1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

препорака за кулер

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од architect, 18 Декември 2015.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Барам препорака од поискусните, потребен е воздушен кулер за сокет 1151 i5 6600. Искрено не сум задоволен од преформансот на сток кулерот па во потрага сум по нешто подобро. Сума за трошење 2500 денари.
   
 2. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marto

  marto
  Баниран/a

  166
  176
  25 Јули 2013
  Машко
  Последна промена: 18 Декември 2015
  На toshex и Oktar им се допаѓа ова.
 4. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  700
  1,244
  5 Јануари 2012
  Deepcool Gammaxx 400 1350 ден Анхоч. а со остатокот можеш некој поквалитетен вентилатор.
   
  На Oktar и architect им се допаѓа ова.
 5. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Мислам дека кажа до 2500 денари затоа што до 4120 има и многу други кулери :)

  Искрено за Seidon V.2 не ти препорачувам да го земеш го зедов сега на Black Friday пробав на секој можен начин вади чуден звук од пумпата (Кајмене не е толку гласен сега за сега али како што гледам на youtube може да биде страшно)
  Земи подобро нешто многу има што се жалаат за овој вид ладење на, доволно е да напишеш на Google за овој кулер има многу на форумите, јас читав али си реков можно е да е до некој ајде белки нема да бидам и јас тој ама се заебав :)
  Ги контактирав да го заменам со Zalman AIO има подобри коментари за овој вид :)
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Не ти требаат толку пари за кулер ако не клокаш, доволен тие било кој од DeepCool или CoolerMaster со 120mm вентиалтор.

  Имам CM T4, на неоверклокувана машина и процесоров не кренал повеке од 55 степени при лоад во слабо проветрено кукиште а и не сум ги чул да галами, врти на 800 RPM и кренал до максимум 1200 RPM.

  DeepCool GamaX за 1 300 мкд ти е сосема доволно.
   
  nik0la_, architect, Nikola Sone и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Поради карактеристиките на куќиштето но и на оскудната понудата на пазарот малце истражував и дојдов до заклучок и дека не е баш толку едноставно купувањето на CPU кулер.
  1. Преформансот на куќиштето кое го користам дозволува максимум H=148.5mm кулер што не соодветствува со доста од кулерите на пазарот.
  2. Seidon воденото ладење е компатибилно со одлични преформанси и изгледа многу cool, но многу од корисниците се жалат за буката која ја создава пумпата.
  3. CM Hyper 612 е со димензии 139 x 102 x 160.4 mm и е преголем за да го собере во куќиштето.
  4. Deepcool GamaX е фантастичен кулер со редуцирана бучност и супер ладење но она што најмногу нервира е пластичните стеги кои искрено се најголем минус на овој кулер. Исто така дополнителен трошок е што ќе треба да се набави и подобар вентилатор кој кошта дополнително и кога би се собрала сумата испаѓа дека подобро е да се купи 212 EVO.
  5. Сите cooler master cpu кулери што се 11XX серија се компатибилни со skylake :)

  Така да најверојатно ќе ја пробам варијантата на GamaX со 120R 1500rpm Ultra silent фан и додавање на + еден case fan Deepcool GamerStorm 120mm за подобар проток.
   
  Последна промена: 11 Јануари 2016

Сподели

Вчитување...