• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за контролер/Game pad за PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1

triki123

Gaining Experience
4 мај 2019
75
55
Здраво Екипа, гледам по сајтовиве ама не можам да се одлучам за pc game pad, не би пукал многу пари, чисто да ги имам како опција ако пукнат нов полициски па малце да се фрлам на гејмање :)

Некој да купил некој мид клас што се покажал одлично?

 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,304
3,269
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас овие ги користам за Fifa и PES. Немаат никаков проблем веќе неколку години. Грда е пластиката многу ама играм без проблем.
Јас имам еден ваков и не можев да го користам ни 1 ден, копчињата се катастрофални за притискање, задните LT и RT немаат потенциометар и во модерни игри не можеш да варираш со притисокот (на пример во тркачки помалце-повеќе гас и кочница) итн.. Го користам понекогаш кога играм стари игри од PS1 преку емулатор. За PES и FIFA можеби се ОК.

@triki123 јас го користам Logitech F510 и за мене тој се покажа одличен. За жал го нема никаде во продажба, целосно ист како тој само без вибрации е F310
Доколку ти е тоа скапо гледај било кој над 1000 денари кој има "trigger" копчиња позади, односно со потенциометар.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
366
206
Јас овие ги користам за Fifa и PES. Немаат никаков проблем веќе неколку години. Грда е пластиката многу ама играм без проблем.
Искрено имам купено исти вакви искористени 5минути и дадени на внуците. Играм пес и нба, си купив рачка од ПС4 и блутут и еве две години си тере супер.

Моја препорака не давај под 1000 за глупости. Поубаво купи си логитеч ф310 за 2000 или нешто од PS4/Xbox
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
331
280
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Имам Gamesir G3S и можам да ти го препорачам Natec Genesis P65 од Анхоч затоа што е истиот џојстик за помалце пари, работи перфектно

never give up
 

crash

Gaining Experience
6 декември 2013
109
166
+1 за Natec P65, ако те нервира кабел земи си wireless варијанта, мене ептен ми одговара, иако копчињата десно се релативно блиску едно до друго.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,109
8,301
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
P59 ако ти треба рачката горе. Не го зимај вајрлес, кај некој луѓе има многу лоша конекција. Кај мене во дневна е добро на 1-2 метра, во спална 30цм и се губи.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
P59 ако ти треба рачката горе. Не го зимај вајрлес, кај некој луѓе има многу лоша конекција. Кај мене во дневна е добро на 1-2 метра, во спална 30цм и се губи.
Fork-offtopic
дали си размислувал дека можеби е тоа поради поставеноста на Рутерот
како објаснување, пред некое време имав тестатура која не ми ги пишуваше сите пишани букви, а е безжична...
од кога ја префрлив на друг копмјутер одлично работи,
единствен фактор мислам дека може кај мене да е близината на рутерот...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

triki123

Gaining Experience
4 мај 2019
75
55
шо пари би ги дал? гледам у оргиналниот оглас немаш цена оформено.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Трики ај ќе бидам појасен... пиши ми телефонски број да се слушнеме, ако сакаш...
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,109
8,301
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Fork-offtopic
дали си размислувал дека можеби е тоа поради поставеноста на Рутерот
како објаснување, пред некое време имав тестатура која не ми ги пишуваше сите пишани букви, а е безжична...
од кога ја префрлив на друг копмјутер одлично работи,
единствен фактор мислам дека може кај мене да е близината на рутерот...
Мислиш на вифи рутерот? Па тој е во дневна, а во спална једино ако комшијата спие со рутер над глава :D кај мене само 5 гига има.

Можно е да има сметњи се е веќе на 2.4
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Мислиш на вифи рутерот? Па тој е во дневна, а во спална једино ако комшијата спие со рутер над глава :D кај мене само 5 гига има.

Можно е да има сметњи се е веќе на 2.4
глупо е да ти давам информации дека има апликации кои мерат оприлика, може комшијата го појачал и отпојќе што треба
(кога веке сме на таа тема треба да отворам тема за оптимална поставеност на Рутери, некој да објасне подетално)...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,109
8,301
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
глупо е да ти давам информации дека има апликации кои мерат оприлика, може комшијата го појачал и отпојќе што треба
(кога веке сме на таа тема треба да отворам тема за оптимална поставеност на Рутери, некој да објасне подетално)...
Не е рутер, блутутот од андроид боксот со звучниците ми е врзан 24/7 еве го изгасив фаќа подобро.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не е рутер, блутутот од андроид боксот со звучниците ми е врзан 24/7 еве го изгасив фаќа подобро.
на толку кабли еве и јас поради "модни детали" слушам музика преку Bluetooth, нелогично нели,
највеќе оти си го дадов кабелот на позајмица и не сум купил друг...
 
Последна промена:

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Јас имам еден ваков и не можев да го користам ни 1 ден, копчињата се катастрофални за притискање, задните LT и RT немаат потенциометар и во модерни игри не можеш да варираш со притисокот (на пример во тркачки помалце-повеќе гас и кочница) итн.. Го користам понекогаш кога играм стари игри од PS1 преку емулатор. За PES и FIFA можеби се ОК.

@triki123 јас го користам Logitech F510 и за мене тој се покажа одличен. За жал го нема никаде во продажба, целосно ист како тој само без вибрации е F310
Доколку ти е тоа скапо гледај било кој над 1000 денари кој има "trigger" копчиња позади, односно со потенциометар.
За тркачки игри имам волан со педали. Па може и затоа не ми пречи.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

triki123

Gaining Experience
4 мај 2019
75
55
Имам Gamesir G3S и можам да ти го препорачам Natec Genesis P65 од Анхоч затоа што е истиот џојстик за помалце пари, работи перфектно

never give up

Купен Natec Genesis P65, фала на препорака :) @crash

Испробан на F1 и Tekken... кој сака нека честита :)

P.S. препорачајте игри за 1vs1 на едно pc со 2 контролери :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,109
8,301
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Спортски, тепачки (MK11, Street Fighter 4,5), super smash bros (dolphin), rocket league, fall guys, mario kart (dolphin), Sonic & All stars racing transformed, Team sonic racing, CupHead

Pretty much сите емулатори, со чело на аркадните CPS1,2 и NeoGeo. Вртете таму мустафа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,596
Мислења
821,471
Членови
28,250
Најнов член
Tomaz
На врв Дно