• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stifler

Intern
29 јуни 2010
1
0
700евра кеш без монитор хард диск 500гб без аудио картица...да биде он боард за гејминг и мултимедија едитирање...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) Asus M4A785TD-V EVO, Socket AM3, AMD, MD 785G/SB710, HT3 5200/4800, 4DDR3(Dual Channel), DDR3 1800(O.C.)*/1600(O.C.)/1333/1066/800 , Graphic card I Radeon™ HD 4200 GPU 128MB DDR3 1333MHz Memory Supports HDMI™, Graphic slot 1 x PCIe x16 + 1 x PCIe x16 (max. x4), SATA 3Gb/s*5(RAID 0, 1, 10, JBOD) + 1*eSAT
2) AMD Phenom II X4 945 3.00GHz, 2MB L2 Cache and 6MB L3 Cache, Socket AM3, 95W, BOX
3) Sapphire Radeon HD5770 1GB
4) Corsair 4GB(2x2GB) DDR3-1333MHz, 2xCM3x2G1333C9, Unbuffered
5) HDD 500GB WesternDigital 7200rpm 32MB Cache SATA-II Caviar Blue
6) LG DVD/RW GH22NS40 Black SATA
7) Spire Case CoolBox 202 Modern & Sophisticated design, Front USB & audio, Full folded edge, Radiation protected, Rear 1x80/90mm fan space 1x80mm Fan duct side panel space
8) SPD202B-400W-PFC 420W PFC Power supply, 1*20+4, 1*12V4pin, 1*SATA, 4*Molex

695 eur
 

DrMos

Gaining Experience
19 септември 2009
285
52
можеби глупо звучи прашањево, али ме интересира....за околу 2 години, колку би ме коштала конфигурацијава:

CPU - Phenom II X6 1090T
MB - ASRock 890GX Extreme3
RAM - 4GB DDR3 Kingmax
HDD - 1TB WD Caviar Black 64MB
VGA - MSI R5770 HAWK 1GB
ODD - Samsung SH-S223L 22x
CHA - Frontier Cosmos
PSU - Spire BlackMoon 750W
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,715
3,622
можеби глупо звучи прашањево, али ме интересира....за околу 2 години, колку би ме коштала конфигурацијава:

CPU - Phenom II X6 1090T
MB - ASRock 890GX Extreme3
RAM - 4GB DDR3 Kingmax
HDD - 1TB WD Caviar Black 64MB
VGA - MSI R5770 HAWK 1GB
ODD - Samsung SH-S223L 22x
CHA - Frontier Cosmos
PSU - Spire BlackMoon 750W
сега да ја купиш за 2 години да ја продаваш како половна ќе ти вреди половина од сегнашнава цена на ново.

а да ја купуваш истава за 2 години на ново веројатно ќе паднат цените за 40-50% до тогаш :)
 
можеби глупо звучи прашањево, али ме интересира....за околу 2 години, колку би ме коштала конфигурацијава:

CPU - Phenom II X6 1090T
MB - ASRock 890GX Extreme3
RAM - 4GB DDR3 Kingmax
HDD - 1TB WD Caviar Black 64MB
VGA - MSI R5770 HAWK 1GB
ODD - Samsung SH-S223L 22x
CHA - Frontier Cosmos
PSU - Spire BlackMoon 750W
Оваа конфигурација ќе биде тенџере за 2 години. Рачунај си минус 1/2 од сегашната цена. И 2/3 или 3/4 поевтина на старо.

Јас моето PC го земав пред 3 години, го платив 38000. Сега да го продавам со тогашната конфигурација (му имам скоро све надградено), едвај 12000 ќе му извадам. А нов PC со слични перформанси би чинек околу 18000.

За уште постариот PC дадов 500е во 2003, го надградував со уште 300е делови, така да 800 евра. Го продадов во 2007ма за 200 евра. Точно 3/4 поевтино.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,097
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно