - колку фрејма ќе вади таа конфигурација?

Да, добар избор е XPS-ов, но ако се работи за лаптоп кој пред се е наменет за продуктивност и мобилност, но не за гејминг.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,436
    854
    1 Април 2012
    Машко
    Да во право си, нема да може да игра нови наслови со добар фрејмрејт на XPSот. Доколку смета дека вистинскиот избор е да купи гејминг лаптоп со добри перформанси но гломазно и тешко тело супер, сите задоволни. Само предлагам да размисли кои му се приоритетите, и која ќе е главната намена на лаптопот.

Откако купив XPS 13 не би се вратил на поголем и потежок лаптоп и пари да ми даваат. Лаптопот ми стои во ранец (оние 10L ранците од декатлон што ги има цело Скопје, заедно со 1-2 тетратки и шише вода) го носам и кога треба и кога не треба и во секој момент со мене имам доволно моќен уред за 99% од моите потреби.
    Кежуал гејмам и јас од време на време, дома, на маса, со уклучени маус, тастатура и екстерен монитор игри од типот на LoL, Civilization 5 и Brawlhalla на лаптопот и сум задоволен од перформансите на лаптопот со оглед на тоа што ми е купен за да имам компјутер секаде со мене, а не за дома да гејмам ААА наслови.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vlavot

vlavot
    Medicus

2,960
    2,936
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Добар тенок лапоп наменет за гејмнинг и за лаптоп ствари, само Razer Blade.
    Со таков форм фактор друг тешко се наоѓа.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Kajsibebraat и TheMarshal им се допаѓа ова.
  14. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

267
    352
    3 Јануари 2019
    Машко

Мислам дека ти имаше напишано рецензија за еден од моделите на Razer Blade. И се согласувам со тебе, единствена маана би рекол дека е целокупниот build-quality на лаптопите на Razer, барем по тоа што имам читано на нет.Лично немам некое долго искуство со Razer како бренд, сем со неколку нивни мауси.

На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vlavot

vlavot
    Medicus

2,960
    2,936
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Па сеа за сеа си тера да чукнам на дрво :) Можеби за долготрајноста и издржливоста има да лоши рецензии. А за build quality е мислам дека е единствен мајкрсофт лаптоп со тој форм фактор со тело изградено од еден алуминиумски блок и стаклен маус пед како macbook pro, и се осеќа наспроти други лаптопи. Пример MSI gs65 делува како пластична играчка до Razerov.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Kajsibebraat и TheMarshal им се допаѓа ова.
  16. Ticklah

Ticklah
    Intern

119
    41
    14 ноември 2014
    Го земав предаторот од @gOJDO така да фала ви на сите за помошта, овој пат идев со наш човек. :D

На DaVoRkNe, Dinamit, GGTT1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  17. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,062
    564
    12 Април 2017
    Машко
    Потполно се согласувам со ова мислење. Користам HP Envy 13" со MX150 и i7-8550. Често го носам со мене, а кога одам во друг град (пример), го ставам во исти ранец со блузи и фармерки, тетратки и слично.

Најпрактично ти е мал лаптоп - особено ако не гејмаш многу. И јас пукнувам по некоја дота 1-2 пати неделно, али не ми вреди да земам огромен лаптоп за да имам 200 ФПС. Попаметно е да си земам лаптоп што ќе одговара на примарните потреби, а за гејминг и да неможам да играм - не е страшно.

RoninMK, Ticklah и на Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  18. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
    Верувам дека не згреши, со здравје да си го користиш! ;)

Ticklah, architect и на GGTT1 им се допаѓа ова.
  19. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,543
    1,010
    28 ноември 2015
    Машко
    Јас се плашам од предатори.
    Со здравје да си го користиш.
    Добредојде во клубот на предатори :)

View: https://youtu.be/TU7CDejp6Lw

20. Ticklah

Ticklah
    Intern

119
    41
    14 ноември 2014
    Хахаха да ти кажам право, малце ми е кринџ дизајнов со предаторот и слично апла гејмерски е ама солидни перформанси вади, го повржав преку ХДМИ со ТВ и Одисеја ја тера на 60фпс very high без проблем, дури се зачудив.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...