Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Препорака за куќиште

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
279
779
Skopje
Некаде имаше тема за ова прашање, неможам да ја најдам за 3080 msi sjprim x добро куќиште за ладење за графичката?
Моментално е во nzxt h 510 но се гаси од висока температура.
Видов остано(избрзав) и по гршка ја креирав темава во ит индустрија.
 

Атачменти

  • добре.jpg
    добре.jpg
    289 KB · Прегледи: 66
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.378
7.322
Скопје
www.facebook.com
У тоа куќиште од целиот воздух што се внесува иде само 20% за графичката, све останато се исфрла преку кулерот за процесорот.... И тие 20% затоплениот воздух ги врте графичката околу нејзе бидеќи нема од кај да го исфрле а камо ли па да внесе нов воздух...
Барајте таму некое Asus TUF 501 куќиште или некој друг модел со таа големина.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.419
5.528
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Некаде имаше тема за ова прашање, неможам да ја најдам за 3080 msi sjprim x добро куќиште за ладење за графичката?
Моментално е во nzxt h 510 но се гаси од висока температура.
Видов остано(избрзав) и по гршка ја креирав темава во ит индустрија.

Не ќе да ти е од куќиштето до толку. Проба со отворено куќиште колку е разликата? Јас мислам дека треба да си провериш пасти/падови.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.410
1.694
orgrimar
Не е до куќиштето, истото со р9 процесор и 3080 по 5 сати гејмање графиката е 65. Или падови и паста или на лошо место поставено куќаре

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
181
173
Имам сличен сетап како во твоето куќиште со 3080Ti Suprim X у CM MasterBox MB500, само со уште еден push вентилатор горе. Апсолутно никакви проблеми со темп, Far Cry 6 на ултра 1440p со 62-3 степени ја тера, највисоко у RE4 72. Не е до куќиштето H510 не е лошо, друг некој проблем ќе да е.
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Некаде имаше тема за ова прашање, неможам да ја најдам за 3080 msi sjprim x добро куќиште за ладење за графичката?
Моментално е во nzxt h 510 но се гаси од висока температура.
Видов остано(избрзав) и по гршка ја креирав темава во ит индустрија.
Како што напоменаа и другите членови,проблемот е до графичката џабе ке менуваш куќиште.Провери падови и паста обавезно.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.832
Покрај останатите муабети за падовите и пастата, со кои ќе се сложам, би додал дека ако конфигурацијата на вентилатори ти е како горе на сликата, не е оптимална. H510 е направено за негативен притисок, и многу подобри температури ќе добиеш ако ги извадиш/исклучиш предните intake вентилатори, и ги оставиш само exhaust вентилаторите назад и горе.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.410
1.694
orgrimar
а каде ти е поставено куќарето, да не е доле и затворено од сите страни?
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.071
949
Lancool 3 - секоја препорака имам за куќиштето. Страшно добро осмислено и добар билд квалитет има.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.426
6.598
Тоа што се сменети не значи дека картата е како што треба. Можеби се ставени несоодветни/лоши падови и сл. па може да доведе до правење контра ефект.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.419
5.528
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Падовите и пастата се сменети пред 60 дена
Тоа ништо не значи, може се промаршени падовите, може е лошо стегнат кулерот итн.
За да исклучи графичка треба сериозно да се угуши.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.410
1.694
orgrimar
Јас сум отворил многу карти со променети падови и со бакарни глупости внатре, освен 3-4 карти од кај пане купени сите биле со далеку полоши карактеристики од фабрички, Пастата не е толку проблем падовите мора да бидат квалитетни а тие се изгор скапи и мора со точна димензија
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.478
14.765
@bristlebac за добро ладење на графичката, барај куќиште на кое може да се заштрафи вентилатор на вратата за да влече воздух од надвор и да дува директно врз картата, во ваков стил нешто:
CMHAF7.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.833
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно