Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за лаптоп до ~300 евра?

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
Здраво

Имам потреба да земам лаптоп за пријател кој што би се користел за канцелариска работа со офис документи, пдф фајлови и нормално интернет користење. Гледав некои модели ама пошо не ги следам процесориве за ПЦ долго време имам дилема што е подобро да се земе за тие пари. Би сакал да има најмалку 8гб рам, ссд 256 препорачано , графика небитна пошо како што пишав погоре намената ке му биде канцелариска работа, екран ИПС панел (по можност) и да не е пластикарија.

Го гледав овој Асус

за тие пари, е сега дали има подобар избор од овој или тоа е во рамките на мојот буџет? Прифаќам секакви сугестии и насоки за да земам добро лаптопче.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
Асус лаптопчето шо си го ставил е максимумот за тој буџет. Нема да најдеш подобро.
Слична т.е идентична конфигурација има и Lenovo .


Предности / недостатоци еден од друг или нема разлика освен бренд?
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
Слична т.е идентична конфигурација има и Lenovo .


Предности / недостатоци еден од друг или нема разлика освен бренд?

Ја лично би избегавал Леново. Би одел со Асус-от во овој случај.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
Ја лично би избегавал Леново. Би одел со Асус-от во овој случај.
Јас би обратно. Леново IP3 е докажано добра платформа за цената. Ми поминаа преку 20 машини такви, ниту еден не ми се пожалил, машините имаат добри екрани, брзи се и тастатурата им е многу солидна. Единствена слаба страна им е што RAM-от им е лемен и има само еден слот за дополнителен RAM, но и не е толку страшно. 12Gb RAM можеш слободно да ставиш а ако не се лажам и 18GB
Асусот во последно време го немам чепкано ама пред 8-9 месеци таа класа им беа мизерен крш, на граница на циркуз им беше изработката.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
Ме ставивте во дилема сеа
Затоа појди на лице место и опипај ги двата, па види што те бендисува повеќе. Пробај да најдеш со Ryzen 5300 платформа (7nm, quad core). i3-11gen е мизерија во секој поглед.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
Затоа појди на лице место и опипај ги двата, па види што те бендисува повеќе. Пробај да најдеш со Ryzen 5300 платформа (7nm, quad core). i3-11gen е мизерија во секој поглед.
Вакво нешто ОК е?Нешто над буџет е ама ако вреди би ги дал парите за нешто што вреди. Има голема разлика меѓу R3 7230u и R35300U?
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
IP3 од Сетек што е има Ryzen 3 7ма генерација 4јадрен, 15w. Таков да земеш.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.197
658
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO
Моја препорака е да додадеш малце повеќе за овој модел... и да ти биде мирна глава.

 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
IP3 од Сетек што е има Ryzen 3 7ма генерација 4јадрен, 15w. Таков да земеш.
Аха ок.
Моја препорака е да додадеш малце повеќе за овој модел... и да ти биде мирна глава.

Добар извор ама е над 100 евра над буџет. Ке размислам. Доста солидна конфигурација е. Ке тера со години.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
Аха ок.

Добар извор ама е над 100 евра над буџет. Ке размислам. Доста солидна конфигурација е. Ке тера со години.
За намената за која кажуваш, канцелариско работење и интернет, нема да имаш никаков бенефит од 6 јадра наспроти 4 најреално. Само батерија пократко ќе ти трае, ама ти си знаеш дали ти се оди над буџет.
Еве ги цела канцеларија 18 души со IP3 Ryzen 3 5300U и 12Gb RAM тераат бизнис и канцелариска работа (право и финансии) без никаков проблем. Сите велат супер ни се компјутерите, им зачукав и Wifi 6-e рутер, имаат 100mbps интернет и Office 365 со Sharepoint работи фантастично.
 
20 јуни 2008
526
549
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Јас би обратно. Леново IP3 е докажано добра платформа за цената. Ми поминаа преку 20 машини такви, ниту еден не ми се пожалил, машините имаат добри екрани, брзи се и тастатурата им е многу солидна. Единствена слаба страна им е што RAM-от им е лемен и има само еден слот за дополнителен RAM, но и не е толку страшно. 12Gb RAM можеш слободно да ставиш а ако не се лажам и 18GB
Асусот во последно време го немам чепкано ама пред 8-9 месеци таа класа им беа мизерен крш, на граница на циркуз им беше изработката.
Има 4ка лемена, можеш плочка од 16 да ставиш за тотал 20. Мислам дека околу 1.5 зема графичката.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904

Една плочка 8ГБ залемена не може да се надоградува повеќе од тоа!
Еее, тоа е геј, ама тоа е IP1, исто како и Dell XPS, факинг залемени 8Gb и тоа е се на 1000 евра лаптоп.
Барај IP3 и за 2000 денари земи плус 8ка РАМ и тоа е тоа.
Јас за жена ми ќе земам таква комбинација сега, следниов месец, нејзиниот HP430 е веќе 10 години и пупшта душа полека.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.154
764
моја препорака за 22,980 ден.


Processor - AMD Ryzen™ 3 7320U (up to 4.1 GHz max boost clock, 4 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
Chipset - AMD integrated SoC
Graphics - Integrated,AMD Radeon™ Graphics
Memory - 8 GB LPDDR5-5500 MHz RAM (onboard)
Internal storage - 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Screen - 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS

уште ако се нафати некој да ти го земе по дилерска цена,ќе биде топ
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online

Нема да најдиш подобра зделка.
Ке се купува од Нептун или Сет. Не сакам да си фаќам работа со Жирафите.
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
929
713
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Пред 1 месец го зедов ова и задоволен сум:
Добра варијанта ти е и со амд процесор, мојот беше со 8гб рам и докупив уште 8гб и то беше то Барај што е можно понова генерација проц есори, првите што ги спомна се 11та генерација интел...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
Дечки пазарено е следново:


По препорака и искуство со истиот од страна на @Astro !

8GB залемен и еден слот празен за идна надградба во иднина.

Фала ви на сите за советите и коментарите. Черс
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.002
13.904
Дечки пазарено е следново:


По препорака и искуство со истиот од страна на @Astro !

8GB залемен и еден слот празен за идна надградба во иднина.

Фала ви на сите за советите и коментарите. Черс
ТОП! Си начекал со 8Gb залемен, така да можеш уште 8Gb DDR4-3200 па да си тераат во dual channel. Ајде спреми му го на пријателот па пиши импресии за квалитетот на екранот, респонзивноста на системот и загревањето.
 
18 февруари 2023
11
6
Јас лично користам леново лаптоп секојдневно, и нема од што да се пожалам, дури мислам дека се подобри од другите lower-mid-range лаптопи во област на build quality и имаат супер дисплеј
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
929
713
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Дечки пазарено е следново:


По препорака и искуство со истиот од страна на @Astro !

8GB залемен и еден слот празен за идна надградба во иднина.

Фала ви на сите за советите и коментарите. Черс
Одлични се леновово за парите, јас зедов интел варијанта иако и амд беше во игра. Океј е не се грее, брз е..Дисплејот е послаба страна на оваа класа лаптопи да не очекуваш чуда, истото ќе го прочиташ и слушнеш на скоро сите ривјуа на интернет.
Препорака веднаш да си ставиш +8гб рам, инвестицијаја од 1500-1600 ден.
Со здравје да се служи :)
Мислењето е автоматски споено:

Поврзан на екстерен монитор. И препорака да си купиш usb-c хаб (80-100 ден) од алиекспрес ако не ти се доволни усб портовите (2)
 

Атачменти

  • IMG_20230901_203024 (Copy).jpg
    IMG_20230901_203024 (Copy).jpg
    322,1 KB · Прегледи: 21
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.174
7.314
mikrotikmacedonia.online
ТОП! Си начекал со 8Gb залемен, така да можеш уште 8Gb DDR4-3200 па да си тераат во dual channel. Ајде спреми му го на пријателот па пиши импресии за квалитетот на екранот, респонзивноста на системот и загревањето.
Го пишува 8ГБ рам, е сеа дали е 4ГБ залемен и 4ГБ плочка во вториот слот незнам тоа. Некој ако го имал купено претходно со 8ГБ нека пише како е распоредот на рамовите, т.е дали 8ГБ се залемени. Ако е така, супер.

Истотака, наидов на мислење на Реддит, во кое (најверојатно член на форумов), во вториот слот има закачено плочка од 16ГБ рам, па заедно со залемената добил вкупно 20ГБ рам. :D

Истотака и еден член на форумов има пишано дека успеал да закачи 16ГБ рам во вториот слот без проблеми. Како и да е, мислам дека направив добар избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.397
Членови
34.073
Огласи
1.967
Најнов член
GorazdI
На врв Дно